O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Słowackie media: w Polsce dokonuje się "cud gospodarczy"

Podczas gdy Słowacja nie nadąża za Unią Europejską, Polska robi postępy gospodarcze - ocenił słowacki dziennik "SME". W opublikowanym w poniedziałek artykule poświęconym Polsce czytamy, że „po drugiej stronie Tatr narodził się cud gospodarczy”.

Wieżowce w centrum Warszawy, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Albert Zawada
Wieżowce w centrum Warszawy, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Albert Zawada

Gazeta zauważyła, że dla Słowaków, którzy lubią porównywać się z Czechami czy Austriakami, Polska była przez lata pomijanym sąsiadem, postrzeganym jako „kraj mięsa wątpliwej jakości, krówek (oraz) sprzątaczek i hydraulików uciekających do Niemiec i Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu pracy”. Teraz na Słowacji poziom życia dotkęnła stagnacja, z kolei Polska robi postępy gospodarcze - wskazał "SME".

W tekście zauważono, że w porównaniu ze Słowacją postęp gospodarczy Polski jest dobrze widoczny poprzez rozległą sieć autostrad, tanie zakupy i fakt, że wybrzeże Morza Bałtyckiego staje się wśród turystów coraz bardziej popularnym celem wyjazdów.

W ciągu ostatnich dwóch dekad na Słowacji budowano średnio tylko 23 kilometry nowych autostrad rocznie. Polska, wstępując do UE w 2004 r., miała 720 kilometrów dróg ekspresowych. Dziś kierowcy mają do dyspozycji sieć ponad siedmiokrotnie większą, z 1850 kilometrami autostrad i 3268 kilometrami dróg ekspresowych - podkreślił słowacki dziennik. Przyczyn dysproporcji autor artykułu upatruje w lepszym wykorzystywaniu funduszy unijnych oraz w krótszych procesach wydawania pozwoleń na budowę.

„Polska była kiedyś uważana za biedaka Europy, (kraj, w którym) ludzie żyją za niskie pensje. To już od dawna nie obowiązuje. Miesięczne wynagrodzenie netto Polaka w drugim kwartale wyniosło 1351 euro, a więc jest porównywalne z Czechami. Na Słowacji to 205 euro mniej. Słowacy mieszkający w pasie przygranicznym chętnie robią zakupy w Polsce, co nie dziwi, skoro za modelowy koszyk żywnościowy Słowak płaci 105,50 euro, a Polak o prawie 30 proc. mniej - zwrócił uwagę dziennik.

Autor artykułu w "SME" napisał też o Polakach powracających do kraju, czemu - jak ocenił - sprzyja bezproblemowe znalezienie pracy w Polsce przy różnicach w zarobkach, które „nie są już tak zatrważające, jak 20 lat temu, gdy Polska wstępowała do UE”. (PAP)

 

Autor: Piotr Górecki

ptg/ akl/ jpn/ sma/

Zobacz także

  • Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Minister Paszyk: rozwój gospodarczy Polski to racja stanu, zaraz po bezpieczeństwie

  • Panorama Warszawy. Fot. PAP/Rafał Guz

    Hiszpanie o polskiej prezydencji. "Lider gospodarczy w pogrążonej w stagnacji Europie"

  • Wieżowce w centrum Warszawy, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Albert Zawada

    "Daily Telegraph": sukces gospodarczy Polski może być wzorem dla Wielkiej Brytanii

  • Prezydent USA Joe Biden i prezydent Chin Xi Jinping, fot. PAP/EPA/XINHUA NEWS AGENCY/XINHUA/LI XUEREN
    Specjalnie dla PAP

    Ekspertka: Chiny postrzegają rywalizację z USA w kategoriach egzystencjalnych

Serwisy ogólnodostępne PAP