O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"Sports Illustrated" publikował artykuły fikcyjnych autorów stworzone przez AI

Znany magazyn "Sports Illustrated" publikował na swoich stronach napisane przez sztuczną inteligencję artykuły fikcyjnych autorów ze zdjęciami wygenerowanymi przez AI - podał portal Futurism. Pismo miało skasować wszystkie artykuły po ich odkryciu.

Sztuczna inteligencja pisała teksty dla "Sports Illustrated" Fot. PAP/DPA/Sebastian Gollnow
Sztuczna inteligencja pisała teksty dla "Sports Illustrated" Fot. PAP/DPA/Sebastian Gollnow

Jak podaje portal, na stronach popularnego pisma pojawiały się stworzone przez AI artykuły podpisane przez autorów mających fikcyjne biografie opisujące ich pasje i zainteresowania. Zdjęcie jednego z takich "dziennikarzy", Drew Ortiza, pochodziło ze strony sprzedającej wygenerowane komputerowo zdjęcia. Fotografia została opisana przez sprzedawcę jako przedstawiającą "neutralnego białego dorosłego mężczyznę z krótkimi brązowymi włosami i niebieskimi oczami".

Więcej

Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

ChatGPT nie myśli, nie wnioskuje, niczego nie rozumie i nie jest żadną „sztuczną inteligencją”

Według źródeł portalu, podobnych fałszywych autorów było dużo więcej, zaś ich artykuły były dziełem programów AI, czasem zawierających absurdalne wtrącenia. Jeden z cytowanych tekstów przestrzegał np. że stawianie pierwszych kroków w grze w siatkówkę może być trudne, "zwłaszcza bez piłki, którą można by ćwiczyć". Futurism podaje, że artykuły zostały usunięte ze strony "SI" tuż po tym, jak portal wysłał do redakcji pytania w tej sprawie. Na pytania jednak nie odpowiedział.

"Sports Illustrated" to mający niemal 70-letnią historię magazyn sportowy, w którym w przeszłości publikowali m.in. słynni amerykańscy pisarze jak John Updike i William Faulkner.

Portal notuje, że teksty podobnie fikcyjnych autorów pojawiały się w innych mediach będących własnością koncernu The Arena Group, która obecnie prowadzi "SI". Ale od momentu publikacji czatbota ChatGPT, marnej jakości teksty pisane przez AI były publikowane przez wiele innych publikacji, w tym m.in. portale technologiczne CNET, i Gizmodo; Buzzfeed publikował w ten sposób przewodniki turystyczne, zaś jeden z największych dzienników "USA Today" - relacje z meczów sportowych. W niemal każdym wypadku rezultaty były dla tych mediów kompromitujące. CNET musiał opublikować sprostowania poprawiające szereg błędów zawartych w ponad połowie artykułów, zaś sportowe podsumowania były napisane tak źle, że jeden z dziennikarzy USA Today nazwał je "zawstydzającymi" i stwierdził, że "nigdy nie powinny były powstać".

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

kno/

Zobacz także

  • Wprowadzenie do ChatGPT. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/WU HAO

    OpenAI: Rosja i Chiny wykorzystywały nasze modele AI do rozsiewania propagandy, w tym w Polsce

  • Robot humanoidalny Ameca, prezentacja w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, fot. PAP/Marcin Obara

    Trzeci robot humanoidalny w Centrum Nauki Kopernik. Kolejnym robotyczny pies [NASZE WIDEO]

  • ChatGPT, Fot. PAP/DPA/Karl-Josef Hildenbrand

    Uniwersytet unieważnił prace studentów, bo były napisane przy pomocy ChatGPT

  • Laptop, internet, nowoczesne technologie, Fot. PAP/DPA/Sebastian Gollnow

    Polskie okno na ChatGPT: naukowcy zapraszają do współpracy przy tworzeniu polskiego bota

Serwisy ogólnodostępne PAP