O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rok sprawdzianu dla naszej cyfrowej odporności

W 2024 r. ok. 4 mld ludzi w ponad 50 krajach będzie głosować w wyborach. Oznacza to, że prawie połowa światowej populacji zdecyduje o tym, kto będzie kształtował globalną politykę w najbliższych latach - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

(zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF
(zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

"Kilka przykładów: w maju będą się odbywać wybory parlamentarne w Indiach, w czerwcu mieszkańcy krajów członkowskich UE, w tym Polski, wybiorą nowych reprezentantów w Europarlamencie, a w listopadzie na wybory prezydenckie pójdą Amerykanie. W Polsce zresztą elekcja odbędzie się nawet dwukrotnie – w kwietniu wybieramy reprezentantów w samorządach" - informuje DGP.

"To wielkie wyzwanie dla regulatorów, strażników cyberprzestrzeni, ale też samych obywateli. Jak łatwo wpływać na delikatne mechanizmy wyborcze w krajach demokratycznych, pokazała afera Cambridge Analytica. Dane osobowe należące do 87 mln użytkowników Facebooka zostały zebrane bez ich zgody przez tę brytyjską firmę konsultingową, a następnie wykorzystane w celu precyzyjnego profilowania reklam politycznych, m.in. w kampanii prezydenckiej w USA w 2016 r." - pisze "DGP.

"Rok 2024 będzie jednak krytyczny nie tylko ze względu na nadchodzące wybory. Trudno zapomnieć o toczącej się od dekady – a od dwóch lat w pełnej skali – wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Jednym z jej przejawów jest aktywność powiązanych z Rosją grup w cyberprzestrzeni. Przestępcy opłacani przez reżim na długo przed inwazją atakowali ukraińskie strategiczne przedsiębiorstwa i urzędy publiczne, paraliżując ich pracę oraz kradnąc dane. Jak wynika z analiz prowadzonych przez Google, twarde działania wojenne zawsze były poprzedzone intensyfikacją działań w internecie" - podkreśla na swych łamach DGP.

"Rok 2024 powinien być więc czasem, w którym myślimy o bezpieczeństwie systemów, tworzeniu infrastruktury pozwalającej utrzymywać kopie zapasowe kluczowych danych, a także okresem intensywnej pracy z ludźmi w organizacjach. Doświadczenie ekspertów od cyberbezpieczeństwa pokazuje bowiem, że to oni zwykle są najsłabszym ogniwem, które otwiera pole do działania przestępcom" - ostrzega gazeta. (PAP)

dki/ mhr/

Zobacz także

  • AI (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/WU HAO

    Komisja Europejska przeznaczy 1,3 mld euro na sztuczną inteligencję i cyberbezpieczeństwo

  • Firma ExaGrid wyróżniona umieszczeniem w Przewodniku po Programach Partnerskich CRN 2025

  • Ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Fot. PAP/Piotr Nowak

    Ministra zdrowia: zwrócimy się do szpitali o przeprowadzenie testów cyberbezpieczeństwa

  • Krzysztof Gawkowski Fot. PAP/Albert Zawada

    Gawkowski: największym przeciwnikiem UE w wojnie hybrydowej jest Rosja

Serwisy ogólnodostępne PAP