Szymon Hołownia: ataki PO na Polskę 2050 były politycznym samobójstwem

2023-10-02 07:15 aktualizacja: 2023-10-03, 07:56
Kampania wyborcza do parlamentu 2023. Lider Polski 2050 Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej w Bielsku Podlaskim, fot. PAP/Artur Reszko
Kampania wyborcza do parlamentu 2023. Lider Polski 2050 Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej w Bielsku Podlaskim, fot. PAP/Artur Reszko
Jeśli ktoś miał pomysł ataku na Polskę 2050, to był politycznym samobójcą, moja partia nie jest „rezerwuarem elektoratu dla Platformy Obywatelskiej” – podkreślił w poniedziałek w radiu RMF FM lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

21:20 Z punktu widzenia Polski i Polaków, ich interesu, ich bezpieczeństwa szeroko rozumianego, to referendum 15 października powinno się odbyć; konstytucja mówi bardzo wyraźnie, że referendum jest formą decyzji demokratycznej, w jakimś sensie tą najwyższą formą - powiedział w TVP Info prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński został zapytany w poniedziałek w TVP Info o sierpniową wypowiedź lidera PO Donalda Tuska, który ogłosił publicznie, że unieważnia referendum, które odbędzie się 15 października w dniu wyborów parlamentarnych.

20:51 My gwarantujemy stabilne rządy; jeśli opozycja dojdzie do władzy, będą kłótnie między poszczególnymi partiami i kłótnie z prezydentem - ocenił w poniedziałek w TVP Info wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zamiast spokoju i rozwoju będzie jedna wielka awantura i cofanie się - dodał.

20:47 Chcemy takiej Unii Europejskiej, w której Polska będzie podmiotowa, a Polacy będą obywatelami, w której będzie się liczyło prawo - powiedział w poniedziałek w TVP Info prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jednocześnie podkreślił, że PiS nie chce wyprowadzić Polski z Unii.

W TVP Info Kaczyński został zapytany, czy jego ugrupowanie chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej. "Nie chcemy. Jesteśmy przecież kontynuacją Porozumienia Centrum, które było pierwszą partią polityczną chcącą wprowadzić Polskę wtedy jeszcze do EWG i nigdy nie zmieniliśmy zdania" - odpowiedział prezes PiS.

20:45 Jeśli raz się otworzymy, to będziemy mieli powtórkę z tego, co jest na Zachodzie - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w TVP Info. My powinniśmy różne rzeczy z Zachodu sprowadzać do Polski, ale nie powinniśmy sprowadzać z Zachodu błędów i to bardzo ciężkich błędów - ocenił.

Frakcja Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należy PO i PSL, w Parlamencie Europejskim zawnioskowała o pilną debatę podczas sesji plenarnej na temat "konieczności przyjęcia paktu migracyjnego". Debata ma się odbyć w najbliższą środę.

20:27 W Unii Europejskiej prezentowane są plany, przez które Polska utraciłaby suwerenność; nigdy się na to nie zgodzimy, ale zgodziliby się na to nasi przeciwnicy - powiedział w poniedziałek wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński w "Gościu Wiadomości" TVP podkreślił wagę zbliżających się wyborów parlamentarnych. Zdaniem prezesa PiS, zależy od nich m.in. to, czy podtrzymany zostanie system jego partii, który uważa za dużo bardziej efektywny i sprawiedliwy od poprzedniego, czy system Donalda Tuska.

19:42 Jeśli ktoś miał pomysł ataku na Polskę 2050, to był politycznym samobójcą, moja partia nie jest „rezerwuarem elektoratu dla Platformy Obywatelskiej” – podkreślił w poniedziałek w radiu RMF FM lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Hołownia był pytany o ocenę działań liderów Platformy Obywatelskiej i jej zwolenników w mediach społecznościowych, którzy kilka tygodni temu dążyli do osłabienia notowań Polski 2050 i Trzeciej Drogi.

19:31 W wielu państwach Europy Zachodniej nie jest bezpiecznie. Nie chcemy importu zagrożenia do Polski. Postawimy jemu weto - mówił premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając, że na unijnym szczycie postawi "twarde weto przeciwko przyjmowaniu nielegalnych imigrantów do Polski".

Morawiecki przekonywał, że lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk "ze swoją ekipą w Brukseli chce jak najszybszego przyjęcia paktu migracyjnego". Szef rządu nawiązywał w ten sposób do wniosku Europejskiej Partii Ludowej, do której należy PO i PSL, o pilną debatę w Parlamencie Europejskim na temat "konieczności przyjęcia paktu migracyjnego" w związku z kryzysem na Lampedusie.

19:29 12 października Komisja Konstytucyjna Parlamentu Europejskiego ma głosować za przyjęciem zamian traktatowych. Propozycje, za którymi głosują posłowie PO prowadzą de facto do likwidacji państw narodowych - powiedział w poniedziałek w Stalowej Woli premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu na spotkaniu z mieszkańcami Stalowej Woli zaznaczył, że "stawką w wyborach 15 października jest istnienie państw suwerennych, istnienie państw narodowych".

19:10 Zrepolonizowaliśmy część tego, co rozprzedali ci z PO - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki mówiąc o Hucie Stalowa Wola. Pokazał "teczkę Tuska", w której - jak mówił - jest lista sprywatyzowanych przedsiębiorstw za rządów PO-PSL i podpisy z 2012 r. przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego.

