Strefa Gazy. Hamas zapowiedział, kiedy wyda zwłoki kolejnych zakładników
Hamas ogłosił, że w środę wieczorem wyda zwłoki kolejnych czterech izraelskich zakładników. W zamian Izrael ma wypuścić ok. 600 palestyńskich więźniów. Wymiana ma się odbyć bez świadków ok. godz. 23 czasu izraelskiego (godz. 22 w Polsce).

Wymiana przełamałaby impas w realizowaniu postanowień trwającego zawieszenia broni.
Izrael miał uwolnić w sobotę 602 Palestyńczyków, po tym gdy Hamas wypuścił sześciu kolejnych zakładników. Premier Benjamin Netanjahu ogłosił jednak, że wymiana zostaje wstrzymana z powodu łamania przez Hamas porozumień rozejmu, w tym urządzania propagandowych spektakli podczas przekazywania jeńców i ich szczątków.
Hamas zapewnił, że wieczorna wymiana odbędzie się bez udziału osób postronnych, "by nie prowokować okupanta do opóźniania lub utrudniania" umowy rozejmowej.
Biuro Netanjahu potwierdziło, że palestyńska organizacja terrorystyczna ma zwrócić wieczorem cztery ciała. Hamas zapowiedział, że wyda zwłoki Cachiego Idana, Icika Elgarata, Ohada Jahalomiego i Szlomo Mancura. Wszyscy zostali porwani do Strefy Gazy podczas ataku 7 października 2023 r.
Jeżeli te zapowiedzi zostaną zrealizowane, obie strony wywiążą się z warunków wymiany przewidzianych w trwającym od 19 stycznia pierwszym etapie rozejmu, który ma się zakończyć w sobotę.
Od stycznia Hamas przekazał 25 zakładników i cztery ciała, w zamian Izrael zwolnił 1135 Palestyńczyków. Hamas wypuścił też pięciu Tajlandczyków, którzy również zostali porwani 7 października 2023 r., ale nie byli objęci porozumieniem rozejmowym.
Perspektywy przedłużenia zawieszenia broni są wciąż niepewne. Teoretycznie w niedzielę powinien się zacząć drugi etap porozumienia, zakładający m.in. trwały rozejm i całkowite wycofanie się Izraelczyków ze Strefy Gazy.
Według doniesień medialnych nie rozpoczęły się jednak poważne rozmowy dotyczące warunków drugiej fazy, a Izrael i USA dążą do przedłużenia pierwszego etapu bez negocjowania całkowitego zakończenia wojny i przyszłości Strefy Gazy. Hamas miał sygnalizować, że jest otwarty na takie rozwiązanie.
Trwająca ponad 15 miesięcy wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października 2023 r. Zabito w nim ok. 1200 osób, a 251 porwano. 62 osoby z tej grupy pozostają w niewoli, według izraelskiej armii 35 nie żyje.
W walkach zginęło ponad 48 tys. mieszkańców Strefy Gazy. Palestyńskie terytorium jest zrujnowane, panuje w nim kryzys humanitarny, a większość z 2,1 mln mieszkańców stała się wewnętrznymi uchodźcami.
Jerzy Adamiak (PAP)
adj/ akl/ sma