O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Setki traktorów w centrum Brukseli. Rolnicy protestują przeciwko unijnej polityce rolnej

Kilkaset traktorów wjechało do historycznego centrum Brukseli oraz europejskiej dzielnicy, gdzie w budynku Rady UE odbędzie się w poniedziałek posiedzenie ministrów rolnictwa państw członkowskich. Protest jest skierowany przeciwko unijnej polityce dotyczącej rolnictwa.

Protest rolników w Brukseli Fot. PAP/Abaca
Protest rolników w Brukseli Fot. PAP/Abaca

Akcja jest inicjatywą europejskiej organizacji Via Campesina (ECVC), która reprezentuje małe i średnie przedsiębiorstwa rolnicze.

Jak podała agencja Belga, jednym z głównych żądań organizacji jest wycofanie się UE z umów o wolnym handlu, np. z krajami organizacji Mercosur, czyli Brazylią, Argentyną, Urugwajem i Paragwajem. Ten temat pojawi się na spotkaniu ministrów rolnictwa.

Umowa handlowa UE-Mercosur została stworzona, aby zwiększyć przepływ towarów między UE a krajami Ameryki Południowej. Zakłada m.in. zmniejszenia ceł i kontyngentów na mięso i inne produkty rolnicze. Zdaniem protestujących, porozumienie to będzie miało negatywny wpływ na rolników z Europy Zachodniej, bo stworzy dla nich nieuczciwą konkurencję.

Więcej

Protesty rolników w Brukseli, fot. PAP/AA/Abaca

Rolnicy zapowiadają protest w Brukseli podczas obrad europejskich ministrów

Oprócz wycofania się z umów handlowych dotyczących rolnictwa, farmerzy - jak podaje Belga - żądają także godziwych wynagrodzeń i zmian polityki rolnej UE. Protestują przeciw propozycjom Komisji Europejskiej dotyczącym rolnictwa, w tym np. ograniczenia wykorzystania gruntów rolnych w UE.

„Mamy nadzieję, że pani (Ursula) von der Leyen (szefowa Komisji Europejskiej) odzyskała zdrowy rozsądek i zdaje sobie sprawę, że sektor rolniczy odgrywa kluczową rolę w przyszłości Europy” - informuje ECVC, cytowana przez Belgę.

Ciągniki, które wjechały do Brukseli, spowodowały znaczne zakłócenia w ruchu. Zamkniętych jest część stacji metra i zablokowany jest ruch uliczny w znacznej części miasta.

To już drugi tak duży protest. 1 lutego ponad 1000 traktorów sparaliżowało Brukselę w czasie odbywającego się w stolicy Belgii szczytu UE.

Rolnicy podpalili opony w pobliżu siedziby Komisji Europejskiej

Rolnicy podpalili opony przed policyjnymi blokadami drogowymi w pobliżu Ronda Schumana, przy którym swoje siedziby mają instytucje unijne. Część traktorów przedarła się nawet przez policyjne blokady. Jeden ze szlabanów policyjnych został po prostu ominięty, bo blokada nie uwzględniła ścieżki rowerowej i chodnika dla pieszych, co pozwoliło traktorom skierować się w stronę Ronda Schumana.

Rolnicy rzucają w policję petardami. Według belgijskich mediów, policja zdecydowała się na wysłanie posiłków do dzielnicy europejskiej.

W związku z protestem rolników na stacji pod Rondem Schumana nie zatrzymują się żadne pociągi. Dostęp do ronda jest zablokowany przez policję.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

kno/nl/

Zobacz także

  • Michał Kołodziejczak i Janusz Wojciechowski Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

    Kołodziejczak: całkowita rezygnacja z Zielonego Ładu byłaby najbardziej na rękę Rosji

  • Protest rolników przed biurem Polski 2050 w Białymstoku, fot. PAP/Artur Reszko

    Protesty rolnicze przed biurami posłów w całej Polsce

  • Michał Kołodziejczak. Fot. PAP/Piotr Nowak

    Wiceminister rolnictwa: nie zamierzam rozmawiać z szantażystami

  • Janusz Kowalski. Fot. PAP/Albert Zawada

    Janusz Kowalski: apeluję do rządu o wprowadzenie embarga na produkty rolno-spożywcze z Ukrainy

Serwisy ogólnodostępne PAP