O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Stan wyjątkowy w Rosji. Zebrano tony skażonego gruntu po wycieku mazutu

Rosyjscy ratownicy zebrali ponad 86 tys. ton skażonego mazutem piasku i ziemi po obu stronach Cieśniny Kerczeńskiej - poinformowało ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych Rosji. W mieście Sewastopol na Krymie, zaanektowanym przez Rosję w 2014 roku, ogłoszono stan wyjątkowy.

Pracownicy rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych zbierający nasiąknięty ropą piasek. Fot. PAP/EPA/RUSSIAN MINISTRY OF EMERGENCY SITUATIONS HANDOUT
Pracownicy rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych zbierający nasiąknięty ropą piasek. Fot. PAP/EPA/RUSSIAN MINISTRY OF EMERGENCY SITUATIONS HANDOUT

Ogłoszenie stanu wyjątkowego rozszerza uprawnienia władz do podejmowania szybkich decyzji - zauważyła agencja Reutera.

Do pracy nad usuwaniem skutków wycieku zaangażowano ponad 10 tys. osób. Wskutek wycieku - jak informowały organizacje zajmujące się ochroną środowiska - zginęły delfiny, morświny czy ptaki morskie.

Więcej

Pracownicy rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych zbierający nasiąknięty ropą piasek. Fot. PAP/EPA/RUSSIAN MINISTRY OF EMERGENCY SITUATIONS HANDOUT

Rosja wprowadziła stan wyjątkowy. Powodem katastrofa ekologiczna

Wyciek mazutu został spowodowany przez katastrofę dwóch tankowców w Cieśninie Kerczeńskiej 15 grudnia. Cieśnina ta leży pomiędzy terytorium Rosji i anektowanym przez nią w 2014 roku ukraińskim Półwyspem Krymskim. Łączy Morze Azowskie z Morzem Czarnym.

Ministerstwo transportu Rosji oświadczyło, że eksperci ustalili, iż do morza przedostało się około 2400 ton produktów naftowych, co stanowi mniejszy wyciek, niż początkowo przewidywano. Służby ratownicze informowały w grudniu, że tankowce przewoziły ok. 9,2 tys. ton mazutu, z których - jak początkowo sądzono - do wody wylało się około 40 proc.

Mazut, jak przypomniała agencja, jest ciężkim olejem opałowym, który przyjmuje stałą formę przy temperaturze 25 stopni i nie wypływa na powierzchnię wody, ale osiada na dnie lub pozostaje zawieszony w wodzie.

Oba przewożące mazut statki, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, to wysłużone jednostki zbudowane pod koniec lat 60. i na początku lat 70. XX wieku. Tankowce płynęły z ładunkiem przeznaczonym dla rosyjskiej marynarki wojennej. (PAP)

jbw/ os/ fit/ ał/

Zobacz także

  • Fot. PAP/	Adam Warżawa (zdjęcie ilustracyjne)

    Awaria kolejnego rosyjskiego tankowca w Cieśninie Kerczeńskiej

  • Skutki wybuchu w rafinerii niedaleko Florencji, fot. PAP/EPA/ANSA/CLAUDIO GIOVANNINI

    Do czterech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wybuchu w rafinerii koło Florencji

  • Izraelski system obrony powietrznej Żelaznej Kopuły przechwytuje pociski nad Tel Awiwem 1 października Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN	ABIR SULTAN

    Wyciekły dokumenty na temat izraelskiego odwetu na Iran. Wywiad USA zaniepokojony

  • Radiowóz policyjny (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Wyciek substancji ropopochodnej do rzeki. Policja ustala źródło

Serwisy ogólnodostępne PAP