Prok. Bilewicz: atmosfera ostatnich dni nie sprzyja spokojnej pracy, ale czas ten dobiega końca

2024-01-30 15:23 aktualizacja: 2024-01-30, 18:19
Siedziba Prokuratury Krajowej w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański
Siedziba Prokuratury Krajowej w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański
Atmosfera ostatnich dni nie sprzyja spokojnej pracy i wykonywaniu obowiązków służbowych w prokuraturze. Czas ten dobiega końca - oświadczył prok. Jacek Bilewicz, podpisany jako p.o. prokuratora krajowego. Jego oświadczenie we wtorek po południu zamieszczono na stronie PK.

"Dołożę wszelkich starań, aby polscy prokuratorzy mieli możliwość wykonywania pracy zgodnie z własnym sumieniem, wiedzą i przepisami, w godnych warunkach, a nadto czerpali z tego satysfakcję" - podkreślił prok. Bilewicz w oświadczeniu.

Jak przyznał "atmosfera ostatnich dni nie sprzyja spokojnej pracy i wykonywaniu obowiązków służbowych w prokuraturze". "Czas ten dobiega końca. Wprowadzane obecnie zmiany personalne na stanowiskach kierowniczych, jak również zmiany w zakresie organizacji pracy, mają służyć stabilizacji tej sytuacji" - zapewnił p.o. prokuratora krajowego.

"Zmiany te mają na celu stworzenie prokuratorom i pracownikom prokuratury warunków pracy niezależnych od wpływów zewnętrznych, w tym politycznych" - zapewnił prok. Bilewicz.

Jako prokurator pełniący obowiązki prokuratora krajowego Bilewicz zadeklarował, że będzie "gwarantem niezależności prokuratorów". "Moim celem jest przywrócenie postrzegania służby prokuratorskiej jako służby na rzecz Obywateli w duchu przestrzegania zasad praworządności i bezstronności" - podkreślił.

12 stycznia premier Donald Tusk powierzył obowiązki Prokuratora Krajowego prok. Jackowi Bilewiczowi. MS informowało wtedy, że minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z prokuratorem Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".

Jak podkreśliło wtedy MS, "w efekcie od dnia przekazania powyższego stanowiska Prokuratora Generalnego, a więc od 12 stycznia 2024 r., Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego".

Prokuratura Krajowa cały czas stoi na stanowisku, że funkcję prokuratora krajowego pełni Barski. Pismo Prokuratora Generalnego z 12 stycznia 2024 r. - jak w związku z tym ocenia PK - należy traktować jako "nieopartą na jakiejkolwiek rzeczywistej podstawie prawnej próbę pozbawienia Prokuratora Krajowego możliwości wykonywania funkcji w drodze obejścia ustawowego mechanizmu odwoływania z tego stanowiska określonego w Prawie o prokuraturze, a wymagającego dla swej skuteczności zgody Prezydenta RP".

Wtorkowe oświadczenie prok. Bilewicza zamieszczono na stronie Prokuratury Krajowej oraz na profilu PK na platformie X, na których wcześniej ukazywały się oświadczenia prok. Barskiego i zastępców PG. "Witamy na profilu Prokuratury Krajowej. Można obserwować" - napisała we wtorek na platformie X członkini Krajowej Rady Prokuratorów powołana do niej przez PG, prok. Ewa Wrzosek. (PAP)

 

Autor: Marcin Jabłoński

sma/