Rafał Trzaskowski: my chcemy rozmawiać o konkretach, a PiS chce mówić tylko o nas

2023-10-03 07:44 aktualizacja: 2023-10-04, 09:35
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, fot. PAP/Radek Pietruszka
W wyborach 15 października chodzi o przyszłość kolejnych pokoleń; my patrzymy w przyszłość i chcemy rozmawiać o konkretach, a oni tylko i wyłącznie chcą rozmawiać o nas - powiedział we wtorek w Lęborku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

20:32 Sasin: Polska jest dzisiaj na rozdrożu, musimy wybrać drogę, którą pójdziemy

Polska jest dzisiaj na rozdrożu i musimy wybrać, którą drogą pójdziemy - mówił w Zambrowie (Podlaskie) minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Przekonywał, że droga proponowana przez PiS jest może wyboista, ale "we właściwym kierunku".

"Dzisiaj musimy wybrać, czy pójdziemy tą drogą, którą idziemy od ośmiu lat, może wyboistą, może z różnymi ciemnymi zakamarkami, z różnymi potknięciami po drodze, ale idziemy we właściwym kierunku (...), czy może pójdziemy tą drogą, którą wyznacza nam dzisiaj opozycja. Drogą, która tak, czy inaczej, doprowadzi do nieszczęścia" - mówił Sasin we wtorek wieczorem, na spotkaniu z mieszkańcami Zambrowa.

18:47 Sąd Okręgowy w Gdańsku w procesie wyborczym nakazał europosłowi Patrykowi Jakiemu m.in. przeproszenie w mediach społecznościowych posłankę KO Agnieszkę Pomaską. Spór dotyczył zdjęcia posłanki stojącej obok samochodu z wulgarnym napisem. Wyrok jest nieprawomocny.

We wtorek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł nieprawomocny wyrok procesie wyborczym przeciwko europosłowi Patrykowi Jakiemu wytoczony przez posłankę Agnieszkę Pomaską.

18:36 Polska 2050: Złożyliśmy skargę do SN na uchwałę PKW ws. referendum

Złożyliśmy skargę na uchwałę PKW ws. referendum - poinformowali we wtorek wiceprzewodniczący Polski 2050 Michała Kobosko oraz Stanisław Zakroczymski, pełnomocnik wyborczy Trzeciej Drogi. Ich zdaniem odnotowanie przez komisję odmowy pobrania karty referendalnej jest naruszeniem zasady tajności wyborów.

We wtorek politycy Trzeciej Drogi - pierwszy wiceprzewodniczący Polski 2050 Michała Kobosko oraz Stanisław Zakroczymski, pełnomocnik wyborczy Trzeciej Drogi - zorganizowali konferencję przed gmachem Sądu Najwyższego, podczas której podkreślali, że wytyczne PKW ws. referendum są niezgodne z prawem.

18:24 Prawo i Sprawiedliwość nie dyskryminuje kobiet, ale wręcz je wspiera - zapewniła poseł PiS Małgorzata Wassermann. Wskazała, że PiS jest ugrupowaniem, które wdrożyło wiele programów z myślą o kobietach i dla kobiet.

O programach PiS wspierających rodziny i kobiety mówiły we wtorek w Olsztynie posłanki PiS Małgorzata Wassermann, Mirosława Stachowiak-Różecka i Iwona Arent.

18:16 W Polsce powinien być zniesiony przywilej wyborczy dla mniejszości narodowych - mówił wiceminister sprawiedliwości Janusz Kowalski, który przyjechał do Radomia, by poprzeć Roberta Bąkiewicza – kandydata do Sejmu z listy PiS w okręgu radomskim.

