O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Mroczek: w 2024 r. było ponad 11 tys. decyzji o deportacji. "Będzie ich więcej"

W 2024 r. wydanych było ponad 11 tys. decyzji o deportacji z Polski. W tym roku, z uwagi na masowe akcje kontroli i poszukiwania, tych decyzji będzie więcej – powiedział w Sejmie wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.

Czesław Mroczek Fot. PAP/Radek Pietruszka
Czesław Mroczek Fot. PAP/Radek Pietruszka

Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek, odpowiadając w Sejmie na pytanie zadane przez posłów Konfederacji, podkreślił, że kwestia nielegalnej migracji nie jest tematem politycznym, lecz sprawą bezpieczeństwa państwa.

Zapewnił, że rząd prowadzi stanowczą politykę kontroli i przestrzegania prawa pobytu w Polsce. Do tej pory Straż Graniczna rocznie ujawniała kilkanaście tysięcy osób naruszających prawo pobytowe i wydawała w tym zakresie decyzje o powrocie tych osób do kraju pochodzenia i deportacjach.

Więcej

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Jest data deportacji przestępców. "To kryminaliści, którzy w Polsce znaleźli sposób na życie poprzez łamanie prawa"

Wyjaśnił, że policja w zakresie poszukiwania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa i Straż Graniczna kontrolująca legalność pobytu i przestrzeganie prawa pobytowego w Polsce będą przeprowadzać masowe akcje w każdym powiecie w Polsce.

"Będziemy wydalać wszystkie osoby, które naruszają porządek prawny w Polsce, popełniają przestępstwa, jak również naruszają porządek prawny poprzez naruszanie prawa pobytowego" – zaznaczył Mroczek.

Poinformował, że w 2024 r. wydanych było ponad 11 tys. decyzji o wydaleniu z Polski. "W tym roku, z uwagi na masowe akcje kontroli i poszukiwania, tych decyzji będzie więcej" – zapowiedział.

Przypomniał także, że decyzje o wydaleniu są możliwe dzięki podpisanym umowom o readmisji. Powiedział, że Polska może przekazywać cudzoziemców pochodzących z państw trzecich do 112 państw.

Więcej

Premier Donald Tusk Fot. PAP/Paweł Supernak

Premier Tusk: deportacje ruszyły, skutecznie rozbijamy gruzińskie gangi

"W trakcie procedowania są umowy z Tadżykistanem, Uzbekistanem i z Kirgistanem" – dodał.

Wspomniał o wzmocnieniu zapory i o wybudowaniu nowych odcinków zapór optoelektronicznych

"Na całej długości granicy z Rosją i z Białorusią mamy system zapór fizycznych i optoelektronicznych" – wymieniał.

W połowie lutego w ogólnopolskiej akcji kontrolnej policji i straży granicznej w kraju złapano 1,5 tys. osób, z czego wobec 398 cudzoziemców wszczęto postępowania deportacyjne.

Image
Autor: PAP/Mateusz Krymski
Autor: PAP/Mateusz Krymski

Pierwsze deportacje za nami

Po koniec ubiegłego tygodnia premier Donald Tusk zapowiedział, że w pierwszym tygodniu marca nastąpią pierwsze deportacje zatrzymanych w Polsce obcokrajowców – kryminalistów do krajów ich pochodzenia, m.in. do Gruzji.

Rzecznik prasowy komendanta głównego Straży Granicznej ppłk SG Andrzej Juźwiak powiedział 5 marca, że w środę na pokładzie samolotu wojskowego z lotniska w Balicach opuściło Polskę 17 obywateli Gruzji. Dodał, że byli to wyłącznie mężczyźni w wieku od 24 do 58 lat przewiezieni ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców w całej Polsce, m.in. z Kętrzyna, Białej Podlaskiej, Przemyśla i z Lesznowoli. (PAP)

ak/ joz/ know/

Zobacz także

  • Funkcjonariusze Straży Granicznej podczas wykonywania czynności służbowych z cudzoziemcami, fot. strazgraniczna.pl

    14 cudzoziemców deportowanych z Polski. Wśród nich Gruzin podejrzewany o terroryzm

  • Krewni Wenezuelczyków deportowanych do Salwadoru biorą udział w proteście Fot. PAP/EPA/HENRY CHIRINOS

    Deportacja Wenezuelczyków. Administracja Trumpa zaprzecza, że złamała sądowy zakaz

  • screenshot, fot. PAP/AFP

    Trump deportuje członków wenezuelskiego gangu mimo zakazu. Sędzia federalny żąda wyjaśnień [WIDEO]

  • Premier Donald Tusk Fot. PAP/Paweł Supernak

    Premier Tusk: deportacje ruszyły, skutecznie rozbijamy gruzińskie gangi

Serwisy ogólnodostępne PAP