"Badanie ABB 'Inżynierowie 4.0', przeprowadzone wśród 700 studentów polskich uczelni technicznych wskazuje, że dla grupy ponad trzech czwartych respondentów liczy się dziś elastyczność i otwartość na nowe pomysły" - podała we wtorek "Rz".
Połowa badanych chce poznać podstawy AI - sztucznej inteligencji. Ok. 60 proc. studentów podkreśla jednak, że pomiędzy ich oczekiwaniami, a tym co oferują im uczelnie istnieje luka i ocenia dostęp do nowoczesnych technologii jako niewystarczający.
Z prognoz firmy Bain & Company wynika, że globalny rynek sprzętu i oprogramowania AI będzie notował roczny wzrost na poziomie 40–55 proc.
Według raportu "AI na polskim rynku pracy" sporządzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), AI dotknie przede wszystkim zawody wykonywane przez osoby z wyższym wykształceniem. Już obecnie w czołówce zawodów z największą ekspozycją na AI są inżynierowie. Plasują się na 11. miejscu na 938 uwzględnionych.
Wyzwaniem jest negatywne nastawienie do AI. Według badań CBOS niemal 40 proc. Polaków widzi w tej technologii więcej zagrożeń niż szans, zaś blisko 30 proc. ma mieszanie uczucia.
"Jak dotąd nie widzimy redukcji etatów w IT, którą można by powiązać z rozwojem AI. Wręcz przeciwnie, firmy, które na nią postawiły, zaczęły zatrudniać – wskazuje Andrzej Winiarski z Holisticon Insight.
"Rz" podkreśla, że według raportu EY i Liberty Global "prawie połowa stanowisk w Polsce może skorzystać na wdrożeniu AI, a realnie zyska co trzecie miejsce pracy".(PAP)
Autor: Maciej Replewicz
mr/ aszw/ mhr/kgr/