Szef komisji ds. wywiadu w Senacie USA: rakiety ATACMS mogą trafić na Ukrainę w przyszłym tygodniu

2024-04-21 22:21 aktualizacja: 2024-04-22, 08:02
Wyrzutnie rakiet Himars, fot. PAP/Leszek Szymański
Wyrzutnie rakiet Himars, fot. PAP/Leszek Szymański
Amerykańskie dostawy rakiet dalekiego zasięgu ATACMS na Ukrainę mogą rozpocząć się już w przyszłym tygodniu, po zatwierdzeniu pakietu pomocy dla Kijowa przez prezydenta Joe Bidena – oznajmił szef komisji ds. wywiadu w Senacie USA Mark Warner.

"Myślę, że jeśli to (tj. pakiet pomocy) dotrze do prezydenta w poniedziałek lub wtorek, te dostawy zostaną realnie uruchomione, z rakietami dalekiego zasięgu ATACMS" – oznajmił Warner na antenie telewizji CBSNews, wyrażając nadzieję, że pociski znajdą się w drodze na Ukrainę przed końcem przyszłego tygodnia.

Jak zaznaczył, żołnierze ukraińscy mają wspaniałe morale, ale ich wysiłki w ostatnich tygodniach podkopywał fakt, że musieli racjonować pociski z powodu braku amunicji. "Jeśli nie dostaną tego sprzętu, nie będą mogli kontynuować walki z Rosjanami" – zaznaczył.

Izba Reprezentantów USA przegłosowała w sobotę ustawę o pomocy Ukrainie, opiewającą na 60,8 mld dolarów. 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w amerykańskim arsenale w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, 13,8 mld - na zakup sprzętu dla Ukrainy, a 11,3 mld - na utrzymanie sił USA w regionie. Ponadto projekt daje prezydentowi uprawnienia do przekazania uzbrojenia o wartości niemal 8 mld dolarów w dodatku do około 4 mld, które wciąż ma do dyspozycji.

W październiku 2023 roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził użycie przez Siły Zbrojne Ukrainy pierwszych amerykańskich pocisków balistycznych ATACMS. Wcześniej dziennik "Wall Street Journal" podał, powołując się na źródła wtajemniczone w sprawę, że Stany Zjednoczone potajemnie wysłały Ukrainie niewielką liczbę tych pocisków o zasięgu 160 km.

Ukraina od dawna zabiegała o ATACMS, lecz przez długi czas Biały Dom odmawiał dostaw tych rakiet. Prezydent Biden i jego doradca Jake Sullivan uzasadniali to obawami o wywołanie III wojny światowej. Pentagon sugerował, że USA posiadają zbyt mało rakiet w swoich zasobach. Przełom nastąpił jednak w okolicach lipcowego szczytu NATO w Wilnie. Według doniesień prasy decyzja zapadła podczas wizyty prezydenta Zełenskiego w Białym Domu we wrześniu ubiegłego roku.

ATACMS to wystrzeliwane z wyrzutni HIMARS i M270 MLRS rakiety balistyczne o zasięgu do 300 km. Ukraina otrzymała dotychczas starszą wersję pocisków o zasięgu 165 km, zawierającą subamunicję kasetową. (PAP)

nl/