O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rozpadła się koalicja rządząca w Norwegii [NOWE INFORMACJE]

Eurosceptyczna partia Senterpartiet opuściła w czwartek po południu centrolewicowy rząd Jonasa Gahr Stoere, reprezentującego Partię Pracy. Koalicjantów poróżniło podejście do przepisów UE wprowadzających wspólną politykę energetyczną.

Premier Norwegii Jonas Gahr Stoere Fot. NTB SCANPIX/PAP/EPA
Premier Norwegii Jonas Gahr Stoere Fot. NTB SCANPIX/PAP/EPA

Więcej

Jonas Gahr Store Fot. PAP/Piotr Nowak

Premier Norwegii: antysemityzm w moim kraju rośnie w siłę

Po utracie 28 głosów ludowców, norweski premier zapowiedział, że będzie kontynuował kierowanie państwem, stojąc na czele rządu mniejszościowego. Jego gabinet od środy może liczyć wyłącznie na 48 deputowanych z Partii Pracy. Stoere wyraził jednak nadzieję na dalszą współpracę z parlamentem w kluczowych kwestiach, szczególnie dotyczących przyjęcia budżetu.

Z rządu odeszli ministrowie: finansów, sprawiedliwości, obrony, rolnictwa, rodziny, oświaty, rozwoju oraz współpracy z samorządem terytorialnym. Stoere zapowiedział przedstawienie nowych kandydatów na te stanowiska w ciągu tygodnia.

Osią kryzysu spór o energetykę o przyjęcie dyrektyw UE

Osią kryzysu, skutkującego rozpadem koalicji Partii Pracy i Senterpartiet, stał się spór o energetykę i przyjęcie dyrektyw UE, które -  zdaniem ich przeciwników - nie są korzystne dla Norwegii. Na implementację przepisów nie chcieli się zgodzić ludowcy, obawiający się utraty suwerenności państwa i wzrostu cen energii w Norwegii.

Więcej

Do śmiertelnego postrzelenia funkcjonariusza policji doszło podczas kontroli drogowej. Fot. PAP/EPA/	CARINA JOHANSEN

Pierwsza od 14 lat śmierć policjanta na służbie w Norwegii

Partia Pracy, kierowana przez Stoere, zaproponowała przyjęcie trzech z czterech unijnych dyrektyw - dotyczących energii odnawialnej i budownictwa oraz regulującej kwestie efektywności energetycznej. Pierwsza określa ramy prawne, mające przyspieszyć transformację energetyczną w Europie oraz przewiduje wsparcie finansowe w tym zakresie.

Druga wprowadza wymogi, jakie będą musiały spełnić nowo powstające budynki. Trzecia ma ułatwić odbiorcom końcowym efektywne korzystanie z energii elektrycznej, a także zmniejszyć zapotrzebowanie na nią i zapewnić łatwiejszy dostęp do przeglądu zużycia i ustalania cen prądu przez dostawców i wytwórców. Poparcie dla planów Stoere wyrazili przedstawicieli największej partii opozycyjnej - konserwatystów z Hoeyre. Dałoby to premierowi 84 głosy w parlamencie.

Po wyjściu Senterpartiet z rządu Jonas Gahr Stoere zdecydował o wycofaniu się z implementacji pakietu unijnych dyrektyw. Zapowiedział rozpoczęcie prac nad nową strategią energetyczną Norwegii.

Nie będzie upadku rządu

Rozpad koalicji nie będzie oznaczać upadku rządu. Norweska konstytucja nie przewiduje przedterminowego rozwiązania parlamentu. Niezależnie od tarć gabinetowych wybory parlamentarne odbędą się 8 września 2025 r.

Według ostatnich sondaży Partia Pracy może liczyć na 16,7 proc. poparcia, czyli niemal 10 punktów proc. mniej niż w wyborach w 2021 r. Ludowcy, w porównaniu z wynikiem z poprzednich wyborów, stracili prawie połowę zwolenników, uzyskując w badaniach 6,1 proc. głosów. Liderem przedwyborczych szacunków jest eurosceptyczna Partia Postępu z 24,5-procentowym poparciem, a tuż za nią plasują się konserwatyści z Hoeyre, zdobywając pół punktu procentowego mniej.

Z Oslo Mieszko Czarnecki (PAP)

cmm/ szm/ mar/
 

Zobacz także

  • Norweska flaga, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/NTB scanpix/TORE MEEK

    Norwegowie chcą do UE? Większość mieszkańców za referendum ws. członkostwa. Sondaż

  • Wołodymyr Zełenski i Premier Norwegii Jonas Gahr Stoere. Fot. X/Jonas Gahr Støre

    Premier Norwegii: weźmiemy udział w utrzymaniu zawieszenia broni w Ukrainie

  • Książę Haakon, następca tronu Norwegi i jego żona Mette-Marit, księżna koronna Norwegii, fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

    Norweski następca tronu przyjedzie do Polski. Padł termin

  • Szef MSZ Norwegii Espen Barth Eide i szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha w Charkowie Fot. X/ Espen Barth Eide

    Norwescy ministrowie musieli uciekać przed rosyjskimi bombami w Charkowie

Serwisy ogólnodostępne PAP