Chodzi o artykuł 197 Kodeksu wyborczego, który obecnie zwalnia komitety wyborcze mniejszości narodowych z konieczności zdobycia 5-procentowego progu poparcia w skali całego kraju. "Mam nadzieję, że jeszcze na pierwszym posiedzeniu regularnego Sejmu uda nam się przekonać wszystkich do tego, żeby art. 197 dla bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej usunąć" – powiedział Kowalski. Zauważył, że w Polsce "powinna być przyjęta taka zasada, jaka funkcjonuje w całej UE: nie ma zwolnień z progów wyborczych dla mniejszości narodowej".

Według polityka Suwerennej Polski, posłowie mniejszości narodowych powinni dostawać się do Sejmu z list dużych partii. "Nie jest żadną tajemnicą, że za kilka lat może pojawić się również duża presja na powstanie partii ukraińskiej w Polsce" – zaznaczył Kowalski. "Jeżeli stałoby się tak, że dwóch, trzech czy czterech posłów ukraińskich miałoby decydować o polskim bezpieczeństwie, to ostatnie wydarzenia pokazują, jak bardzo jest to ryzykowne" – dodał wiceminister.

Podobnego zdania był Bąkiewicz. "Ostatnie wydarzenia dotyczące mocnego zgrzytu w polityce polsko-ukraińskiej świadczą o tym, że mniejszość ukraińska, która jest w tej chwili w Polsce, może również stanowić pewien element osłabiania polskiej pozycji na arenie międzynarodowej" – powiedział Bąkiewicz.

18:11 Premier: niebawem przedstawimy kolejną część programu profrekwencyjnego

Na terenach wiejskich o wiele mniej osób uczestniczy w wyborach, a przecież głos musi być tak samo ważny w gminach miejsko-wiejskich, jak i w dużych miastach. Niebawem przedstawimy kolejną część naszego programu profrekwencyjnego - zapowiedział we wtorek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał, że wczoraj rząd ogłosił program profrekwencyjny. "Na terenach wiejskich o wiele mniej osób uczestniczy w wyborach, a przecież Polska jest tak samo ważna i głos musi być tak samo ważny w gminach miejsko-wiejskich, jak i w dużych miastach. Dlatego zaprezentowaliśmy pierwszą odsłonę naszego konkursu, a kolejne przedstawimy niebawem" - zapowiedział.

17:53 Na spotkaniu z mieszkańcami Lęborka Trzaskowski zwracał uwagę, że PiS mówi cały czas o opozycji, nie przedstawia konkretów i tak naprawdę nie wie, co jest dzisiaj prawdziwym problemem Polaków. "To jest ta zasadnicza różnica: my patrzymy w przyszłość i chcemy rozmawiać z wami o konkretach, a oni tylko i wyłącznie chcą rozmawiać o nas" - zaznaczył.

"Naprawdę nie chcę się nad nim znęcać, ja bym wolał o nim zapomnieć. Tylko to nie chodzi o jedną osobę, tylko chodzi o to, że to nam grozi. Grozi nam to czy będziemy mieli tylko i wyłącznie rozmowę o jakichś problemach, które nie istnieją, o jakichś wrogach, którzy nie istnieją, napuszczanie jednych na drugich. Czy nasze dzieci będą, musiał obserwować sytuację, w której dominuje kłamstwo, indoktrynacja, w której dominuje manipulacja" – dodał.

16:21 Urszula Zielińska, kandydatka do Sejmu z list KO, dyskutuje o rezygnacji z budowy elektrowni jądrowej, którą realizujemy z naszymi amerykańskimi partnerami; czy wyście poszaleli w tej "koalicji chaosu"? - zapytał we wtorek Platformę Obywatelską rzecznik rządu Piotr Müller.

"Dogadamy się tak, że dzisiaj plany energetyki jądrowej mają jedną wielką wadę: nie mają żadnego rachunku finansowania, nie mają biznesplanu" - podkreśliła Zielińska. Dopytywana, co z podpisaną z Amerykanami umową na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, odparła: "musimy dowiedzieć się, na ile jest zobowiązująca i jakie kary grożą nam za odstąpienie od niej". "Czy KO brałaby pod uwagę zerwanie tej umowy?" - padło kolejne pytanie. "Wszystko musimy wziąć pod uwagę, musimy wszystko przejrzeć" - odpowiedziała Zielińska.

