O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szef MON: Słowacja jest strategicznym partnerem w rozwoju przemysłu zbrojeniowego

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oznajmił w piątek w Bratysławie, że Słowacja jest strategicznym partnerem Polski w rozwoju przemysłu zbrojeniowego. Jak podkreślił, bez wsparcia Słowacji naszemu krajowi nie uda się nabyć zdolności do produkcji wielokalibrowej amunicji na dużą skalę.

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Piotr Nowak
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Piotr Nowak

W piątek wicepremier Kosiniak-Kamysz wraz z ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem składają wizytę w Bratysławie. Obaj ministrowie prowadzą rozmowy ze swoimi słowackimi odpowiednikami.

Minister Kosiniak-Kamysz spotkał się z ministrem obrony Słowacji Robertem Kaliniakiem.

Szef MON podkreślił na wspólnej konferencji prasowej, że jest pod "ogromnym wrażeniem" zdolności produkcyjnych Słowacji w zakresie amunicji, szczególnie kalibru 155 mm.

"Macie niesamowity potencjał, jeden z największych nie tylko w Europie, ale na świecie. Chcemy razem z wami rozwijać przemysł zbrojeniowy, jesteście naszym strategicznym partnerem w tym zakresie" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Więcej

 Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Marcin Bielecki

Szef MON w Wielonarodowym Korpusie: będziemy bronić naszych ojczyzn, każdego skrawka NATO

Zaznaczył, że dla polskiego przemysłu zbrojeniowego najważniejszą sprawą jest nabycie zdolności do produkcji wielokalibrowej amunicji na dużą skalę. "Bez partnerów ze Słowacji nam się to po prostu nie uda. Jestem o tym przekonany i wiem, że jesteście naszym podstawowym partnerem" - powtórzył Kosiniak-Kamysz.

Szef MON poinformował o przygotowywanej międzyrządowej umowie między Polską a Słowacją, dotyczącej strategicznej współpracy w rozwoju przemysłu zbrojeniowego. Wyraził też nadzieję, że już niedługo dokument zostanie podpisany.

Minister Kaliniak oznajmił, że oferta polskiego przemysłu zbrojeniowego jest interesująca dla strony słowackiej. "Dlatego podczas modernizacji (naszej) armii będziemy chcieli skorzystać z tych polskich możliwości" - zapowiedział.

Kaliniak dziękował polskiemu ministrowi obrony za wizytę oraz rozmowę. "Chciałbym podziękować w imieniu obywateli Republiki Słowackiej za użycie polskich sił zbrojnych do ochrony naszej przestrzeni powietrznej, kiedy (my) utraciliśmy tę możliwość. Jednocześnie serdecznie dziękuję za udział polskich sił zbrojnych w uroczystościach związanych z 80. rocznicą słowackiego powstania narodowego" - podkreślił Kaliniak.

"Nasze dzisiejsze spotkanie jest dobrym przyczynkiem do budowania naszych stosunków. Przyjaźń (już) jest, a teraz dochodzi do tego jeszcze wymiar gospodarczy" - zaznaczył słowacki minister obrony.

Z Bratysławy Edyta Roś (PAP)

ero/ szm/ lm/ pap/

Zobacz także

  • Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. Władysław Kosiniak-Kamysz/X

    Szef MON: NATO i nasi sojusznicy biorą większą odpowiedzialność za ochronę hubu w Jasionce

  • Prace przy wydobyciu wozu zaginionych żołnierzy, fot. X/@LTU_Army

    Zaginięcie amerykańskich żołnierzy. Szef MON: polscy żołnierze ruszają na Litwę na pomoc w poszukiwaniach

  • Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w podrzeszowskiej Jasionce, fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Szef MON odwiedził polskich i norweskich żołnierzy w Jasionce [NASZE WIDEO]

  • Władysław Kosiniak-Kamysz, fot. PAP/Piotr Nowak

    Szef MON o rozmowie Trump-Putin: podchodzę do niej bez nadmiernej euforii

Serwisy ogólnodostępne PAP