O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sprawa okrętów dla Polski. Firmy z tych krajów chcą je dostarczyć

Firmy z sześciu krajów chcą dostarczyć Polsce nowe okręty podwodne. Negocjacje nabrały tempa, a finalizacja umowy spodziewana jest za rok. Czy tym razem się uda? – pisze piątkowa "Rzeczpospolita”.

Okręt podwodny ORP Orzeł. Fot. PAP/Andrzej Jackowski
Okręt podwodny ORP Orzeł. Fot. PAP/Andrzej Jackowski

Więcej

Gen. Mieczysław Bieniek Fot. PAP/Art Service

Gen. Bieniek: wkrótce decyzje ws. okrętów podwodnych. Polska potrzebuje od 2 do 4 jednostek

„"Orka" to program zakupu okrętów podwodnych, który ciągnie się już od kilkunastu lat. Chodzi o zakup trzech jednostek za łącznie kilkanaście miliardów złotych. Oferty złożyło siedem firm – z Francji, Hiszpanii, Korei Południowej (aż dwie), Niemiec, Szwecji i Włoch. Po przeanalizowaniu ofert i zsumowaniu punktów za kilkadziesiąt kryteriów, dotyczących m.in. możliwości okrętów, czasu dostaw czy zapewnienia finansowania, najlepiej przez Agencję Uzbrojenia zostały ocenione propozycje z Niemiec (ThyssenKrupp Marine Systems), Szwecji (Saab) i Włoch (Fincantieri)” – informuje "Rzeczpospolita”.

Gazeta dodała, że w tej sprawie prowadzone są też negocjacje międzyrządowe. Według „Rz”, 18 lutego wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda odwiedził Włochy i spotkał się ze swoim odpowiednikiem Matteo Perego di Cremnago. Odwiedził także stocznię w La Spezii. Dwa dni później Bejda spotkał się z sekretarzem stanu w Federalnym Ministerstwie Finansów Niemiec, Heikiem Thomsem. Rozmowy dotyczyły także okrętów podwodnych.

„Według nieoficjalnych informacji wkrótce ma dojść do kolejnych rozmów na szczeblu rządowym, choć to może być utrudnione z powodu procesu tworzenia nowego rządu w Berlinie. Z kolei pod koniec stycznia delegacje resortu obrony dwukrotnie gościły w Szwecji. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, w najbliższym czasie planowane jest też spotkanie na szczeblu rządowym z przedstawicielami Francji” – czytamy w „Rz”. (PAP)

ms/ mhr/ pap/

Zobacz także

  • Okręt Floty Czarnomorskiej Marynarki Wojennej Rosji - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/SPUTNIK POOL

    Portugalska armia śledzi kurs pięciu jednostek rosyjskiej floty wojennej

  • Okręt podwodny. Fot. PAP/EPA/CARRASCO RAGEL

    Media w Wielkiej Brytanii: oprogramowanie do okrętów podwodnych zamówiono w Rosji i na Białorusi

  • ORP Sęp, Fot. PAP/Roman Jocher

    Rusza realizacja programu ORKA. Będą nowe okręty podwodne dla Marynarki Wojennej

  • Szef MON Mariusz Błaszczak, fot. PAP/  Radek Pietruszka

    Okręty podwodne dla polskiej armii. Szef MON podał szczegóły

Serwisy ogólnodostępne PAP