Do rozmowy odniósł się we wtorek na platformie X (dawniej Twitter) rzecznik rządu Piotr Müller. Jak stwierdził, kandydatka do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej, druga na liście po Donaldzie Tusku w Warszawie, dyskutuje o rezygnacji z budowy elektrowni jądrowej, "którą realizujemy z naszymi amerykańskimi partnerami, elektrowni i która wzmocni naszą niezależność energetyczną".

16:08 Trzecia Droga idzie do wyborów z przesłaniem, że - im więcej spraw będzie w rękach samorządu terytorialnego, im bardziej będzie on bezpieczny, również finansowo - tym większa jest szansa na bezpieczeństwo, rozwój i godne życie każdej polskiej rodziny – powiedział we wtorek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

„Bezpieczeństwo hydrologiczne, melioracje, gospodarka wodna będą w kompetencji samorządu wojewódzkiego, przywrócimy te kompetencje, nadamy nowe, uruchomimy środki europejskie” - zadeklarował Kosiniak-Kamysz podczas briefingu.

16:00 Zapadł prawomocny wyrok w procesie wyborczym. Sąd Apelacyjny w Gdańsku we wtorek oddalił zażalenie Jarosława Sellina (PiS) na postanowienie Sądu Okręgowego w Gdańsku, który nakazał wiceministrowi m.in. przeproszenie w mediach społecznościowych posłankę KO Agnieszkę Pomaską. Spór dotyczył zdjęcia posłanki stojącej obok samochodu z wulgarnym napisem. 

14:20 Nie interesuje nas budowa superpaństwa europejskiego. Nie interesuje nas wzmacnianie centralistycznych, biurokratycznych instytucji w Brukseli - mówił współprzewodniczący Konfederacji Krzysztof Bosak na konferencji prasowej przed siedzibą Komisji Europejskiej w Warszawie.

"Informowaliśmy już jakiś czas temu, że obradowała Konferencja ds. Przyszłości UE, takie atrapowe ciało, które miało wypracować jakieś koncepcje, co do tego, jak zmieniać strukturę Unii Europejskiej" - zaznaczył Bosak. Jak dodał, po przedstawieniu tych rekomendacji odpowiednia komisja Parlamentu Europejskiego wypracowała raport, który ma być głosowany 12 października br.

Według Bosaka, proponowane zmiany idą dużo dalej niż te przyjęte w Traktacie lizbońskim. "W 65 obszarach ma być wyeliminowana zasada jednomyślności i zastąpiona metodą głosowania większościowego - albo większością zwykłą, albo większością kwalifikowaną. Mowa jest o tym, że w 10 kluczowych dziedzinach autonomia państw członkowskich ma być po prostu zlikwidowana i ma nastąpić transfer kompetencji do Brukseli" - mówił.

14:09 Wierzymy w zwycięstwo w tych wyborach; wierzymy, że po 15 października trzy formacje utworzą rząd: Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica – podkreślił we wtorek w Katowicach współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.

„Ostatnie wydarzenia pokazały, że tylko trzy formacje, jak wejdą wszystkie do Sejmu - a wejdą wszystkie do Sejmu - są w stanie utworzyć rząd” – ocenił Czarzasty podczas konferencji prasowej przed katowickim Spodkiem. Według niego, ci którzy nawoływali wcześniej do głosowania na jedną tylko opozycyjną partię, „zrozumieli, że błądzili”. Przypomniał, że między partiami opozycyjnymi obowiązuje w kampanii „pakt o nieagresji”.

13:31 Polacy chcieliby wiedzieć, jak jest finansowany Szymon Hołownia, jego partia, fundacje; nasuwa się w tej sprawie wiele wątpliwości - mówił we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek.

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości stwierdził na konferencji prasowej w Warszawie, że elementem życia publicznego jest transparentność.

