Prokuratura odpowiada Adamowi Bodnarowi ws. Dariusza Barskiego

2024-01-23 17:39 aktualizacja: 2024-01-23, 19:01
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Nie może być kwestionowane uprawnienie Trybunału Konstytucyjnego do wydania postanowienia tymczasowego w postępowaniu zainicjowanym skargą konstytucyjną - podkreśliła Prokuratura Krajowa, odnosząc się do wtorkowego stanowiska ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego.

We wtorek na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości opublikowano stanowisko szefa tego resortu, w którym oświadczono, że postanowienie tymczasowe Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Dariusza Barskiego jest pozbawione cech aktu stosowania prawa i nie może wywoływać skutków prawnych. "W związku z powyższym minister sprawiedliwości-prokurator generalny uznaje je jako nieistniejące" - podkreślono w tym stanowisku.

Stanowisko szefa resortu odnosi się do wydanego 15 stycznia br. postanowienia TK, w którym Trybunał nakazał Prokuratorowi Generalnemu powstrzymanie się od działań uniemożliwiających wykonywanie uprawnień przez Dariusza Barskiego jako prokuratora krajowego; TK wówczas wstrzymał też decyzję o powołaniu Jacka Bilewicza na p.o. prokuratora krajowego.

Postanowienie TK wydane zostało do czasu ogłoszenia ostatecznego orzeczenia w sprawie skierowanej do TK skargi konstytucyjnej prok. Dariusza Barskiego. Postanowienie wydała sędzia TK Krystyna Pawłowicz.

"Opublikowany we wtorek przez Ministerstwo Sprawiedliwości komunikat kwestionujący skuteczność postanowienia tymczasowego Trybunału Konstytucyjnego z 15 stycznia br. (...), należy oceniać jako kolejną próbę derogowania z systemu prawnego przepisów prawa oraz decyzji wydanych na ich podstawie za pomocą opinii prawnych" - oceniła PK w komunikacie na swojej stronie.

Jak podkreśliła "nie może być kwestionowane uprawnienie Trybunału Konstytucyjnego do wydania (...) postanowienia tymczasowego w postępowaniu zainicjowanym skargą konstytucyjną".

"Ocena konieczności wydania takiego rozstrzygnięcia i jego zakresu oraz etap postępowania, na którym może ono zostać wydane, pozostaje w sferze kompetencji Trybunału, który ma swobodę w określeniu środków, które należy zastosować w celu czasowego zawieszania lub wstrzymania skutków zastosowania niekonstytucyjnego przepisu wobec wnoszącego skargę" - zaznaczyła PK.

W komunikacie PK przypomniano, że przepisy nie przewidują "żadnych środków odwoławczych lub innych środków prawnych, które dałyby możliwość uchylenia się od wykonania postanowienia TK, a tym bardziej uznania go za +orzeczenie nieistniejące+".

"Obowiązkiem ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego jest więc powstrzymanie się od wszelkich działań, które zmierzałyby do pozbawienia skuteczności postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 15 stycznia br., niezależnie od tego, jakie są poglądy prokuratora generalnego co do zasadności skargi konstytucyjnej wniesionej przez prokuratora krajowego Dariusza Barskiego" - napisała PK.

Jednocześnie w komunikacie PK przypomniano, że - niezależnie od skargi konstytucyjnej Barskiego - prezydent Andrzej Duda skierował do TK wniosek ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem RP a premierem i prokuratorem generalnym. Ten wniosek otrzymał już swoją sygnaturę w TK. Jak dodano, zgodnie z ustawą o organizacji i trybie postępowania przed TK, "wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny".

Resort sprawiedliwości 12 stycznia Poinformował, że minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar, w czasie spotkania z prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim, wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".

Jak podkreśliło wtedy MS, "w efekcie od dnia przekazania powyższego stanowiska Prokuratora Generalnego, a więc od 12 stycznia 2024 r., Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego". Kilkadziesiąt minut później resort sprawiedliwości przekazał, że na mocy decyzji premiera Donalda Tuska pełniącym obowiązki prokuratora krajowego został prok. Jacek Bilewicz.

Prokuratura Krajowa oświadczyła wówczas w odpowiedzi, że funkcję prokuratora krajowego pełni Dariusz Barski, a pismo Bodnara, w którym wskazuje on, że jego zdaniem Barski pozostaje prokuratorem w stanie spoczynku, nie wywołuje żadnych skutków prawnych.

"Na marginesie, Prokuratura Krajowa zwraca uwagę, że pismo Prokuratora Generalnego Adama Bodnara z 12 stycznia br. zawierające informację o przejściu prokuratora Dariusza Barskiego w stan spoczynku, nie zostało w żaden sposób zdefiniowane, w szczególności nie było ani decyzją, ani postanowieniem. Nie zawierało również informacji co do ewentualnych środków odwoławczych" - zaznaczono dodatkowo we wtorkowym komunikacie PK. (PAP)

Autor: Marcin Jabłoński

gn/