Sztab podkreślił we wpisie na platformie X, że celem ogłoszonej w styczniu ubiegłego roku przez szefa MON operacji "Szpej" jest modernizacja indywidualnego wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy. "Nadrzędnym celem operacji 'Szpej' jest dostarczenie żołnierzom sprzętu o jakości przewyższającej wyposażenie potencjalnego przeciwnika, co zapewni przewagę na współczesnym i przyszłym polu walki" - podkreślono.
#Podsumowanie2024#WojskoPolskie2024
— Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) January 6, 2025
W styczniu 2024 roku Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej, ogłosił operację #SZPEJ, której celem jest modernizacja indywidualnego wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy.
✔️ W ramach operacji pozyskano m. in. ponad… pic.twitter.com/lCi7Y4YKlo
Jak poinformowano, w ramach tej operacji pozyskano m.in. ponad 30 tys. kamizelek kuloodpornych, 62 tys. hełmów kompozytowych, 35 tys. karabinków Grot A2 oraz 6 tys. pistoletów VIS 100, które sukcesywnie wyposażane są w nowoczesną optykę.
Drugi etap operacji planowany jest na lata 2025–2026, z zabezpieczonym finansowaniem w ramach Planu Modernizacji Technicznej.
Poza zakupami "dużego" sprzętu wojskowego nowe kierownictwo MON nieustannie podkreślało także kwestię indywidualnego wyposażenia żołnierzy i ogólnych warunków ich służby. Poprawie wyposażenia - m.in. eliminacji przestarzałych stalowych hełmów czy starych mundurów - służy rozpoczęta w styczniu operacja "Szpej", polegająca na zwiększonych zamówieniach sprzętu takiego, jak mundury, hełmy, kamizelki kuloodporne, obuwie czy broń indywidualna. Do 2026 r. na program ma zostać przeznaczonych ok. 2 mld zł. (PAP)
ero/ jpn/kgr/