Sikorski o aferze wizowej: do Polski znowu będą przyjeżdżać prawdziwi studenci na prawdziwe studia

2024-12-03 16:05 aktualizacja: 2024-12-03, 18:42
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział w Brukseli, że nie zapoznał się jeszcze z opublikowanym raportem końcowym komisji śledczej ds. afery wizowej, ale sam zrobił wiele by powstrzymać nielegalną migrację. "Do Polski znowu będą przyjeżdżać prawdziwi studenci na prawdziwe studia" - zapowiedział.

Minister przypomniał, że podjął m.in. decyzję o zawieszeniu Program Business Hub, który ułatwiał wjazd do Polski pracownikom branży IT najpierw z Białorusi, a potem także z takich krajów, jak Gruzja, Rosja, Ukraina, Mołdawia i Armenia. "Na podstawie tego programu do Polski wjechało ileś set a nawet ileś tysięcy obywateli Federacji Rosyjskiej" - powiedział Sikorski.

Szef polskiej dyplomacji, który bierze w Brukseli udział w dwudniowym posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO, dodał, że wprowadził wytyczne dla konsulatów, dzięki czemu największe dziury w systemie związane z fałszywymi studiami czy nadmiernym wykorzystaniem prawa do pracy zostały załatane.

Powiedział też, że aktualnie procedowana jest nowelizacja ustawy, dzięki której wprowadzone zostaną w Polsce trwałe rozwiązania i które spowodują, że do Polski nadal będą przyjeżdżali studenci na studia. "Prawdziwi studenci na prawdziwe studia" - dodał minister przypominając, że premier Donald Tusk ogłosił też strategię migracyjną Polski. "To coś, czego nie zrobił poprzedni rząd przez osiem lat sprawowania władzy" - dodał Sikorski.

Nowe regulacje - oświadczył minister - dadzą możliwość czasowego, terytorialnie ograniczonego zawieszania prawa do składania podań o azyl.

W raporcie końcowym komisji śledczej ds. afery wizowej stwierdzono m.in. brak nadzoru MSZ nad procesem przyznawania wiz sprzyjający korupcji, rozszczelnienie systemu wydawania wiz, brak kontroli nad napływem imigrantów, brak polityki migracyjnej, uznano też, że Polska była wykorzystywana w procedurze „visa shopping”, polegającej na wyszukiwaniu najłatwiejszych sposobów dotarcia do państw strefy Schengen. Komisja zdecydowała o skierowaniu zawiadomień do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez 11 osób, m.in. przez b. szefa MSZ Zbigniewa Raua i b. premiera Mateusza Morawieckiego. PiS zapowiedział już, że zgłosi zdanie odrębne.

Jak ustalono, w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r. wydano ponad 3 mln 610 tys. wiz, w tym prawie 377 tys. (10,4 proc.) wiz Schengen i 2 mln 872 tys. krajowych wiz pracowniczych; stanowiło to 47,7 proc. wszystkich krajowych wiz pracowniczych wydanych w Unii Europejskiej.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

jowi/ ap/ mhr/ ep/