O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prof. Płudowski: Trump to najbardziej polaryzujący polityk w historii badań socjologicznych w USA

Prezydent Donald Trump polaryzuje Amerykanów, czego wcześniej nie obserwowano w takiej skali; opinie Demokratów i Republikanów różnią się w tej chwili o około 80 proc. w tych samych kwestiach - ocenił w środowej rozmowie w Studiu PAP dr hab. Tomasz Płudowski z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej.

"Widzimy bardzo silną polaryzację w Stanach Zjednoczonych. Donald Trump zakończył pierwszą kadencję z 29-procentowym poparciem, co uważano za niski wynik, ale pamiętajmy, że później uzyskał bardzo dobry rezultat wyborczy" - przypomniał ekspert.

Jeśli chodzi o kwestie gospodarcze w USA, to - zdaniem profesora - "percepcja zależy głównie od przynależności partyjnej". "Wśród Republikanów dominuje dziś optymizm – 86 proc. z nich deklaruje nadzieję, podczas gdy wśród Demokratów przeważa niepokój. Wiele innych kwestii, takich jak pomoc Ukrainie czy prawa mniejszości, również silnie dzieli elektoraty. To najgłębszy poziom polaryzacji od czasu prowadzenia badań socjologicznych w USA" - zauważył rozmówca PAP.

Więcej

Biały Dom, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Amerykanie ocenili stan swojego państwa i działania Trumpa. Sondaż

"Wystarczy, że prezydent pochodzi z danego obozu politycznego, by wyborcy uznali, że kraj zmierza w dobrym kierunku – niezależnie od realnych zmian. To mechanizm psychologiczny, a nie merytoryczna ocena polityki. Trump podpisał wiele dekretów cofających decyzje (swojego poprzednika, Joe) Bidena, co dało jego wyborcom poczucie zwycięstwa. Istotna jest tu nie tyle treść, ile demonstracja siły" - ocenił Płudowski.

"Polaryzacja polityczna w USA staje się coraz głębsza i trudna do zaakceptowania przez drugą stronę. Trump często reaguje radykalnie na sygnalizowane problemy, nieproporcjonalnie do ich skali. Przykładowo: zamiast naprawić nieprawidłowości, postuluje likwidację całej instytucji. To działania głównie psychologiczne, mające dać elektoratowi poczucie satysfakcji" - zauważył naukowiec.

Jednocześnie, zdaniem eksperta, "w łonie Partii Demokratycznej widać wewnętrzne podziały dotyczące tego, jak reagować na rządy Trumpa". "Część (Demokratów) opowiada się za (przejściem do) twardej opozycji, a inni za pragmatycznym podejściem do prezydenta, mającego silny mandat (w społeczeństwie). Te linie podziału nie zawsze pokrywają się z tradycyjnym podziałem ideologicznym. Demokraci są podzieleni co do strategii, co osłabia ich skuteczność" - podkreślił Płudowski.

Zmiany administracji Trumpa

Administracja Trumpa po jego zaprzysiężeniu błyskawicznie rozpoczęła realizację swojej agendy politycznej. Podjęto m.in. decyzje o zaangażowaniu na dużą skalę armii amerykańskiej w walkę z kryzysem migracyjnym na granicy z Meksykiem, dokonaniu wyraźnego zwrotu w polityce zagranicznej w porównaniu z dotychczasowym kursem (szczególnie w relacjach z państwami UE i Rosją), a także masowych zwolnieniach oraz restrukturyzacji w instytucjach federalnych.

Wojciech Łobodziński (PAP)

wal/ szm/ lm/ know/

Zobacz także

  • Jakub Wiech. Fot.  PAP/Tomasz Gzell

    Jakub Wiech: mamy w Europie renesans energetyki jądrowej

  • Gen. Bogusław Pacek Fot. PAP/Albert Zawada

    Gen. Pacek: rezerwa mobilizacyjna musi być liczniejsza niż armia zawodowa

  • Jerzy Marek Nowakowski. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Ambasador Jerzy Marek Nowakowski: cele Rosji są niezmienne, Putin dąży do odbudowy Wielkiej Rosji

  • Politolog dr Mateusz Zaremba. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Dr Mateusz Zaremba o kampanii: mam wrażenie, że kandydaci są już trochę "zdyszani"

Serwisy ogólnodostępne PAP