O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sanepid: w czterech próbkach wody wykryto bakterie legionelli

W czterech z 9 próbek wody pobranych do badań 18 sierpnia br. wykryto bakterie Legionelli – poinformował dzisiaj na konferencji prasowej Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor.

Próbki wody. Fot. PAP/Mirosław Trembecki
Próbki wody. Fot. PAP/Mirosław Trembecki

Sidor podał, że do tej pory odnotowano 144 przypadki zakażeń, a zmarło 11 osób.

„Trwa poszukiwanie źródła zanieczyszczenia. Na ten moment bierzemy pod uwagę zanieczyszczenie bakteriami Legionella sieci wody ciepłej i wody zimnej. Łącznie na terenie Rzeszowa pobraliśmy 103 próbki wody z instalacji ciepłej i zimnej oraz 8 próbek w powiatach ościennych. W tej chwili dysponujemy wynikami dziewięciu próbek. Te próbki były pobrane 18 sierpnia br." – zaznaczył.

Sidor przypomniał, że na 17 sierpnia br. była informacja o 11 przypadkach zakażeń Legionellą w Rzeszowie oraz czterech przypadkach zakażeń na terenie powiatu rzeszowskiego.

Więcej

Fot. freepik.com (zdjęcie ilustracyjne)

Pierwszy przypadek zakażenia legionellą w Małopolsce. Zwołano sztab kryzysowy

Podkreślił, że próbki były pobierane z obiektów użyteczności publicznej, z mieszkań osób chorych oraz z miejsca zasilania budynków wielorodzinnych w wodę ciepłą.

Z 9 próbek, których wyniki już są znane osiem to próbki wody ciepłej pobranej m.in. z obiektu wielorodzinnego oraz lokalu usługowego i jedna próbka z miejsca zamieszkania osoby, u której potwierdzono zakażenie.

„Z 9 próbek cztery próbki był zanieczyszczone bakteriami legionellą. Dwie próbki na poziomie określanym jako wysoki, czyli ponad 2,3 tys. jednostek tworzących kolonie - jest to taki poziom, gdzie istnieje ryzyko zakażenia już poprzez używanie prysznica. Jedna próbka zanieczyszczona była bakteriami na poziomie średnim i w jednej potwierdzono jednostki tworzące kolonie" – powiedział.

W próbce z mieszkania osoby zakażonej nie potwierdzono obecności bakterii Legionella.

Zdaniem Sidora, kolejne dni będą decydujące, jeśli chodzi o wskazanie źródła zakażenia.

„Na ten moment mamy wyniki tylko z 9 próbek i nie dają one podstaw do wysnucia jakiś wniosków. Dopiero kolejne dni, kolejne sprawozdania, wyniki i informacje z wywiadów epidemiologicznych dadzą nam podstawy do ustalenia potencjalnego źródła zakażenia. Na ten moment dowodów jeszcze nie mamy” – powiedział.

W poniedziałek sanepid poinformował w komunikacie, że do tej pory zakażenie bakterią Legionella odnotowano u 144 osób. 11 osób zmarło, były to osoby od 64 do 95 lat, które miały choroby współistniejące.

Najwięcej osób zakażonych bakterią mieszka w Rzeszowie – 96 pacjentów oraz w powiecie rzeszowskim – 32. Ponadto cztery zakażenia ujawniono u mieszkańców powiatu dębickiego, u trzech z powiatu ropczycko-sędziszowskiego, dwóch z łańcuckiego i po jednym w powiatach: jasielskim, przeworskim, przemyskim, kolbuszowskim, niżańskim, stalowowolskim i w województwie lubelskim (powiat opolski). (PAP)

Autor: Wojciech Huk
 

jc/ mar/

Zobacz także

  • Strażacy patrolują rzekę Ner Fot. PAP/Roman Zawistowski

    Łódzki Urząd Wojewódzki: śnięcie ryb na Nerze wywołała najprawdopodobniej przyducha

  • Straż pożarna na Odrze Fot. PAP/Lech Muszyński

    Wojewoda dolnośląski: Odra na odcinku dolnośląskim wróciła do normy, badana jest woda i żywność

  • Zalew Szczeciński Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Niemiecki minister środowiska: na razie nie zauważono martwych ryb w Zalewie Szczecińskim

  • Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Nie ma skażeń w ujęciach wody pitnej po śnięciu ryb w Odrze

Serwisy ogólnodostępne PAP