"Wiele wątpliwości, (…) nasuwa się, jeśli chodzi o funkcjonowanie w życiu politycznym pana Szymona Hołowni, jego partii, tego, jak jest finansowana" – powiedział. "Polacy chcieliby wiedzieć, jak działa, na jakiej podstawie, jak jest finansowany pan Hołownia, jego partia, te fundacje" – dodał.

13:28 20-proc. podwyżka dla budżetówki, obniżenie cen energii, urlop dla przedsiębiorców, chorobowe płacone przez ZUS i kasowy PIT - zakłada program KO, który przedstawiali we wtorek Aleksandra Gajewska i Andrzej Domański z KO. My stoimy po stronie ludzi pracy. PiS po stronie swoich milionerów - mówili.

"Doprowadzimy do obniżenia cen energii dzięki przedstawionemu w ubiegłym tygodniu planowi transformacji energetycznej Polski. Wprowadzimy urlop dla przedsiębiorców, aby raz w roku przez miesięcy byli oni zwolnieni z płacenia składek ZUS-owskich, wprowadzimy chorobowe płacone przez ZUS, a nie przez pracodawcę. Wprowadzimy tzw. kasowy PIT, aby przedsiębiorca płacił podatek dopiero, kiedy otrzyma przelew z tytułu wystawionej faktury" - wyliczał Domański.

11:43 Premier Mateusz Morawiecki w weekend spotka się z mieszkańcami Mysłowic (woj. śląskie) oraz mieszkańcami Kalisza (woj. wielkopolskie).

Dzień później - w niedzielę 8 października - premier odwiedzi Kalisz. Spotkanie z szefem rządu odbędzie się w Hali OSRiR.

11:32 Referendum to będzie głos narodu, który będzie musiał być wysłuchany. Każda kolejna ekipa rządząca będzie musiała się liczyć z tym zdaniem Polaków - podkreśliła we wtorek posłanka PiS Joanna Lichocka. Apelowała, by nie słuchać nawoływań opozycji, by zlekceważyć to głosowanie.

"Nasze rozmowy są bardzo przyjemne i ważne, bo dotyczą najważniejszych spraw Polski, w tym bezpieczeństwa. Ale dotyczą też frekwencji. Jesteśmy na kolejnym targu, żeby przypominać Polakom nie tylko, by głosowali na kogo chcą, byle z listy Prawa i Sprawiedliwości, ale żeby koniecznie poszli do wyborów i zagłosowali też w referendum" – mówiła Lichocka podczas konferencji prasowej.

11:12 W środę w Łodzi odbędzie się konwencja wojewódzka PiS z udziałem wicepremiera, prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego - poinformowano na Twitterze PiS. Konwencja rozpocznie się o godz. 17:30.

09:12 Jedynym programem wyborczym opozycji, Platformy Obywatelskiej, jest odsunąć PiS od władzy - oceniła we wtorek w TVP1 szefowa MRiPS Marlena Maląg. Było to widać na marszu tzw. miliona serc - wskazała.

Minister rodziny i polityki społecznej stwierdziła, że nadchodzące wybory parlamentarne pokażą, w jakim kierunku pójdzie Polska. „I to nie są tylko słowa, to wielka odpowiedzialność” – wskazała.

PiS, jak kontynuowała, przez ostatnie osiem lat działa dla dobra Polski i Polaków, wdrażając konkretne rozwiązania gospodarczo-społeczne.

09:08 Ukraina ma swoje interesy gospodarcze np. w zakresie rolnictwa, my reprezentujemy polski rząd, więc siłą rzeczy do różnic zdań dojdzie. Mogą to być trudniejsze miesiące, natomiast nie oznacza to, że relacje między Polską a Ukrainą będą złe - powiedział we wtorek w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu zapytany w kontekście wypowiedzi szefa MSZ Zbigniewa Rau o "okresie dekoniunktury" w stosunkach polsko-ukraińskich, czy następuje teraz "mrożenie relacji" z Ukrainą, odpowiedział: "Nie +mrożenie relacji+, ale wiemy, o tym doskonale, że Ukraina też ma swoje interesy gospodarcze np. chociażby w zakresie rolnictwa i nie będziemy w stanie, nie będziemy chcieli, sprostać tym oczekiwaniom ze strony Ukrainy. My reprezentujemy polski rząd, a nie ukraiński".

