Prezydent Duda: Polska poszukuje wiarygodnych partnerów w krajach Afryki

2024-02-07 15:53 aktualizacja: 2024-02-07, 17:50
Prezydent Andrzej Duda w Rwandzie Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Andrzej Duda w Rwandzie Fot. PAP/Radek Pietruszka
Energetyka, infrastruktura miejska, branża rolna i cyberbezpieczeństwo, to - według Andrzeja Dudy – szczególnie obiecujące obszary współpracy między Polską a Rwandą. „Polska poszukuje wiarygodnych partnerów w krajach Afryki; w Rwandzie znajdujemy zrozumienie i przyjaciół” – mówił w Kigali polski prezydent.

W środę, podczas podróży po krajach Afryki Wschodniej, prezydent Duda spotkał się w Kigali z prezydentem Rwandy Paulem Kagame. W ich obecności podpisano memoranda o współpracy gospodarczej oraz w obszarze zielonych technologii i efektywności energetycznej. W imieniu Polski podpis pod dokumentami złożył wiceszef MSZ Andrzej Szejna.

Podczas konferencji prasowej Duda zaznaczył, że Polska poszukuje wiarygodnych partnerów w krajach Afryki, którzy wyznają wspólne wartości.

"Nie mamy żadnych wątpliwości, że w Rwandzie pod tym względem znajdujemy zrozumienie i przyjaciół" - powiedział prezydent. 

Podkreślił, że Polska chce spokojnego pokojowego rozwoju. "Chcemy budować naszą pomyślność, nasz dobrobyt z daleka od wszelkich wojen, konfliktów. (...) W Rwandzie znajdujemy takich przyjaciół, którzy dokładnie nas rozumieją i dokładnie tego samego chcieliby dla siebie" - powiedział prezydent Duda.

Wyraził nadzieję, że wspólne relacje będą także pogłębiane dzięki młodzieży z Rwandy, która obecnie studiuje w Polsce.

"Mam nadzieję, że będzie jej jeszcze więcej. Chcielibyśmy, żeby nasze uczelnie jeszcze szerzej przedstawiały swoją ofertę edukacyjną w Rwandzie. Zapraszałem także młodzież rwandyjską zainteresowaną studiami wojskowymi w Polsce do naszych akademii wojskowych, aby skorzystać z naszej oferty edukacyjnej w najwyższych standardach" - przekazał Duda.

Jak relacjonował, rozmawiano także o przyszłych inwestycjach. Odnotował, że podczas wizyty odwiedzi hutę cyny w Kigali, w której Polska ma większościowe udziały. Zwrócił uwagę, że na rynku rwandyjskim jest obecnych szereg polskich firm. Wyraził nadzieję, że będzie ich więcej. 

Według prezydenta szczególnie obiecującymi obszarami współpracy między Polską a Rwandą są: energetyka, infrastruktura miejska, branża rolna, przemysł maszynowy, urządzenia dla przemysłu spożywczego, budownictwo, zarządzanie, w tym zarządzenie kryzysowe oraz zasobami wodnymi i cyberbezpieczeństwo.

Podczas spotkania poruszono także temat bezpieczeństwa. „Dla obu naszych krajów sytuacja pokoju i spokoju ma fundamentalne znaczenie” – powiedział Duda i przedstawił sytuację w naszym regionie w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. „Wspieramy Ukrainę i będziemy ją wspierali. Jeżeli Rwanda będzie w niebezpieczeństwie także będziemy Rwandzie nieśli wsparcie. Dlatego rozmawiamy o edukacji, również o edukacji wojskowej. Mamy nadzieję także na rozwijanie współpracy naszych przemysłów obronnych w przyszłości” – dodał.

Z kolei prezydent Kagame podkreślił, że jest otwarty na poszerzanie współpracy z Polską. Zaznaczył, że podpisane porozumienie w zakresie rozwoju zielonych technologii ma kluczowe znaczenie. „Wiele razem osiągnęliśmy. Obecność dyplomatyczna w naszych krajach tylko umocni nasze postępy” – powiedział Kagame.

"Polska oferuje Rwandzie współpracę w oparciu o wzajemny szacunek"

Duda zaznaczył, że Rwanda z uwagi na stabilność, bezpieczeństwo i duży potencjał swojego rynku jest dla Polski coraz atrakcyjniejszym partnerem gospodarczym. Zwrócił uwagę, że państwo to cieszy się rosnącym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców. Jako szczególnie obiecujące obszary polsko-rwandyjskiej współpracy wymienił technologie wspomagające efektywność rolnictwa, technologie informacyjno-komunikacyjne, dronowe oraz cyberbezpieczeństwo.

Polska oferta technologiczna i naukowa dla Rwandy opiera się na zasadzie partnerstwa. Zakłada realizację projektów we współpracy z lokalnymi społecznościami i z wykorzystaniem miejscowych zasobów” – powiedział prezydent i podkreślił, że tak było w przypadku huty cyny w Kigali – największej polskiej inwestycji w Rwandzie. Jak dodał, dzięki temu projektowi Rwanda stała się największym przetwórcą cyny w całym regionie Afryki Środkowej i Wschodniej.

Duda zwrócił też uwagę na popularność Polski wśród Rwandyjczyków. Jak mówił, aktualnie w naszym kraju studiuje grupa około 1500 obywateli Rwandy.

Polski prezydent mówił też o historycznych relacjach państw afrykańskich i europejskich, często nacechowanych opresją, krzywdą, rabunkiem i dominacją ze strony mocarstw zachodu. „Polska, państwo bez niechlubnej kolonialnej przeszłości, wchodzi na rynki państw Afryki całkowicie bez tych obciążeń. Polska oferuje współpracę w oparciu o wzajemny szacunek i zrozumienie interesów każdej ze stron” – zapewnił.

Wiceszef MSZ Andrzej Szejna zaznaczył, że Rwanda jest dziś dla Polski strategicznym partnerem w Afryce. „Ważne są dla nas kwestie związane z nowoczesnymi technologiami, rolnictwem, przemysłem przetwórczym i zacieśnianiem współpracy przemysłów zbrojeniowych” – mówił wiceminister.

Z Kigali Aleksandra Rebelińska (PAP)

mar/