O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rząd Izraela poparł porozumienie w sprawie uwolnienia części zakładników ze Strefy Gazy

Izraelski rząd zagłosował w środę za poparciem porozumienia w sprawie uwolnienia około 50 zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy - podał Reuters. "Z radością przyjmuję porozumienie zapewniające uwolnienie zakładników wziętych przez grupę terrorystyczną Hamas podczas jej brutalnego ataku na Izrael 7 października" - poinformował prezydent USA Joe Biden w oświadczeniu.

Demontracja wzywająca rząd Izraela do podpisania porozumienia z Hamasem w sprawie uwolnienia zakładników Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
Demontracja wzywająca rząd Izraela do podpisania porozumienia z Hamasem w sprawie uwolnienia zakładników Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

W zamian za powrót zakładników Izrael zgadza się na kilkudniowe zawieszenie broni i uwolnienie niektórych uwięzionych palestyńskich kobiet i dzieci, a także zezwala na dostarczenie większej ilości paliwa i pomocy humanitarnej do Gazy – podały hebrajskie media.

Izraelski rząd zobowiązał się do sprowadzenia wszystkich uprowadzonych do domu. Dziś wieczorem rząd zatwierdził zarys pierwszego etapu osiągnięcia tego celu, zgodnie z którym co najmniej 50 uprowadzonych – kobiet i dzieci – zostanie uwolnionych w ciągu czterech dni, podczas których nastąpi zawieszenie broni” – brzmi rządowe oświadczenie.

Więcej

Dym nad zniszczoną Strefą Gazy Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Hamas potwierdza, że jest bliski porozumienia z Izraelem w sprawie uwolnienia zakładników

„Uwolnienie każdych dziesięciu dodatkowych zakładników będzie skutkować kolejnym dniem bez walk” – czytamy w dokumencie.

Jak podają hebrajskie media, pomimo sprzeciwu wobec porozumienia, skrajnie prawicowa Religijna Partia Syjonistyczna głosowała "za", a "przeciw" głosowali jedynie przedstawiciele radykalnej prawicowej partii Żydowska Siła.

Biden: z radością przyjmuję porozumienie

"Z radością przyjmuję porozumienie zapewniające uwolnienie zakładników wziętych przez grupę terrorystyczną Hamas podczas jej brutalnego ataku na Izrael 7 października" - poinformował prezydent USA Joe Biden w oświadczeniu opublikowanym w środę rano.

"Jako prezydent nie mam wyższego priorytetu niż zapewnienie bezpieczeństwa Amerykanom przetrzymywanym jako zakładnicy na całym świecie. Dlatego właśnie – od najwcześniejszych chwil brutalnego ataku Hamasu – mój zespół ds. bezpieczeństwa narodowego i ja ściśle współpracowaliśmy z partnerami regionalnymi, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby uwolnić naszych współobywateli" – czytamy w dokumencie.

Więcej

rzecznik zbrojnego skrzydła Hamasu, Brygad al-Kassam, Abu Obeida, rok 2010, fot. PAP/EPA/ALI ALI

Hamas żąda uwolnienia wszystkich palestyńskich więźniów w Izraelu w zamian za zakładników

Wśród uwolnionych zakładników w ramach porozumienia Hamasu z Izraelem mają znaleźć się trzy obywatelki USA, w tym 3-letnia dziewczynka Abigail, której rodzice zostali zabici podczas zamachu 7 października – przekazał we wtorek urzędnik Białego Domu. 

Dodał, że choć Hamas zgodził się uwolnić ok. 50 kobiet i dzieci, to oczekuje się, że ostatecznie liczba ta będzie większa. Odniósł się w ten sposób do ustaleń, że za każdych kolejnych 10 zakładników zawieszenie broni zostanie przedłużone o jeden dzień.

"Nie mogę mówić o liczbach, ale mogę powiedzieć, że (...) Hamas jest pod wielką militarną presją i jeśli chodzi o tę przerwę, to ona zależy od dalszego uwalniania zakładników" – powiedział przedstawiciel Białego Domu.

Więcej

Premier Kataru Mohammed bin Abdulrahman al-Thani. Fot. PAP/EPA/ALEXANDER NEMENOV/AFP / POOL

Premier: zawarcie porozumienia Izraela z Hamasem w sprawie zakładników zależy od pokonania "drobnych przeszkód"

Przerwa w walkach

Kilkudniowa przerwa w walkach ma też pozwolić na znaczne zwiększenie pomocy humanitarnej dla mieszkańców Gazy. Urzędnik stwierdził przy tym, że jest przekonany, że rozejm nie wzmocni zapasów broni Hamasu, bo napływające do Gazy materiały poddawane są wnikliwej inspekcji.

Według Białego Domu porozumienie było wynikiem pięciu tygodni "nieznośnych" negocjacji, które kilkakrotnie były zrywane. Dodał, że ważną rolę spełniły w nich władze Kataru i Egiptu, a także szefowie CIA i Mosadu, Bill Burns i David Barnea, którzy byli głównymi negocjatorami. To Katar, który posiada kontakty z Hamasem miał jako pierwszy zwrócić się z propozycją porozumienia, zaś kiedy dzięki jego działaniom doprowadzono do uwolnienia pierwszej grupy zakładników, Waszyngton zdecydował, by dążyć do uwolnienia większej ilości przetrzymywanych osób, co wymagało z kolei uwolnienia części palestyńskich więźniów z rąk Izraela. (PAP)

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

(PAP)

kno/

Zobacz także

  • Wojsko azerskie, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/STRINGER

    Przełom w konflikcie między Azerbejdżanem i Armenią? "Uzgodniliśmy treść porozumienia pokojowego"

  • Wystawa stała Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Fot. PAP/	Andrzej Jackowski

    Gdańsk. M2WŚ i Instytut Pileckiego podpisały porozumienie

  • Protest rolników w Katowicach. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Michał Meissner

    Wiceszef MSWiA: uderzanie w policję, w świetle protestów rolniczych, jest nieuprawnione

  • Wołodymyr Zełenski, Emmanuel Macron (Paryżu, Francja, 8 lutego 2023 r.) Fot. PAP/Witt Jacques/Pool/ABACA

    Pałac Elizejski: Macron i Zełenski podpiszą porozumienie o bezpieczeństwie

Serwisy ogólnodostępne PAP