O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Raport: siedem na dziesięć Polek ma trudności z dostępem do badań ginekologicznych

65 proc. Polek uważa, że dostęp do badań ginekologicznych jest utrudniony – wynika z raportu "Bezwstydnie zdrowe". Najczęściej takiego zdania są Polki w wieku 18-29 lat. 83 proc. z nich twierdzi, że dotyka ich ten problem.

Ginekologia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Tomasz Gzell
Ginekologia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Tomasz Gzell

Raport "Bezwstydnie zdrowe" powstał na podstawie badania zrealizowanego na zlecenie Santander Consumer Banku przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Wynika, z niego, że 39 proc. kobiet w Polsce nie zawsze ma łatwy dostęp do badań ginekologicznych, a 30 proc. kobiet przyznaje, że jest on utrudniony. Najczęściej takiego zdania są Polki w wieku 18-29 lat, z których 83 proc. twierdzi, że ten problem ich dotyczy. Jedna czwarta kobiet nie ma trudności w dostępie do badań.

Więcej

Gabinet ginekologiczny. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Najnowszy sondaż: Polki w wieku 18-35 lat wolą chodzić do ginekologa prywatnie

Z raportu wynika, że 71 proc. Polek wykonało cytologię w ostatnich trzech latach, a 19 proc. wykonało ją dawniej. 9 proc. kobiet nigdy nie wykonało tego badania. Większość tej grupy stanowią kobiety w wieku 18-29 lat, z których 34 proc. nigdy nie miało przeprowadzonego badania cytologicznego.

Powszechność testów na wirusa HPV i szczepień profilaktycznych nadal jest w Polsce niska. Z badania wynika, że tylko 7 proc. Polek wykonało takie szczepienie i najczęściej były to osoby w wieku 18-29 lat (20 proc.). 21 proc. planuje je wykonać, a wśród nich najbardziej zainteresowane są dwudziesto- i trzydziestolatki (31 proc.). 64 proc. badanych zdecydowanie deklaruje, że nie szczepiła się i nie zamierza tego zrobić.

Raport wskazuje również, że regularne samobadanie piersi przeprowadza 39 proc. kobiet, jednak wiele z nich nie ma pewności, czy robi to dobrze. Największa niepewność dotyczy kobiet w wieku 60 plus (45 proc.). 22 proc. ankietowanych twierdzi, że brakuje im wiedzy lub umiejętności, aby wykonać to badanie poprawnie. Jedna piąta wszystkich respondentek deklaruje, że cyklicznie przeprowadza samobadanie i dokładnie wie, jak to zrobić. 17 proc. nigdy nie sprawdziło stanu swoich piersi.

Badanie przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w styczniu 2024 r. metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Wzięło w nim udział tysiąc kobiet. (PAP)

kk/ joz/ grg/

Zobacz także

  • Korytarz szpitalny Fot. PAP/Albert Zawada

    Dziecko, które chorowało na błonicę, opuściło szpital. "Zostało wyleczone"

  • Pełnomocnik przedsiębiorców ds. deregulacji Rafał Brzoska, fot. PAP/Leszek Szymański

    Tak Brzoska chce skrócić kolejki do lekarzy. Innowacyjna propozycja szefa InPostu

  • Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA/ VINCENZO PINTO / POOL

    Stan zdrowia papieża Franciszka. Lekarze poinformowali o wyniku ważnego badania

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Strajk w Portugalii. Paraliż placówek służby zdrowia

Serwisy ogólnodostępne PAP