Senat za poprawkami do ustawy dot. bonu energetycznego i cen minimalnych energii

2024-05-22 15:52 aktualizacja: 2024-05-22, 16:14
Senatorowie na sali obrad Senatu w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Senatorowie na sali obrad Senatu w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Czasowe zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej, które miałoby dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za energię elektryczną, przewiduje jedna z poprawek, jaką do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii zaproponował w środę Senat.

Za podjęciem uchwały ws. ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego głosowało 62 senatorów, nikt nie był przeciw, a 31 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi ponownie pod obrady Sejmu.

Jedna z zaproponowanych przez senatorów poprawek przewiduje czasowe zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej, które miałoby dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za energię elektryczną.

Nowe przepisy zakładają wprowadzenie m.in. bonu energetycznego, który będzie jednorazowym świadczeniem pieniężnym przeznaczonym dla gospodarstw domowych o niższych dochodach, wypłacanym w drugiej połowie 2024 r.

Ustawa przewiduje też wprowadzenie ceny maksymalnej za energię elektryczną w okresie lipiec-grudzień 2024 r., na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz na poziomie 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów użyteczności publicznej, a także dla małych i średnich przedsiębiorstw. (PAP)

Autorzy: Michał Boroń, Anna Bytniewska

kgr/