Policja podała, że zapowiedziano 580 protestów.
Mazowieckie. Rolnicy zablokowali wiele skrzyżowań w regionie
Blokady obejmują też ronda w Jabłonnie (na granicy z Warszawą) czyli DK61, oraz ronda w Nieporęcie – skrzyżowanie DW631 z DW633 - o czym informowała Komenda Stołeczna Policji (KSP).
Na miejscu policja informuje kierowców o możliwych objazdach, zaleca korzystanie z tras alternatywnych.
Rano, rolnicy rozpoczęli protest w miejscowości Trzebucza (powiat węgrowski), następnie ciągniki przejechać miały drogą krajową numer 2 i 92 przez Kałuszyn i Mińsk Mazowiecki do Zakrętu w powiecie mińskim, gdzie blokowane jest rondo.
Protest rolników w Zakręcie rozpoczął się przed godz. 10., a zakończenie planowane jest na godzinę 19. Zgromadzeni mają ze sobą transparenty z hasłami: "Jesteśmy rolnikami nie żebrakami", "Przepraszamy za utrudnienia, ale mamy Zielony ład do Obalenia", czy "Głód poczujesz, rolnika uszanujesz". Trasa S17 jest zablokowana na wysokości południowej obwodnicy Warszawy.
KSP poinformowała, że w związku z planowanym protestem i nadjeżdżającymi ciągnikami rondo przy DK92 w miejscowości Zakręt zostało wyłączone z ruchu.
"Dla drogi DK92, jadąc od strony Mińska Mazowieckiego, zalecamy objazd w miejscowości Zakręt ulicą Asfaltową i drogą 638. Jadąc od strony Warszawy, należy kierować się drogą 638 i ulicą Asfaltową. Tą trasą pojadą tylko samochody osobowe" – napisała KSP na platformie X.
Podała też, że pojazdy ciężarowe jadące od strony Mińska Mazowieckiego pojadą autostradą A2. "Od strony Warszawy dla ciężarówek zalecamy objazd drogą 638 przez Sulejówek, a następnie 637 do Stanisławowa, dalej DK50 do autostrady A2 i DK92" – wyjaśniła KSP.
Zablokowana S61 przed przejściem granicznym z Litwą
Policja poinformowała, że kilka kilometrów przed przejściem granicznym z Litwą została zablokowana droga ekspresowa S61. Blokują ją rolnicy, samochody osobowe i około 15 ciągników.
Policja radzi, by podróżujący na Litwę kierowcy samochodów osobowych wybierali drogę przez przejście w Ogrodnikach, a kierowcy ciężarówek starą drogę S8. Protest ma potrwać do czwartku do godz. 19.00.
Przed południem zablokowane były również wszystkie główne drogi dojazdowe do Białegostoku. Rolnicy protestują m.in. na drogach krajowych nr 19 w Kurianach, na dk nr 8 na węźle Sielachowskie, na dk nr 65 na skrzyżowaniu z ul. Dzikowską w Fastach, czy na dk nr 65 w Grabówce. Zablokowane są też drogi w: Wasilkowie, Nowodworcach, Kleosinie i Stanisławowie, a przez to niemożliwy jest dojazd do Białegostoku.
We wszystkich miejscach jest policja, która organizuje objazdy. Kierowcy w mediach społecznościowych dzielą się informacjami, jak ominąć blokady.
W związku z protestami kilkanaście autobusów ma w środę zmienione trasy, kursowanie kilku linii zawieszono. Także część autobusów spółki PKS Nova, które realizują połączenia z i do Białegostoku zostało na ten dzień zawieszonych.
Rolnicy blokują też drogi w regionie. Jak podaje podlaska policja, od środy rano zablokowane są m.in. dwa mosty prowadzące do Łomży i nie ma możliwości objazdu, zablokowane są też drogi na trasie Białystok-Łomża. Protest jest też na drodze ekspresowej S8 Białystok-Warszawa na wysokości miejscowości Milewo Zabielne.
Z powodu rolniczych blokad w 11 miejscowościach w Podlaskiem (dane na godz. 8. rano) odwołano środowe zajęcia w szkołach – wynika z danych przekazanych przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku. To głównie miejscowości w gminach sąsiadujących z Białymstokiem, ale nie tylko.
Zajęć nie ma w szkołach podstawowych w: Białostoczku, Dobrzyniówce, Rafałówce, Jeziorku, Olszynach, Obrubnikach, Pogorzałkach i Rakowie-Boginiach oraz w Zespołach Szkolno-Przedszkolnych w Fastach, Dobrzyniewie Dużym i Nowym Aleksandrowie – poinformowała PAP rzeczniczka kuratorium Barbara Szutko.
