Strajk brytyjskich dziennikarzy przeciwko planowi sprzedaży znanych gazet. To pierwszy raz od 50 lat

2024-12-04 11:20 aktualizacja: 2024-12-04, 13:44
Zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/WILL OLIVER
Zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/WILL OLIVER
Dziennikarze brytyjskich gazet "Guardian" i "Observer" należących do Scott Trust, rozpoczęli w środę 48-godzinny strajk w proteście przeciwko planowanej sprzedaży "Observera" firmie Tortoise Media - poinformowały brytyjskie media. To pierwszy od ponad 50 lat strajk w "Guardianie".

Guardian Media Group (GMG), zarządzająca obiema gazetami, rozważa sprzedaż "Observera" z powodu spadających przychodów. W ostatnim sprawozdaniu finansowym gazeta wykazała zysk w wysokości 3 mln funtów zysku (ponad 15,5 mln zł), ale dane te nie uwzględniają kosztów współdzielonych z "Guardianem".

Właścicielem GMG, a tym samym obu gazet, jest brytyjska firma Scott Trust Limited, która powstała w celu "zabezpieczenia na zawsze niezależności finansowej i redakcyjnej Guardiana". Przedstawiciele firmy twierdzą jednak, że to zobowiązanie nie dotyczy "Observera". Dziennikarze oskarżają Scott Trust "zdradziło swoje zasady".

Potencjalnym nabywcą gazety jest Tortoise Media, start-up założony przez Jamesa Hardinga, byłego szefa BBC News. Z ostatniego sprawozdania finansowego wynika, że firma notuje straty finansowe, które wyniosły 4,5 mln funtów (23,3 mln zł), a jej deficyt sięga 16 mln (prawie 83 mln zł).

Tortoise Media zobowiązało się zainwestować ok. 20 mln funtów (103 mln zł) i udostępnić "Observer" online za opłatą, aby gazeta była finansowo samowystarczalna. Krytycy tego rozwiązania wątpią, czy start-up ma zasoby i doświadczenie do prowadzenia gazety.

W odpowiedzi na planowaną sprzedaż, 93 proc. dziennikarze "The Guardian" i "The Observer" zagłosowało za strajkiem w dniach 4 i 5 grudnia. Kolejny strajk zaplanowano na 12 i 13 grudnia.

"Observer" powstał 223 lata temu i jest najstarszą na świecie gazetą niedzielną. (PAP)

ek/ bst/ sma/