Szczerba: szczyt UE - Wielka Brytania w czasie polskiej prezydencji Unii

2024-10-31 09:40 aktualizacja: 2024-11-01, 19:43
W czasie polskiej prezydencji w Radzie UE w pierwszym półroczu 2025 r. odbędzie się szczyt Unia Europejska - Wielka Brytania - potwierdził w Studiu PAP europoseł KO Michał Szczerba. Wielka Brytania chce dokonać resetu w swoich relacjach z UE - dodał.

Szczerba, który w Parlamencie Europejskim zasiada w Komisji Spraw Zagranicznych, w czwartek w Studiu PAP potwierdził medialne doniesienia o planowanym na pierwsze półrocze 2025 r., w czasie polskiej prezydencji w Radzie UE, szczycie Unia Europejska-Wielka Brytania. O przygotowaniu szczytu rozmawiał w tym tygodniu w Londynie m.in. z ministrem ds. obronny Vernonem Coakerem.

"Mamy nowe otwarcie w Unii Europejskiej, nowe priorytety. Są one spójne z priorytetami polskiej prezydencji i rząd Wielkiej Brytanii chce dokonać, to nie jest modne słowo w Polsce, ale resetu w relacjach UE - Wielka Brytania" - powiedział Szczerba.

Jego zdaniem, Wielka Brytania powinna być krajem mającym specjalny status w relacjach z Unią Europejską.

Europoseł podkreślił, że w jego rozmowach z brytyjskimi politykami echa brexitu nadal są mocno obecne. Zaznaczył, że fakt iż Wielkiej Brytanię i UE nie wiążą odpowiednie umowy a kraj ten nie uczestniczy w żaden sposób w unijnej polityce zagranicznej, bezpieczeństwa czy projektach badawczo-rozwojowych, nadal "odbija się czkawką".

Pytany o inne plany związane z polską prezydencją w UE Szczerba powiedział, że są to takie projekty jak Tarcza Wschód, europejska "żelazna kopuła", poruszanie kwestii bezpieczeństwa i obrony a także wzmocnienie relacji z USA. Dodał, że w przyszłym roku "techniczne zaplanowany" jest szczyt gospodarczy UE-USA, dlatego wszyscy czekają na wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Polska rozpocznie swoją półroczną prezydencję w Radzie UE 1 stycznia 2025 r. Minister ds. UE Adam Szłapka poinformował, że kalendarz wydarzeń polskiej prezydencji wraz z logiem zostaną zaprezentowane na około dwa tygodnie przed jej początkiem.

Szłapka zapewniał, że mają zostać podtrzymane priorytety ustalone jeszcze przez rząd PiS. Wówczas zdecydowano, że będą nimi: zacieśnienie współpracy Unii ze Stanami Zjednoczonymi, rozszerzenie Unii o nowe państwa członkowskie i jej udział w odbudowie Ukrainie oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Unii. (PAP)

Rozmawiał Adrian Kowarzyk (PAP)

amk/ mok/ js/kgr/