Powstanie druga elektrownia atomowa w Polce. Jest decyzja minister Moskwy

2023-11-24 18:49 aktualizacja: 2023-11-25, 09:37
Elektrownia jądrowa w Saint Vulbas we Francji - zdjęcie ilustracyjne Fot. Durand Thibaut/ABACA
Elektrownia jądrowa w Saint Vulbas we Francji - zdjęcie ilustracyjne Fot. Durand Thibaut/ABACA
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wydała decyzję zasadniczą na wniosek PGE PAK Energia Jądrowa dotyczący budowy, we współpracy z koreańską firmą KHNP, drugiej elektrowni jądrowej w Polsce – przekazał resort klimatu.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało PAP, że 24 listopada br. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wydała decyzję zasadniczą na wniosek PGE PAK Energia Jądrowa dotyczącą budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce we współpracy z koreańską firmą KHNP.

Jak wyjaśniono, decyzja zasadnicza stanowi "wyraz akceptacji państwa dla przedstawionego przez inwestora zamierzenia inwestycyjnego w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej". Decyzja ta jest wydawana po zatwierdzeniu przez ministra klimatu i środowiska zgodności inwestycji z interesem publicznym w szczególności z celami polityki państwa, w tym polityki energetycznej oraz braku negatywnego wpływu inwestycji na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa.

Druga w Polsce elektrownia jądrowa ma powstać, jako wspólne przedsięwzięcie PGE PAK Energia Jądrowa oraz koreańskiego koncernu KHNP. Siłownia ma mieć co najmniej dwa reaktory APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. PGE PAK Energia Jądrowa, w której ZE PAK i PGE mają po 50 proc. udziałów, ma przygotować trzy elementy inwestycji: studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocenę oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej.

W połowie sierpnia br. zarząd spółki PGE PAK Energia Jądrowa poinformował, że wniosek w sprawie wydania decyzji zasadniczej dotyczącej budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce we współpracy z koreańskim dostawcą technologii, firmą KHNP, został złożony do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Elektrownia ma powstać w 2035 r. w Koninie-Pątnowie w gminie Konin w Wielkopolsce, na terenach graniczących z obecną elektrownią Grupy ZE PAK. (PAP)

Autor: Adrian Reszczyński

kno/