Duda, oprócz popołudniowego udziału w głównych uroczystościach, uda się wcześniej na nieodległy cmentarz wojenny w Urville–Langannerie, jedyny polski cmentarz wojenny we Francji. Pochowano na nim 696 polskich żołnierzy, głównie z 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, która brała udział w walkach we Francji w 1944 roku m.in. w słynnej bitwie pod Falaise. Prezydent złoży tam wieniec, a także spotka się z przedstawicielami polskich mediów.
Po południu Duda wraz z innymi liderami będzie uczestniczył w głównych obchodach rocznicy D-Day na plaży Omaha w miejscowości Saint–Laurent–sur–Mer. W uroczystości wezmą też udział przywódcy kilkudziesięciu państw, w tym prezydent USA Joe Biden, prezydent Francji Emmanuel Macron i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Czwartkowe obchody wypadają w 80. rocznicę D-Day, czyli desantu wojsk aliantów, w tym przede wszystkim z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, z 6 czerwca 1944 roku na plażach Normandii. Celem zapoczątkowanej w ten sposób operacji pod kryptonimem "Overlord" było zdobycie przyczółków w okupowanej przez III Rzeszę Francji, a tym samym otwarcie drugiego frontu w Europie, następnie zaś wyzwolenie Francji spod hitlerowskiej okupacji.
Z Normandii Mikołaj Małecki (PAP)
gn/