Prof. Piątkowski: Polska gospodarka łapie zadyszkę importując zachodnią stagnację

2024-11-19 09:45 aktualizacja: 2024-11-19, 13:48
Polska gospodarka łapie zadyszkę w związku z polityką gospodarczą prowadzoną przez Niemcy i Europejski Bank Centralny - powiedział w Studiu PAP ekonomista, prof. Akademii Koźmińskiego Marcin Piątkowski. Dodał, że Polska niejako importuje zachodnią stagnację i spowolnienie gospodarcze.

Prof. Piątkowski pytany o podany przez GUS wstępny szacunek PKB w III kw. 2024 r., pokazujący wzrost o 2,7 proc. rdr, co jest poniżej rynkowych oczekiwań - powiedział, że Polska gospodarka "łapie zadyszkę".

"Rzeczywiście mamy zadyszkę, która w dużym stopniu jest niezwiązana z naszą własną polityką gospodarczą, tylko niestety z polityką prowadzoną przez Niemcy i przez Europejski Bank Centralny. W dużym stopniu tę stagnację, to spowolnienie gospodarcze, importujemy z Zachodu, głównie od naszych niemieckich sąsiadów" - ocenił.

Ekonomista podkreślił, że prognozy Komisji Europejskiej mówią jasno, że Polska cały czas należała do najszybciej rozwijających się gospodarek w Unii Europejskiej i jest "najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką w Unii".

Prof. Piątkowski powiedział, że zaskoczeniem dla niego jest niższa konsumpcja, która dotyczy zwłaszcza towarów. Podkreślił, że przez ostatnie 1,5 roku realne wynagrodzenia w Polsce, po odjęciu inflacji "wzrosły w tempie niebotycznym". "Okazało się, że Polacy chcą zwiększyć poziom swoich oszczędności, za bardzo nie mają pomysłu, w co inwestować" - dodał.

Zdaniem ekonomisty, wyzwaniem polityki gospodarczej będzie sprawienie, by Polacy nie tylko jako konsumenci, ale przede wszystkim przedsiębiorcy i inwestorzy "odzyskali apetyt na ryzyko". Podkreślił, że zasadne jest pytanie, co musi się zmienić zarówno w polityce gospodarczej jak i naszym otoczeniu, by Polacy chcieli więcej inwestować i konsumować.

PKB Polski w III kw. 2024 r. wzrósł o 2,7 proc. rdr wobec 3,2 proc. w II kw. - wynika z czwartkowego flash szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w III kw. spadł o 0,2 proc., po wzroście o 1,2 proc. kdk kwartał wcześniej, po korekcie.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w III kw. 2024 r. PKB wzrósł o 2,8 proc. rdr. 

amk/ malk/ js/par/kgr/