O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Powstanie ośrodek przy granicy z Polską. Jest działanie Niemiec ws. imigrantów

Niemieckie władze chcą przyspieszyć odsyłanie imigrantów, których wnioski o azyl zgodnie z konwencją dublińską powinny być rozpatrywane w innym kraju UE. 1 marca ośrodek dla takich osób rozpocznie działalność w Eisenhuettenstadt przy granicy z Polską.

Eisenhuettenstadt. Fot. PAP/EPA/PATRICK PLEUL
Eisenhuettenstadt. Fot. PAP/EPA/PATRICK PLEUL

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser i szefowa resortu spraw wewnętrznych landu Brandenburgia Katrin Lange podpisały w poniedziałek w Poczdamie porozumienie o powstaniu ośrodka.

Jeżeli ludzie przyjeżdżają do Niemiec, pomimo iż powinni przejść postępowanie azylowe w innym kraju UE, to trzeba ich szybciej odsyłać” – powiedziała Faeser.

Bez świadczeń pieniężnych

Imigranci, którzy trafią do ośrodka, zostaną pozbawieni świadczeń pieniężnych. Obowiązuje zasada „łóżko, chleb i mydło” – powiedziała Faeser. Restrykcje mają ich zniechęcić do powtórnego przyjazdu do Niemiec. Odesłanie do Polski ma potrwać nie dłużej niż dwa tygodnie.

Konwencja dublińska przewiduje, że wniosek o azyl powinien być złożony i rozpatrywany w pierwszym państwie na terenie UE, do którego dotarł imigrant. Jeżeli uda się do innego kraju i tam ponownie wystąpił o azyl, pierwszy kraj powinien przyjąć go z powrotem. Wniosek o odesłanie powinien zostać złożony w ciągu sześciu miesięcy. Spory kompetencyjne między władzami centralnymi a władzami landów w Niemczech powodują, że termin ten jest często przekraczany.

„Ze względu na dobre kontakty Brandenburgii z sąsiednimi województwami Polski, punktem ciężkości działalności ośrodka w Eisenhuettenstadt ma być odsyłanie imigrantów do Polski” – czytamy w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej niemieckiego MSW.

Więcej

Samochód wjechał w grupę demonstrantów w Monachium, fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

Samochodem wjechał w grupę ludzi. Są nowe informacje ws. sprawcy zamachu w Monachium [WIDEO]

W celu przyspieszenia postępowania, Centralny urząd do spraw cudzoziemców Brandenburgii będzie ściśle współpracował z urzędami w Polsce. „Jesteśmy w dobrym dialogu z Polską” – podkreśliła minister.

W Eisenhuettenstadt istnieje od dawna ośrodek dla uchodźców. Od marca dwa budynki tej placówki z 250 miejscami będą przeznaczone dla osób objętych konwencją dublińską. Nie będą wysyłani w głąb kraju, gdzie oczekiwaliby miesiącami na rozpatrzenie wniosku, lecz pozostaną w ogrodzonym płotem obiekcie. Będą musieli zgłaszać każdorazowe wyjście i powrót.

Eisenhuettenstadt jest po Hamburgu drugim tego typu ośrodkiem. Polityka migracyjna jest najważniejszym tematem kampanii przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech 23 lutego. Opozycja zarzuca rządowi Olafa Scholza bezradność wobec nielegalnej imigracji i domaga się zaostrzenia przepisów.

W ubiegłym roku władze niemieckie wystąpiły do innych krajów UE o przyjęcie 74 tys. imigrantów, uzyskując zgodę na odesłanie 44 tys. osób. W rzeczywistości niespełna 6 tys. imigrantów zostało odesłanych do innych krajów. Ośrodki dublińskie mają powstać we wszystkich 16 landach tworzących RFN.

Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ap/ mhr/

Zobacz także

  • Politycy AfD: Tino Chrupalla, Gerold Otten i Alice Weidel. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

    Burza wokół słów polityka CDU. Chodzi o podejście do AfD

  • Policja przed katedrą w Kolonii, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

    Chcieli się wspiąć na katedrę w Kolonii. Policja zatrzymała sześć osób

  • Niemiecka policja, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

    Niemcy. W miasteczku w Turyngii znaleziono ciała czterech osób

  • Bundestag, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

    Nowy rząd w Niemczech coraz bliżej. CDU/CSU i SPD uzgodniły umowę koalicyjną

Serwisy ogólnodostępne PAP