Szkolny psycholog potrzebny od zaraz. Dyrektorzy mają problem ze znalezieniem chętnych

2024-07-22 07:47 aktualizacja: 2024-07-22, 12:40
Korytarz szkolny. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Korytarz szkolny. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Od września w każdej szkole powinien pracować psycholog. Dyrektorzy sygnalizują problem ze znalezieniem chętnych, szczególnie w mniejszych miejscowościach - informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

"DGP" przypomina, że "obowiązek zatrudniania przez szkoły (podstawowe, licea i przedszkola) specjalistów, w tym pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych, wprowadziła nowelizacja Karty nauczyciela z września 2022 r. Nowe zasady obowiązują w pełni od roku szkolnego 2024/2025".

Dziennik podaje, że od 1 września łączną liczbę etatów nauczycieli specjalistów (wszystkich) uzależniono od liczby dzieci i uczniów w placówce. "Psycholog, który chciałby podjąć się pracy w szkole, powinien mieć tytuł magistra z psychologii i ukończyć studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego" - podano.

"DGP" przytoczył dane ze strony internetowej o wolnych stanowiskach pracy w jednostkach systemu oświaty (m.in. w szkołach i przedszkolach). Zauważono, że nie ma województwa, na którego terenie placówki nie poszukiwałyby psychologów.

"Liczba wakatów na tym stanowisku wynosi przykładowo: w woj. wielkopolskim 362, w woj. dolnośląskim 175, w woj. kujawsko-pomorskim 128, w woj. lubelskim 170, w woj. lubuskim 96, a w woj. łódzkim 226" - przytoczono. Dla porównania gazeta podała liczbę ofert pracy dla nauczycieli matematyki: w woj. wielkopolskim wynosi ona 79, w woj. dolnośląskim 116, w woj. kujawsko-pomorskim 39, w woj. lubelskim 26, w woj. lubuskim 40, a w woj. łódzkim 39. (PAP)

kgr/