Słynny lider Nirvany zmarł 30 lat temu. Powstał nowy dokument poświęcony muzykowi

2024-03-28 15:15 aktualizacja: 2024-03-28, 15:31
Kurt Cobain. Fot. PAP/Retna/Charles Hoselton
Kurt Cobain. Fot. PAP/Retna/Charles Hoselton
W związku z 30. rocznicą śmierci lidera Nirvany, która przypada 5 kwietnia, BBC szykuje szereg specjalnych programów poświęconych Kurtowi Cobainowi. Najważniejszą propozycją w ramówce będzie dokument „Moments That Shook Music: Kurt Cobain”. Godzinny film złożony z niepublikowanych, archiwalnych materiałów, będzie skoncentrowany wokół ostatnich dni życia artysty i dnia, w którym świat obiegła dramatyczna wiadomość o jego samobójstwie.

Śmierć twórcy hitu „Smells Like Teen Spirit” na przestrzeni lat prowokowała fanów i amatorów teorii spiskowych do głoszenia wielu kontrowersyjnych opinii i oskarżeń. Podejrzewano, że Kurt Cobain został zamordowany, o co posądzano nawet wdowę po muzyku, Courtney Love. Nowym dokumentem, „Moments That Shook Music: Kurt Cobain”, stacja BBC zamierza położyć kres wszelkim mitom i spiskowym teoriom. 

„Dokument opowiedziany wyłącznie za pomocą rzadkich materiałów archiwalnych – z których część nigdy wcześniej nie była publikowana – to przejmująca relacja z dni, które poprzedziły tragiczny moment w 1994 roku, kiedy Cobain odebrał sobie życie” - zapowiada w oficjalnym komunikacie BBC. 

W filmie przeplatać się będą materiały filmowe uchwycone przez fanów zespołu, reporterów, a także przejmujące relacje przyjaciół, bliskich muzyka, zeznania policjantów, jak również archiwalne wywiady z Cobainem. Mocnym punktem filmu będzie przejmująca relacja elektryka, Gary’ego Smitha, który znalazł ciało Kurta podczas instalowania systemu bezpieczeństwa w jego domu w Seattle. 

Tragiczna wiadomość o samobójczej śmierci piosenkarza obiegła świat 8 kwietnia 1994 roku. Sekcja zwłok wykazała jednak, że muzyk zmarł już trzy dni wcześniej z powodu postrzału w głowę. Przy jego ciele znaleziono strzykawki oraz list pożegnalny skierowany do fanów, córki i żony. 

„Od lat nie ekscytuje mnie ani słuchanie, ani pisanie muzyki. Z tego powodu mam tak silne poczucie winy, że trudno mi wyrazić je słowami. Chodzi o to, że nie mogę was nabierać. Największą zbrodnią, jaką mógłbym popełnić, byłoby zniechęcenie ludzi do mojej twórczości udawaniem, pozorowaniem, że doskonale się bawię. Nie mogę się uwolnić od poczucia winy i frustracji, od empatii dla wszystkich. Tyle w was dobra i po prostu za bardzo kocham ludzi. Tak bardzo, że jest mi zbyt... smutno i czuję się mało wrażliwy oraz niewdzięczny... Więc pamiętajcie: lepiej ze sobą skończyć, niż stopniowo odchodzić w cień” - stwierdził w ostatnich słowach lider Nirvany.

Osoby w kryzysie emocjonalnym potrzebujące pomocy mogą ją uzyskać pod całodobowym numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 lub w całodobowym Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: 800 702 222.

Osoby dorosłe potrzebujące pomocy po stracie bliskich mogą uzyskać wsparcie pod numerem telefonu: 800 108 108, czynnym od poniedziałku do piątku od godz. 14 do 20.

Dzieci i młodzież w żałobie mogą uzyskać wsparcie pod numerem telefonu: 800 111 123, czynnym od poniedziałku do piątku od godz. 12 do 18.

W razie zagrożenia życia należy dzwonić pod numer 112.

(PAP Life)

kgr/