Słynny pisarz służy w Gwardii Narodowej Ukrainy. Serhij Żadan opowiada nam o swojej pracy w wojsku

2024-11-19 05:52 aktualizacja: 2024-11-20, 06:36
W czerwcu b.r. Żadan poinformował, że podjął służbę wojskową w szeregach Gwardii Narodowej Ukrainy. Fot. Facebook/Сергій Жадан [офіційна сторінка]
W czerwcu b.r. Żadan poinformował, że podjął służbę wojskową w szeregach Gwardii Narodowej Ukrainy. Fot. Facebook/Сергій Жадан [офіційна сторінка]
Dziś najważniejsze jest skupienie się na tym, aby się nie poddać i zachować siebie, zachować naszą wolność, niepodległość i przyszłość dla naszych dzieci - powiedział ukraiński pisarz Serhij Żadan w rozmowie z PAP.PL z okazji 1000 dnia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

„Zdecydowanie teraz czuję się wojskowym. Chociaż nie jestem na stanowisku bojowym, wciąż jest to praca w wojsku, służba w Gwardii Narodowej” - powiedział Serhij Żadan w komentarzu dla PAP.PL, odpowiadając na pytanie, jak zmieniło się jego osobiste postrzeganie wojny po 1000 dniach od pełnoskalowej inwazji rosyjskiej. 


Pisarz wraz z kolegami służy w batalionie sił wsparcia oraz sekcji łączności cywilno-wojskowej 13. Brygady Gwardii Narodowej Ukrainy „Chartia”.  „Praca jest interesująca, nie zawsze widoczna dla ludzi z zewnątrz, ale jest przydatna dla brygady i to jest najważniejsze. Naprawdę ważne jest, aby pomagać siłom obrony i robimy to obecnie wewnątrz brygady ‘Chartia’” - powiedział Żadan.

Częścią działalności Żadana jest zainicjowane przez niego ponad dwa miesiące temu Radio Chartia. To dla niego bardzo ważny projekt: „Zaproponowałem go dowództwu brygady, a oni przyjęli mój pomysł z entuzjazmem”. 

Żadan powiedział PAP.PL, że za pośrednictwem tego medium starają się pokazać ludzi wewnątrz jednostki - żołnierzy i żołnierki, którzy walczą, wojskowych z innych jednostek znajdujących się na kierunkach charkowskim i donieckim, ale ważne dla niech jest również, aby opowiadać o cywilach — o tych ludziach, którzy mieszkają w Charkowie i obwodzie donieckim,  na terenach przyfrontowych i deokupowanych i starają się nadal robić ważne rzeczy.

„Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że radio nie jest tak ważną rzeczą dla brygady, ale armia się zmienia, armia jest bardzo złożonym mechanizmem, a dziś jednostki, które rozumieją, że muszą zajmować się komunikacją, muszą mówić o sobie, mają znacznie więcej możliwości, aby zdobyć zasoby, ludzi i uwagę opinii publicznej” - powiedział Żadan.

Dodał, że w ukraińskiej armii jest kilka jednostek, które aktywnie angażują się w samodzielne pozycjonowanie i komunikację, dzięki czemu wiele kwestii dla nich rozwiązuje się znacznie łatwiej niż dla innych jednostek.

„Wojna się zmienia, armia się zmienia i powinniśmy brać to pod uwagę, nie możemy tego ignorować. Nasze radio i inne projekty medialne w ramach ‘Chartii’ mają na celu nawiązywanie łączności między różnymi jednostkami i budowanie mostu komunikacyjnego między naszą brygadą a ludnością cywilną Ukrainy” - podsumował, odpowiadając na pytanie PAP.PL o platformę Radio Chartia. 

Zapytany o to, czy ma teraz możliwość angażowania się w pracę twórczą, Żadan powiedział, że „nie ma zbyt wiele czasu na twórczość, ale czasami pojawiają się okazje, by coś napisać” i stara się z nich korzystać. „Pojawiają się pewne twórcze pomysły, ale na razie wszystkie odkładam na później” - wyjaśnił Żadan.

Dziś kreatywność nie jest dla pisarza kwestią najważniejszą, uważa, że o wiele istotniejsze jest przynoszenie korzyści swojemu zespołowi i uczciwe wypełnianie swoich obowiązków.

„Oczywistym jest, że nieustannie chcę powrócić do działalności kulturalnej, ale wszystko ma swój czas — przetrwamy, wygramy tę wojnę i znów będziemy mieli naszą kulturę, nasz kraj, nasze sale, naszych czytelników i słuchaczy. Myślę, że dzisiaj trzeba się skupić na tym, co najważniejsze, czyli na tym, żeby się nie poddać i zachować siebie, zachować wolność, niepodległość i przyszłość dla naszych dzieci” - powiedział Żadan w rozmowie z PAP.PL.

Serhij Żadan - kim jest?

Mieszkający w Charkowie 50-letni Żadan jest poetą, pisarzem, piosenkarzem i aktywistą. Od 2014 roku aktywnie pomagał wojsku ukraińskiemu oraz cywilom w Donbasie. Wiele jego utworów zostało przełożonych na język polski. Jest laureatem wielu nagród literackich, także w Polsce. Po polsku ukazały się jego tomiki wierszy: "Historia kultury początku stulecia", "Drohobycz", "Etiopia" i "Antena" oraz siedem powieści: "Big Mac", "Depeche Mode", "Anarchy in the UKR", "Hymn demokratycznej młodzieży", "Woroszyłowgrad", "Mezopotamia" i "Internat". W czerwcu b.r. Żadan poinformował, że podjął służbę wojskową w szeregach Gwardii Narodowej Ukrainy.

Rozmawiał: Dmytro Menok

dmd/ jos/