Szef węgierskiego MSZ: brak naszego ambasadora na inauguracji polskiej prezydencji to żałosna decyzja

2025-01-03 14:37 aktualizacja: 2025-01-03, 19:47
Węgierski Minister Spraw Zagranicznych i Handlu Peter Szijjarto. Fot. EPA/Tamas Vasvari
Węgierski Minister Spraw Zagranicznych i Handlu Peter Szijjarto. Fot. EPA/Tamas Vasvari
Brak zaproszenia dla ambasadora Węgier w Warszawie na inaugurację polskiej prezydencji w Radzie UE jest „żałosną i dziecinną” decyzją – ocenił w piątek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.

„Decyzję polskiego ministra spraw zagranicznych (Radosława Sikorskiego) można określić dwoma słowami: żałosna i dziecinna” – powiedział Szijjarto, cytowany przez węgierski portal HVG.

W piątek polskie MSZ poinformowało, że nie przewiduje udziału ambasadora Węgier Istvana Ijgyarto w gali otwarcia polskiej prezydencji w Radzie UE. „W gestii ambasady Węgier pozostała decyzja dotycząca reprezentacji placówki na innym szczeblu” – dodał resort.

Na inaugurację polskiej prezydencji w Radzie UE w piątek wieczorem w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej nie został zaproszony również premier Węgier Viktor Orban – poinformowało MSZ.

Na decyzję polskiego MSZ zareagował również węgierski minister ds. UE Janos Boka. Na Facebooku zestawił ją z międzyuczelnianą konferencją Instytutu Polskiego dla węgierskich i polskich studentów, w którym wzięła udział strona węgierska. „Oni robią tak, a my tak” – skomentował Boka.

Z kolei Marton Tompos, lider opozycyjnej partii Momentum, ocenił w mediach społecznościowych, że „w polityce zagranicznej przyjaźń polsko-węgierska, która przez dziesięciolecia była pewnym filarem, została zerwana”.

Komentując decyzję Polski, węgierska prasa pisze w piątek o złych stosunkach między Budapesztem i Warszawą, które pogorszyły się jeszcze w grudniu, gdy władze węgierskie przyznały azyl byłemu wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu.

Jest on podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Przed uzyskaniem azylu na Węgrzech Sąd Okręgowy w Warszawie zgodził się na jego areszt, a później na wniosek prokuratury wydał w stosunku do niego Europejski Nakaz Aresztowania.

Polska 1 stycznia br. formalnie przejęła po Węgrzech półroczną prezydencję w Radzie UE. (PAP)

mrf/ ap/ amac/ ał/ kp/