O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szef MSW Litwy: wzorem Polski i Finlandii rozważamy ograniczenie prawa do azylu

Litwa rozważa zamknięcie granicy dla osób ubiegających się o azyl, wzorem Polski i Finlandii – oświadczył szef litewskiego MSW Władysław Kondratowicz. Poinformował, że takie przepisy mogłyby zostać uwzględnione w ramach przygotowywanego „dużego pakietu migracyjnego”.

Granica Litwy z Białorusią. Fot. EPA/STRINGER
Granica Litwy z Białorusią. Fot. EPA/STRINGER

„Analizujemy praktykę tych dwóch krajów (Polski i Finlandii - PAP) i rozważamy (…) możliwość wprowadzenia pewnych ograniczeń w przyjmowaniu wniosków o azyl” – powiedział Kondratowicz w poniedziałek wieczorem w wywiadzie dla telewizji publicznej LRT.

Zauważył, że sytuacja w ostatnich latach dynamicznie się zmienia. „Środki, które były stosowane przed kilkoma laty, w ubiegłym roku, dzisiaj nie są już wystarczające” – podkreślił minister. „Należy też przygotować ramy prawne, by być gotowym na ewentualne zagrożenia” - dodał.

W tym roku Litwa zapobiegła 229 próbom nielegalnego przekroczenia granicy, w zeszłym roku takich prób było 1002. Od początku kryzysu migracyjnego na granicy Białorusi w 2021 roku litewscy funkcjonariusze uniemożliwili nielegalny wjazd do kraju ponad 23 tys. cudzoziemców.

Od 27 marca na polskiej granicy państwowej z Białorusią obowiązuje rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Ograniczenie prawa do azylu będzie obowiązywać przez 60 dni.

Więcej

Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Paweł Supernak

Tusk: przegłosowanie ustawy azylowej pomoże nam w odzyskaniu kontroli na naszej granicy

Rozporządzenie zostało wydane na podstawie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Zgodnie z jej zapisem wprowadzenie go powinno uwzględniać "potrzebę zapobieżenia destabilizacji sytuacji wewnętrznej" w kraju i mieć na celu "możliwie jak najmniejsze ograniczenie praw cudzoziemców zamierzających ubiegać się o udzielenie ochrony międzynarodowej".

Przeciwne ograniczeniu prawa do azylu są organizacje społeczne zaangażowane w pomoc uchodźcom. W ich ocenie nowe przepisy są niezgodne z konstytucją i zobowiązaniami międzynarodowymi Polski.

Z kolei nowe prawo azylowe wprowadzone w Finlandii po kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej w 2021 roku przewiduje, że na przejściach granicznych Finlandii z Rosją wnioski o azyl mogą nie być przyjmowane, i to bez prawa do odwołania. Migrant może zostać wydalony z kraju lub odesłany z powrotem. Specjalnymi procedurami objęte są m.in. grupy z dziećmi, chorzy, osobami z niepełnosprawnością, a także osoby prześladowane w Rosji, głównie z przyczyn politycznych.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/ amac/ grg/

Zobacz także

  • Drony. Fot. PAP/Mykola Kalyeniak (zdjęcie ilustracyjne)

    UE odmówiła. Litwa sama sfinansuje "mur dronów" z budżetu państwa

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

    Trump nie weźmie udziału w ceremonii przekazania ciał żołnierzy, którzy zginęli na Litwie

  • Pożegnanie amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli na poligonie w Podbrodziu. Fot. PAP/Valdemar Doveiko

    W Wilnie pożegnano żołnierzy USA, którzy zginęli w Podbrodziu

  • Akcja poszukiwawcza. Fot. PAP/Valdemar Doveiko

    Znaleziono ciało czwartego zaginionego żołnierza USA na Litwie

Serwisy ogólnodostępne PAP