Rozbito gang tytoniowy, zatrzymano 10 osób

2024-04-12 07:03 aktualizacja: 2024-04-12, 11:20
Służby zatrzymały 10 członków gangu. Fot. KGP
Służby zatrzymały 10 członków gangu. Fot. KGP
Służby zatrzymały 10 członków gangu, którzy produkowali i sprzedawali nielegalne papierosy. Zabezpieczyli maszynę służącą do nabijania papierosów i ponad 1,4 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Podkom. Paweł Żukiewicz z zespołu prasowego Centralnego Biura Śledczego Policji poinformował, że akcję przeprowadzono niemal jednocześnie w woj. opolskim, śląskim i w świętokrzyskim. Funkcjonariusze zatrzymali 10 osób i zabezpieczyli maszynę służącą do nabijania papierosów, ponad 1,4 mln sztuk papierosów z naniesionym logo różnych marek tytoniowych, bez polskich znaków akcyzy.

"Śledczy oszacowali wartość zabezpieczonego towaru na ponad 2,2 mln zł. Funkcjonariusze weszli na jedną z posesji niemal w ostatniej chwili, ponieważ znaczna część papierosów znajdowała się już w samochodzie dostawczym przygotowanym do transportu. Podczas działań zabezpieczyli również 80 litrów spirytusu bez polskich znaków akcyzy, ponad 350 tys. zł i dwa samochody osobowe" – zaznaczył podkom. Żukiewicz.

Rzecznik prasowy szefa Krajowej Administracji Skarbowej mł. asp. Justyna Pasieczyńska dodała, że w akcji pomagały psy służbowe przeszkolone do wykrywania wyrobów tytoniowych.

"Śledczy oszacowali, że grupa przestępcza mogła narazić Skarb Państwa na straty z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT i akcyzy na ponad 18 mln zł" – przekazała Pasieczyńska.

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego trzem osobom zarzuca się kierowanie tym gangiem. Wszystkim zatrzymanym zostały przedstawiane również zarzuty z Kodeksu karnego skarbowego. Decyzją sądu wobec trzech osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu na trzy miesiące.

Akcja była efektem współpracy funkcjonariuszy z Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji, Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz opolskiego i świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu. W działaniach wsparcia udzielili również policjanci z Zespołów Specjalnych z Zarządów CBŚP z Katowic, Rzeszowa i Radomia oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Opola. (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

gn/