Premier Armenii: liczymy na zawarcie traktatu pokojowego i nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Azerbejdżanem

2023-10-26 11:39 aktualizacja: 2023-10-26, 11:43
premier Armenii Nikol Paszynian Fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN POOL
premier Armenii Nikol Paszynian Fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach możliwe stanie się zawarcie traktatu pokojowego i nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Azerbejdżanem - oznajmił premier Armenii Nikol Paszynian, który uczestniczy w międzynarodowej konferencji w stolicy Gruzji Tbilisi.

Liczymy też na pomyślne zakończenie starań dotyczących otwarcia naszej granicy z Turcją i udostępnienie tego przejścia granicznego dla obywateli państw trzecich - dodał szef armeńskiego rządu, cytowany przez agencję Reutera.

W drugiej połowie września Azerbejdżan przeprowadził szybką, trwającą zaledwie dwa dni operację wojskową w Górskim Karabachu - enklawie zamieszkanej w większości przez Ormian, lecz należącej de iure do Azerbejdżanu. Po opanowaniu tego terytorium przez azerbejdżańskie siły zbrojne władze Górskiego Karabachu ogłosiły koniec istnienia nieuznawanej republiki z dniem 1 stycznia 2024 roku.

Niemal wszyscy Ormianie opuścili separatystyczny region i udali się do Armenii. Rząd w Erywaniu oceniał wcześniej liczbę mieszkańców Górskiego Karabachu na 120 tys.

Armenia oskarżyła Azerbejdżan o czystki etniczne, lecz zarzut ten został odrzucony przez władze w Baku, które podkreślały, że Ormianie mieszkający w Górskim Karabachu mogli pozostać na swoim terytorium, a Azerbejdżan nie ma zamiaru atakować samej Armenii. Erywań wezwał Unię Europejską do nałożenia sankcji na Azerbejdżan za zbrojne przejęcie władzy w Górskim Karabachu. Armeński rząd ostrzegł też, że armia Azerbejdżanu może wkrótce zaatakować Armenię, jeśli Zachód nie podejmie zdecydowanych działań.

W kolejnych tygodniach władze Armenii zmieniły retorykę. Premier Paszynian kilkakrotnie podkreślał, że warunkiem dalszego rozwoju jego państwa jest szybkie uregulowanie relacji z sąsiadami, w tym doprowadzenie do porozumienia pokojowego z Azerbejdżanem. Taką deklarację szef rządu złożył m.in. 17 października podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim.

W środę Azerbejdżan i Turcja zakończyły trzydniowe manewry w Górskim Karabachu i eksklawie Nachiczewan w pobliżu granicy z Armenią. W ćwiczeniach wzięło udział około 3 tys. żołnierzy.

Niepodległość Górskiego Karabachu została proklamowana na przełomie 1991 i 1992 roku. Doprowadziło to do trwającej trzy lata armeńsko-azerbejdżańskiej wojny, zakończonej usankcjonowaniem faktycznej kontroli Erywania nad quasi-państwem.

Do kolejnego konfliktu zbrojnego doszło jesienią 2020 roku, gdy Azerbejdżan przywrócił zwierzchnictwo nad częścią spornego terytorium. Od tego czasu w regionie stacjonuje rosyjski kontyngent tzw. sił pokojowych. (PAP)

kno/

arch.