"Siłą rzeczy do takich różnic zdań dojdzie, więc w tym sensie mogą to być trudniejsze miesiące, natomiast nie oznacza to, że relacje między Polską a Ukrainą będą złe" - podkreślił Müller.

Dodał, że "jeżeli wychodzimy z dobrych relacji, to nawet przy dekoniunkturze, jak to zostało ujęte, nie oznacza to, że te relacje będą złe".

07:40 Nie wiem czy niedzielny Marsz Miliona Serc może przynieść wzrost poparcia dla KO i Lewicy kosztem Trzeciej Drogi, czas pokaże - powiedział PAP Marek Sawicki (PSL). Według Sawickiego jego formacja może osiągnąć 12 proc.

Według sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 32,3 proc. głosów. Na Koalicję Obywatelską głos oddałoby 26,4 proc., a na Trzecią Drogę, czyli sojusz Polski 2050 i PSL, 12,1 proc. ankietowanych. W porównaniu z sondażem sprzed tygodnia, poparcie dla Trzeciej Drogi wzrosło o 3,1 pkt proc. Sondaż przeprowadzono w sobotę i niedzielę, jeszcze przed zakończeniem Marszu Miliona Serc i konwencji PiS.

07:18 Gdy Tusk był szefem Rady Europejskiej próbował zmusić Polskę do przyjęcia nielegalnych imigrantów. Zrobił to raz, zrobiłby to znowu. Powstrzymaj Tuska - zaapelowano w najnowszym spocie PiS. Podkreślono, że "tylko PiS może zapewnić Polsce bezpieczeństwo".

We wtorek rano PiS zamieścił w mediach społecznościowych kolejny spot wyborczy. Na portalu X (dawniej Twitter) przypomniano, że "właśnie rozpoczyna się posiedzenie Parlamentu Europejskiego, gdzie na wniosek partii Tuska i PSL odbędzie się debata o pilnym przyjęciu Paktu Migracyjnego". "Już raz groził Polsce karami za nieprzyjęcie nielegalnych migrantów. Zrobi to znowu. #StopPrzymusowejRelokacji #4xNie" - napisano.

06:43 Mamy do czynienia z kołem ratunkowym, które PE rzuca tzw. totalnej opozycji na niecałe dwa tygodnie przed wyborami. Pewne nieprawidłowości w wydawaniu wiz pracowniczych były, ale one stanowiły margines - mówi sekretarz stanu w KPRM Jan Dziedziczak w rozmowie z wtorkowym "Naszym Dziennikiem".

W wywiadzie dla "Naszego Dziennika" Dziedziczak został zapytany, czy nie ma przypadku w tym, że PE zajmie się w tym tygodniu tzw. aferą wizową. "Bez wątpienia mamy do czynienia z kołem ratunkowym, które Parlament Europejski rzuca tzw. totalnej opozycji na niecałe dwa tygodnie przed wyborami. Pewne nieprawidłowości w wydawaniu wiz pracowniczych były, ale one stanowiły margines. Zanim sprawa ujrzała światło dzienne, zanim zaczęły pisać o niej przychylne naszym oponentom politycznym media, zareagowało państwo polskie - ze swojego zadania wywiązały się nie tylko służby, ale też premier Mateusz Morawiecki. To zaskakujące, że opozycja niczego się nie uczy. Mechanizm wykorzystywania obcych mocarstw skompromitował się już w XVIII wieku, a oni ciągle, bez oporów, konsekwentnie płaszczą się przed obcymi stolicami" - ocenił.

(PAP)