Trwa blokada granicy w Chyżnem
Rolnicy z Podhala wyjechali ciągnikami na zakopiankę, czyli drogę krajową nr 47. Na trasie w obu kierunkach tworzą się spore utrudnienia. Rolnicza blokada trwa także na przejściu granicznym ze Słowacją w Chyżnem.
Kawalkada ciągników wyruszyła po godz. 10.00 z Ludźmierza w kierunku Nowego Targu, gdzie ponad 100 ciągników ma wjechać na zakopiankę w kierunku Tatr. Rolnicy planują zawrócić na rondzie w Szaflarach i dalej jechać w kierunku Krakowa. Po przejechaniu około 12 km mają zawrócić w Rdzawce i wrócić tą samą trasą do Nowego Targu. Dalej chcą zjechać w mieście na główną arterię, czyli na al. Tysiąclecia. Mieszkańcy Nowego Targu muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami.
Rolniczy protest na zakopiance ma potrwać do godz. 16.00.
Protestujący rolnicy blokują zjazdy na A4 i trasy dojazdowe do Wrocławia
Rzecznik wojewody dolnośląskiego Bartosz Wojciechowski przekazał PAP, że po południu protesty rolnicze prowadzone są w 32 miejscach województwa. Kolumny pojazdów rolniczych blokujące drogi, w zależności od lokalizacji, liczą od kilku do nawet 130 traktorów.
Największe utrudnienia są na zajazdach autostradowych A4 między Wrocławiem a Legnicą. Blokowane są m.in. węzły Wądroże Wielkie, Budziszów Wielki, Gościsław. Protesty rolnicze prowadzone są też na trasach dojazdowych do stolicy Dolnego Śląska m.in. w Kiełczówki, Cesarzowicach czy Kobierzycach.
W samym Wrocławiu nie ma pojazdów rolniczych, ponieważ magistrat wydał zakaz organizacji protestów rolniczych w mieście. Taki zakaz wydano też m.in. w gminie Miękinia.
Protesty odbywają się również na drogach krajowych i ekspresowych w regionie. Blokowany jest m.in. węzeł Syców na trasie S8, trasa S5 w okolicy Trzebnicy oraz droga krajowa nr 8 w Ząbkowicach Śląskich i Boguszynie czy droga krajowa nr 33 w Bystrzycy Kłodzkiej.
Trwają demonstracje rolników
Na środę wyznaczony został ogólnopolski strajk zwołany przez Radę Krajową NSZZ Rolników Indywidulanych "Solidarność". Rzecznik związku Adrian Wawrzyniak powiedział PAP, że rolnicy sprzeciwiają się "Zielonemu Ładowi", importowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, ograniczaniu hodowli zwierząt w Polsce i "dramatycznej sytuacji" w rolnictwie. Chcą wypłaty rekompensat i wsparcia rolników.
To kolejny w ostatnim czasie rolniczy protest i podobnie jak wcześniejsze będzie polegał na blokowaniu dróg lub powolnych przejazdach kolumn ciągników. Miejscami protestu będą przede wszystkim drogi dojazdowe do miast wojewódzkich oraz trasy szybkiego ruchu. W wielu miejscach rolnicy zamierzają zbierać się od wczesnych godzin porannych.
W województwie kujawsko pomorskim blokady rozpoczęły się w nocy z wtorku na środę. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informowała, że zablokowane są drogi dk 80, S5, dk10, dk25. Policja zorganizowała objazdy.
Wskazano, że na dk 80 chodzi o odcinek Bydgoszcz – Toruń w miejscowości Strzyżawa. Na S5 utrudnienia dotyczą odcinka między węzłami Maksymilianowo - Bydgoszcz Zachód. Na dk 10 chodzi o odcinek Bydgoszcz - Toruń w miejscowości Przyłubie, a na dk 25 o odcinek Koronowo - Bydgoszcz w miejscowości Tryszczyn.
Na zamieszczonej w sieci ogólnopolskiej mapie protestu we wtorek wieczorem było ponad 550 zaznaczonych punktów. Z kolei Komenda Główna Policji wcześniej we wtorek podsumowała, że w całym kraju zapowiedziano 580 protestów z szacowanym udziałem blisko 70 tysięcy osób. Poinformowała, że wymaga to od policji zaangażowania znacznych sił. Zapowiedziała również, że drogówka zadba, by kierowcy w jak najmniejszym stopniu odczuli utrudnienia.
