O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Putin: wzmocnimy nasze siły stacjonujące w Arktyce

Rosja zwiększy siły stacjonujące w Arktyce, zapowiedział Władimir Putin. Stwierdzając, że Moskwa będzie broniła swoich interesów w regionie, rosyjski lider oświadczył, że mimo wzrostu rywalizacji w regionie współpraca jest możliwa.

Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. EPA/ALEXEI NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. EPA/ALEXEI NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Nawiązując do deklarowanego przez prezydenta USA Donalda Trumpa zamiaru przejęcia Grenlandii, Putin powiedział, że nie ma to nic wspólnego z Rosją, ale jest jasne, że USA będą nadal promować swoje interesy w Arktyce. Amerykańskie plany dotyczące Grenlandii są poważne i mają głębokie korzenie historyczne - zaznaczył.

Więcej

Grenlandia, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/SCANPIX DENMARK/KARL PETERSEN

Ekspert o Grenlandii: jest już de facto okupowana przez USA

Putin, występujący na odbywającym się w Murmańsku forum dotyczącym Arktyki, stwierdził, że Rosję niepokoi fakt, iż "kraje NATO coraz częściej wyznaczają Dalekiej Północy rolę trampoliny do ewentualnych konfliktów", zaś Rosja monitoruje sytuację i przygotowuje odpowiednią reakcję.

To oczywiste, że rola i znaczenie Arktyki zarówno dla Rosji, jak i dla całego świata rośnie. Ale niestety, geopolityczna konkurencja, walka o pozycje w tym regionie również się nasila.

Władimir Putin

Putinowi zależy na zwiększeniu handlu poprzez północny szlak przez wody Arktyki, ponieważ Rosja przesuwa handel w kierunku Azji i z dala od Europy z powodu zachodnich sankcji - zauważyła agencja Reutera.

Putin powiedział, że zagraniczni partnerzy gotowi do współpracy z Rosją w regionie otrzymają gwarancję dobrego zwrotu z inwestycji.

Putin wezwał do rozbudowy północnych portów Rosji i budowy floty handlowej w Arktyce, wspieranej przez lodołamacze nowej generacji, w tym te o napędzie jądrowym. Ponieważ jednak obecne możliwości Rosji są niewystarczające, będzie to wymagało zakupu statków i współpracy z zagranicznymi stoczniami.

W Arktyce znajdują się zasoby paliw kopalnych i bogactw mineralnych zarówno pod stałym lądem, jak i pod dnem morskim. Wraz z globalnym ociepleniem dotarcie do nich może stać się łatwiejsze - zauważyła agencja. Arktyka jest obszarem rywalizacji wojskowej, a jak twierdzą analitycy, Rosja ponownie otwierając bazy z czasów radzieckich i modernizując swoją marynarkę wojenną, umocniła swoją obecność w tym terenie znacznie szybciej niż Zachód. (PAP)

os/ mms/ grg/

Zobacz także

  • Władimir Putin, Donald Trump. Fot. PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN

    Trump "wkurzył się" na Putina. Kreml: dalej pracujemy nad relacjami z USA

  • Donald Trmp. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

    Trump: Zełenskiego czekają wielkie problemy, jeśli wycofa się z umowy surowcowej

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL

    Trump: jestem wkurzony kwestionowaniem pozycji Zełenskiego przez Putina, mogę nałożyć cła na Rosję

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Viktor Kovalchuk

    Prezydent Zełenski: Moskwie zbyt długo zajmuje odpowiedzenie na propozycję pokojową USA

Serwisy ogólnodostępne PAP