O planowanym spotkaniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP poinformowało zarówno MSWiA, jak i Episkopat. Po spotkaniu ma zostać opublikowany komunikat KEP.
Komisja została powołana w celu utrzymania stałych kontaktów między rządem i Episkopatem i rozwiązywania kwestii dotyczących stosunków między obiema stronami.
W komunikatach strony rządowej i kościelnej przekazano, że środowe spotkanie będzie dotyczyło niektórych aktualnych spraw społecznych, "ważnych dla obydwu stron", m.in. kwestii lekcji religii w szkole i Funduszu Kościelnego.
Zmiany w nauczaniu religii
Zgodnie z lipcową nowelizacją rozporządzenia MEN w sprawie organizacji lekcji religii, dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł łatwiej łączyć na lekcjach religii grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Z kolei od przyszłego roku szkolnego w szkołach publicznych nauka religii i etyki ma odbywać się w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo, przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych. Takie jest założenie projektu, który trafił do konsultacji. Obecnie nauka religii w publicznych szkołach organizowana jest w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo, a jeśli chodzi o etykę, tygodniowy wymiar godzin ustala dyrektor szkoły.
Co z Funduszem Kościelnym?
Z kolei prace nad zmianami dotyczącymi Funduszu Kościelnego odbywały się już w latach 2012-2013. Zakończyły się przygotowaniem roboczego projektu i umowy między Konferencją Episkopatu Polski a rządem RP. Projekt został przedstawiony do konsultacji społecznych, ale ostatecznie prace nad nim przerwano. W 2014 r. rząd umówił się z Kościołem katolickim na odłożenie kwestii do 1 stycznia 2016 r., uznając, że temat nie powinien być przedmiotem kampanii wyborczej. Do sprawy powrócono w 2023 r. po wyborach parlamentarnych. We wrześniu wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że międzyresortowy zespół ds. funduszu, któremu przewodniczy, jest już na finiszu prac. (PAP)
kkr/ aba/ ktl/ know/