O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Premier: kosmos staje się przestrzenią, w której będą obecne także polskie ambicje [NASZE WIDEO]

Kosmos staje się przestrzenią, w której będą obecne także polskie ambicje - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z załogą misji Axiom-4. Kosmos już nie jest tylko "grą wyobraźni" - dodał.

W ramach misji Axiom-4 wiosną tego roku czterech astronautów - Peggy Whitson (USA), jako dowódczyni misji, Shubhanshu Shukla (Indie), Tibor Kapu (Węgry) oraz Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska) polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W środę trzech członków tej załogi złożyło wizytę w Polsce, spotykając się m.in. z Tuskiem.

"To jest dla nas prawdziwy przełom" - podkreślił premier na konferencji. Przypomniał, że Europejski Bank Inwestycyjny zdecydował się zainwestować 300 mln euro w polski program satelitarny.

"Polska jest bardzo zaangażowana we własny program kosmiczny, ale także w międzynarodowe inicjatywy, takie jak ta misja. Lot pierwszego polskiego astronauty w XXI wieku, a drugiego w ogóle to jest zwieńczenie tego pierwszego etapu, ale podkreślam - pierwszego etapu" - wskazał.

Więcej

Zobacz galerię (1)
Rakieta SpaceX Falcon 9 startuje z kompleksu startowego Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Rekordowa liczba wystrzeleń. W ubiegłym roku w kosmos poleciało 259 rakiet

Zdaniem Tuska kosmos już nie jest tylko "grą wyobraźni", czymś, co "tak sobie obserwujemy, czasami w telewizji, czasami w książkach science-fiction". "Staje się przestrzenią, w której będą obecne także polskie ambicje. Znamy wszyscy to powiedzenie: 'the sky is the limit' ("granicą jest niebo" - tłum. PAP). Dzisiaj możemy powiedzieć: 'even the sky is not the limit' ("nawet niebo nie jest granicą" - tłum. PAP)" - powiedział.

Premier zwrócił też uwagę na symbolikę tego, że w załodze misji znaleźli się obywatele USA i Węgier. "Dla Polaków to są chyba narody najbliższe naszym sercom, niezależnie od polityki" - dodał Tusk. 

Premier: wojna w Ukrainie odbywa się w też kosmosie

"Kto obserwuje wojnę w Ukrainie, ten wie, jak kluczową rolę odgrywają te możliwości, które rodzą się gdzieś w kosmosie - czy to jest łączność satelitarna, czy to są już operacje bezpośrednio na froncie" - powiedział Tusk, który podkreślił, że to dzięki wsparciu Stanów Zjednoczonych i Europy wciąż możemy czuć się bezpiecznie. "To także dlatego, że wolny świat jest tak aktywny i tak kreatywny, jeśli chodzi o przestrzeń kosmiczną" - dodał.

Zdaniem premiera Polska jest coraz "aktywniejszym graczem" w rozwoju nauki i nowych technologii. "To brzmi ciągle może przesadnie ambitnie, ale to jest taki moment (...) i będziemy w tym pomagać, popularyzować nie tylko loty kosmiczne, ale i naukę" - powiedział.

Uznański-Wiśniewski: mam nadzieję, że znajdziemy na stałe swoje miejsce w kosmosie

"Mam nadzieję, że znajdziemy na stałe swoje miejsce w kosmosie długoterminowo i będziemy rośli jako międzynarodowy gracz, kształtujący przyszłość technologiczną Europy. Myślę, że mamy na to potencjał" - zadeklarował Uznański-Wiśniewski w środę w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. 

Polski astronauta podkreślił, że jest technologiem, inżynierem i przez ostatnie 15 lat pracował jako inżynier. "Reprezentuję Polskę, reprezentuję siebie, ale też reprezentuję tysiące inżynierów, którzy pracują (...) latami" - dodał.

Przypomniał, że zabierze na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) 13 eksperymentów z Polski, wyselekcjonowanych spośród 65 zgłoszonych. Dotyczą one bardzo wielu dziedzin - od medycyny, biologii, poprzez biotechnologię, po nauki inżynierskie. Wyraził nadzieję, że uda się je wszystkie przeprowadzić.(PAP)

sno/ abu/ bar/ agt/  jpn/ andr/ kp/

Zobacz także

  • Katy Perry. Fot. PAP/EPA/JAMES ROSS

    Znana piosenkarka poleciała w kosmos. Pierwsza taka sytuacja od ponad 60. lat

  • Serduszko WOŚP, które wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim w przyszłym roku poleci w kosmos. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    MRiT: serduszko WOŚP oznaczone nr. 1 ma polecieć w kosmos

  • Łazik Curiosity Fot. PAP/EPA/NASA/JPL-Caltech

    Dane zabrane przez łazik Curiosity wskazują, dlaczego Mars przestał sprzyjać życiu

  • Projektowy astronauta European Space Agency Sławosz Uznański i minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Minister Buda: polski astronauta Sławosz Uznański poleci w kosmos być może w sierpniu 2024 roku

Serwisy ogólnodostępne PAP