Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO spotkał się z szefem Sztabu Generalnego WP
Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO adm. Giuseppe Cavo Dragone spotkał się w poniedziałek w Warszawie z szefem Sztabu Generalnego WP gen. Wiesławem Kukułą - poinformował SG. Dragone spotkał się również z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Dariuszem Łukowskim.

Dragone, który stoi na czele Komitetu Wojskowego NATO od 17 stycznia b.r., przyjechał do Polski dzień po wizycie w Kijowie. Jak podał Sztab Generalny, podczas spotkania z gen. Kukułą podkreślał znaczenie Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim.
Dragone zaznaczył, że Polska "włożyła wiele wysiłku we wzmocnienie swojej roli w NATO, stale ugruntowując pozycję silnego i niezawodnego sojusznika". Jak przekazał Sztab Generalny w komunikacie, oprócz tematu wsparcia dla Ukrainy, podczas spotkania poruszone zostały kwestie zmian zachodzących w naszym kraju w ramach transformacji Sił Zbrojnych RP. Gen. Kukuła oraz Dragone omówili też plany współpracy dwustronnej oraz działania w ramach NATO i Unii Europejskiej. Rozmowy dotyczyły wzmocnienia zdolności obronnych i współpracy operacyjnej. Podkreślono także znaczenie jedności NATO oraz synergii działań w ramach unijnych inicjatyw obronnych.
Długofalowe plany współpracy #NATO - #UniaEuropejska, wsparcie dla Ukrainy i transformacja Sił Zbrojnych RP – to kwestie poruszone podczas dzisiejszego spotkania adm. Giuseppe Cavo Dragone, przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO z gen. Wiesławem Kukułą, szefem Sztabu… pic.twitter.com/DPy8IflhRw
— Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) February 10, 2025
Na zakończenie wizyty w Warszawie admirał wraz z generałem uczestniczyli w ceremonii złożenia kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Dragone spotkał się także z szefem BBN. Biuro przekazało, że w trakcie spotkania Łukowski przedstawił polskie oczekiwania wobec zbliżającego się Szczytu NATO w Hadze, dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu, m.in. w zakresie planów obronnych, infrastruktury czy obrony powietrznej. Rozmowy dotyczyły również bieżących wydarzeń związanych z agresją Rosji na Ukrainę, a także potrzeby zsynchronizowania rozwoju krajowych przemysłów zbrojeniowych ze wzrostem nakładów obronnych państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. (PAP)
from/ itm/ godl/gn/