O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szef unijnej dyplomacji: jesteśmy gotowi przekazać 200 mln euro libańskim siłom zbrojnym

Kontrolę nad obszarem na południu Libanu powinna przejąć libańska armia; w tym celu jesteśmy gotowi przekazać 200 mln euro libańskim siłom zbrojnym - oświadczył w niedzielę w Bejrucie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Wezwał do zawarcia rozejmu zgodnie z propozycją USA.

Konflikt pomiędzy Libanem, a Izraelem. Fot. PAP/EPA
Konflikt pomiędzy Libanem, a Izraelem. Fot. PAP/EPA

Borrell przebywa z wizytą na Bliskimi Wschodzie. W niedzielę w stolicy Libanu nawoływał do natychmiastowego zawieszenia broni.

"Jestem w Libanie po raz trzeci w tym roku i to jest moja ostatnia wizyta w roli wysokiego przedstawiciela UE (ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa - PAP). Zdecydowałem się zakończyć mój mandat tutaj, w Libanie, w Bejrucie, ponieważ to, co dzieje się na Bliskim Wschodzie, a w szczególności tutaj, jest testem tego, czy społeczność międzynarodowa jest w stanie i czy chce osiągnąć pokój" - powiedział szef unijnej dyplomacji.

Więcej

Ostrzał Bejrutu przez Izrael. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

Izraelski atak na Bejrut. Są ranni i ofiary śmiertelne

Podkreślił, że w ciągu ostatnich miesięcy droga do osiągnięcia pokoju nie zmieniła się - jest nią natychmiastowe zawieszenie broni i wdrożenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2006 r., która zakłada przywrócenie kontroli nad południem kraju, gdzie teraz obecne są zarówno bojówki Hezbollahu, jak i izraelskie wojsko, przez państwo libańskie.

Jak zaznaczył Borrell, przywrócona powinna zostać suwerenność Libanu. By to się stało, libańska armia musi przejąć kontrolę nad całym obszarem kraju. W tym celu UE "jest gotowa przekazać 200 mln euro libańskim siłom zbrojnym" - zadeklarował.

Borrell przekonywał również w Libanie do jak najszybszego wyłonienia prezydenta Libanu; wakat na tym stanowisku trwa od dwóch lat.

Więcej

Baza UNIFIL w Libanie. Fot. EPA/STRINGER

Atak rakietowy w Libanie. Czterech żołnierzy UNIFIL rannych

Wysoki przedstawiciel UE poparł propozycję rozejmu zgłoszoną przez Stany Zjednoczone.

Oferta Waszyngtonu bazuje na rezolucji z 2006 r., przyjętej po poprzedniej wojnie Izraela z Hezbollahem. Obecna amerykańska propozycja ma obejmować m.in. rozbrojenie Hezbollahu na południu Libanu, wyparcie go z tego obszaru i przekazanie kontroli nad tym terenem libańskiej armii.

Cały proces odbywałby się pod nadzorem międzynarodowym, a Izrael miałby zagwarantowane prawo do reagowania na ewentualne przyszłe zagrożenia dla swojego bezpieczeństwa. Według wcześniejszych informacji przekazywanych w mediach, rząd Libanu nie zgadza się jednak na pewne zapisy, dające Izraelowi prawo do egzekwowania postanowień umowy. (PAP)

mce/ szm/kgr/
 

Zobacz także

  • Bejrut. Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

    Izrael zbombardował Bejrut. Pierwszy atak od czasu zawarcia zawieszenia broni [WIDEO]

  • Widok uszkodzonych budynków po izraelskim nalocie w Bejrucie. Fot. PAP/EPA/	WAEL HAMZEH

    Ministerstwo Zdrowia Libanu: w wojnie z Izraelem zginęło ponad 4 tys. osób

  • Szef izraelskiego MSZ Gideon Saar. Fot. EPA/MARTIN DIVISEK

    Szef MSZ Izraela: zareagujemy na każde naruszenie zawieszenia broni w Libanie

  • Izraelskie wojsko (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ATEF SAFADI

    Izrael sugeruje pogwałcenie rozejmu przez Hezbollah. Ostrzelano trzy libańskie wioski

Serwisy ogólnodostępne PAP