Projekt noweli ustawy regulującej symbolikę używaną przez Siły Zbrojne RP - jak wynika ze strony Rządowego Centrum Legislacji - skierowano do uzgodnień.
Jak wskazano w uzasadnieniu, jego celem jest przede wszystkim wprowadzenie dwóch zmian w symbolice stosowanej przez Wojsko Polskie.
Pierwsza z nich dotyczy proporca Marynarki Wojennej - proporca wieszanego na dziobach okrętów MW. Proporzec ten ma obecnie formę biało-czerwonej flagi o proporcjach 5:6, na której znajduje się tzw. krzyż kawalerski. Na środku proporca znajduje się symbol dłoni trzymającej szablę, który wedle tradycji sięgać ma początków polskiej floty - flotylli kaprów królewskich z czasów Zygmunta II Augusta.
Proponowana zmiana przewiduje przywrócenie proporca określonego przedwojennym dekretem prezydenta Ignacego Mościckiego z 1937 roku, który - jak czytamy w uzasadnieniu do projektu - był używany w Polskiej Marynarce Wojennej podczas II wojny światowej, a po wojnie - w latach 1959–1993. "Należy podkreślić, że proporzec nawiązuje do znaków używanych z XVI wieku na polskich okrętach za panowania Zygmunta I Starego i Zygmunta II Augusta" - czytamy.
Przedwojenny proporzec różni się od współczesnego szczegółami - m.in. trzymająca szablę ręka jest na nim odsłonięta, podczas gdy obecnie okuta jest w zbroję; historyczny proporzec ma także bardziej naturalne kolory.
Druga kluczowa zmiana zaproponowana w projekcie dotyczy wprowadzenia do katalogu znaków stosowanych przez SZRP lotniczej szachownicy o niskiej widzialności.
"Obecnie na wojskowych statkach powietrznych umieszczana jest szachownica lotnicza w barwach biało-czerwonych. W celu zapewnienia lepszego maskowania wojskowych statków powietrznych wskazanym jest wprowadzenie nowego oznakowania zapobiegającego ich wcześniejszemu wykryciu przy jednoczesnym prawidłowym oznaczeniu ich przynależności państwowej" - napisano w uzasadnieniu.
Zgodnie z opublikowanym projektem "w przypadkach uzasadnionych wymogami bezpieczeństwa lub warunkami prowadzenia działań operacyjnych można używać szachownicę lotniczą w wersji o niskiej widzialności". "W takim przypadku pola czerwone zastąpione są kolorem powierzchni, na którą nanoszona jest szachownica lotnicza, a pola białe – kolorem jaśniejszym od koloru tła dopasowanym pod względem kontrastu" - głosi projekt.
W kwietniu szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła poruszył te kwestię w kontekście zamówionych przez Polskę myśliwców F-35, które charakteryzują się obniżoną wykrywalnością. Generał przekazał wtedy, że właśnie - ze względu na kwestię wykrywalności - na polskich samolotach F-35 tradycyjna dla polskiego lotnictwa biało-czerwona szachownica pojawi się w biało-szarej kolorystyce.
Inne zmiany zaproponowane w projekcie mają charakter - jako oceniają autorzy - porządkujący i doprecyzowujący; dotyczą m.in. zasad umieszczania insygniów orderów na sztandarach jednostek wojskowych.(PAP)
mar/