"Zabezpieczanie zgromadzeń publicznych jest jednym z ustawowych obowiązków nałożonych na policję, której celem zawsze jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom oraz ochrona ich praw i wolności. Rolą policjantów jest dbanie, by wszelkiego rodzaju zgromadzenia odbywały się z poszanowaniem obowiązującego prawa, a w przypadku jego naruszenia – podjęcie stosownych działań" – zaznaczyła KGP.
Komunikaty komend wojewódzkich i miejskich policji wymieniają objazdy w wielu miejscach spodziewanych blokad rolniczych.
W okolicach Warszawy utrudnienia na drogach są spodziewane w trzech powiatach. Rolnicy będą blokowali rondo w miejscowości Zakręt w powiecie mińskim. Zakończenie protestu przewidziane jest na godzinę 19. Wcześniej, rano rolnicy rozpoczną protest w miejscowości Trzebucza (powiat węgrowski), następnie ciągniki przejadą drogą krajową numer 2 i 92 przez Kałuszyn, Mińsk Mazowiecki do Zakrętu.
W powiecie legionowskim zablokowane mają zostać ronda w Nieporęcie, Rembelszczyźnie i w Jabłonnie. Na terenie powiatu nowodworskiego przewidziane są blokady w Kazuniu Nowym.
Stołeczna policja przypomina, że w Warszawie obowiązuje zakaz wjazdu ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych. Jego złamanie może się zakończyć ukaraniem mandatem.
W Strykowie pod Łodzią zablokowana ma zostać autostrada A2 w obu kierunkach. W samej Łodzi od godz. 10 do 19 nieprzejezdne ma być skrzyżowanie Szczecińskiej z Aleksandrowską, a pod miastem trasa Kurowice, Wola Rakowa, autostrada A1, Węzeł Łódź Górna, Węzeł Bełchatowski, Koluszki: od ronda ul. Brzezińska do ronda Jana Pawła II do ul. 11 Listopada.
W Gdańsku protest rozpocznie się na placu Solidarności. Następnie od godz. 11-11.30 uczestnicy zamierzają przemieszczać się ulicami Nowomiejską, Wały Piastowskie, Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie, Hucisko, Toruńską, Okopową przed urząd wojewódzki. Tam mają manifestować do godz. 16.
Od godziny 5 do godz. 19 utrudnienia mają występować w okolicy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Całkowicie zablokowane mają być ulice: Jagiellońska, Reymonta i Ligonia, zaś na ulicy Francuskiej przy skrzyżowaniu z Jagiellońską ruch będzie odbywał się cyklicznie.
W Poznaniu i okolicach największych utrudnień należy spodziewać się na S5 i S11. Trasa będzie nieprzejezdna od węzła Kościan-Północ do węzła Poznań–Ławica. Zjazd z autostrady A2 na węzłach Poznań–Zachód oraz Buk w obu kierunkach będzie niemożliwy.
Natomiast w okolicy Wrocławia do utrudnień może dojść w Kobierzycach, Cesarzowicach, Małuszowie, Kątach Wrocławskich i Jordanowie Śląskim.
Pod Rzeszowem utrudnienia są spodziewane od godziny 8 do 18 na węźle Sokołów Małopolski - droga ekspresowa S19 i droga wojewódzka numer 875 mają być nieprzejezdne w obu kierunkach.
W Gorzowie Wielkopolskim i okolicach od rana należy spodziewać się blokady na węzłach Południe, Zachód i Północ. Od godziny 10 protest ma objąć ulicę Kasprzaka w ciągu drogi krajowej numer 22. Trasa będzie okresowo blokowana, co oznacza oczekiwanie na możliwość przejazdu przez dłuższy czas.
Na autostradzie A4 na węźle Opole Zachód (dawne Prądy) blokada spodziewana jest od godziny 10 do 17.
Drogi wjazdowe i wyjazdowe z Kielc mają być blokowane w środę w siedmiu miejscach, m.in. w przy rondzie w Cedzynie, w Wiśniówce, na ul. ks. Piotra Ściegiennego oraz w miejscowości Piaski. Natomiast w czwartek całkowicie zablokowana ma zostać al. IX Wieków Kielc.
Rolnicy strajkują w całej Europie
Od kilku tygodni w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej trwają protesty rolników, domagających się m.in. odstąpienia od przepisów europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE.
Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi m.in. o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę. (PAP)
mmi/