Podczas spotkania w Stalowej Woli premier oświadczył, że przywiózł ze sobą "teczkę Tuska", "w której zawarte są dowody na to wszystko, o czym oni chcieliby zapomnieć".

19:00 Są dwie wizje Polski: jest polska wizja Jarosława Kaczyńskiego, która pomogła wyciągnąć Polskę z neoliberalnego dziadostwa PO i jest niemiecka wizja Donalda Tuska. To, co robił w czasach swoich rządów w wielu aspektach odpowiadało polityce niemieckiej - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

"Droga, która jest ostatnim etapem do zwycięstwa musi nas doprowadzić do tego momentu 15 października, kiedy większość Polaków powie: +tak, to jest obóz polityczny, który naprawdę robił wszystko, żeby poprawić los zwykłych ludzi, obóz Prawa i Sprawiedliwości+" - powiedział w poniedziałek Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami Stalowej Woli (Podkarpacie).

18:07 Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz musi sprostować wypowiedź o Andrzeju Rozenku (KO) - orzekł prawomocnie sąd apelacyjny. Nie utrzymał jednak orzeczonego wcześniej zakazu rozpowszechniania przez Sakiewicza informacji jakoby m.in. "Rozenek dopuszczał się prób tłumienia krytyki prasowej".

"Prostuję nieprawdziwe treści, jakie przekazałem w dniu 19 września 2023 roku w audycji TVP Info w wydaniu specjalnym, dotyczące wypowiedzi Andrzeja Rozenka, kandydata na posła z listy Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska PO.N iPl Zieloni z Okręgu Nr 20, jakoby Andrzej Rozenek twierdził, że zna miejsce zamieszkania Michała Rachonia i jego rodziny – w sytuacji, gdy wypowiedź Andrzeja Rozenka dotyczyła adresów mieszkań na wynajem będących własnością Michała Rachonia" - zgodnie z poniedziałkowym orzeczeniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie tej treści sprostowanie Sakiewicz musi przedstawić na antenie TVP Info.

Jednocześnie jednak sąd apelacyjny uwzględnił w części zażalenie Sakiewicza na orzeczenie I instancji i nie utrzymał zasądzonych przez sąd okręgowy wobec redaktora naczelnego "GP" zakazu określonych wypowiedzi o charakterze ocennym odnoszących się do Rozenka.

17:46 Przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka uważa, że nadchodzące wybory nie będą równe; ale - jak ocenił - nie można mówić o możliwości ich sfałszowania podczas liczenia głosów.

W poniedziałek Szłapka na konferencji prasowej w Opolu odniósł się m.in. do nadchodzących wyborów.

Jego zdaniem, nie będą one równe, między innymi z powodu nie zachowywania rzetelności i równowagi przez media narodowe, które chociaż są finansowane przez wszystkich obywateli, to reprezentują tylko jedną opcję polityczną. Jednak, jak ocenił, ryzyka sfałszowania wyników wyborów nie ma

15:55 Frekwencja niedzielnego "Marszu Miliona Serc" z godz. 12, to ok. 60 tys. na rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu - informuje w poniedziałek stołeczna policja. Tym samym policja potwierdziła nieoficjalne informacje PAP, kwestionowane przez KO w tej sprawie.

"Zawsze szacujemy liczbę uczestników poszczególnych przedsięwzięć na potrzeby zapewnienia stosownych sił niezbędnych do zabezpieczenia, ale jej nie podajemy" - napisała stołeczna policja na platformie X. (d. Twitter).

"Natomiast informacje podane w mediach pokrywają się z szacowaną frekwencją z godz. 12.00, tj. ok. 60 tys. na Rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu. Zabezpieczyliśmy również przejazd ok. 470 autokarów" - dodała.

15:20 Rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznacza 1 milion złotych na remont remiz strażackich dla gmin z największą frekwencją w wyborach 15 października - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

"Rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznacza 1 milion złotych na remont remiz strażackich dla gmin z największa frekwencją w wyborach 15 października!" - napisał w poniedziałek premier na platformie X (dawniej Twitter).

15:18 Podniesiemy nakłady na naukę, badania i rozwój do 3 proc. PKB - zadeklarował współprzewodniczący Lewicy Razem Adrian Zandberg. Politycy Lewicy postulują też zwiększenie budżetu Narodowego Centrum Nauki, poprawę warunków w akademikach i przygotowanie ustawy ws.strategii rozwoju przemysłu.

Podniesiemy nakłady na naukę, badania i rozwój do 3 proc. PKB - zadeklarował współprzewodniczący Lewicy Razem Adrian Zandberg.

"Zwiększenie nakładów na badania, naukę i rozwój to sprawa absolutnie kluczowa dla Lewicy. Od tego będzie zależeć przyszłość Polski i przyszłość gospodarki" - powiedział w poniedziałek Zandberg na konferencji prasowej, zorganizowanej przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego. 

15:11 Sąd Okręgowy w Gdańsku w poniedziałek w procesie wyborczym nakazał europosłance PiS Annie Zalewskiej m.in. przeproszenie w mediach społecznościowych posłankę KO Agnieszkę Pomaską. Spór dotyczył zdjęcia posłanki stojącej obok samochodu z wulgarnym napisem. Wyrok jest nieprawomocny.

W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł nieprawomocny wyrok w procesie wyborczym przeciwko europosłance Zalewskiej wytoczony przez posłankę Agnieszkę Pomaską. Zalewska zapowiedziała, że odwoła się od wyroku.

W niedzielę wieczorem Zalewska opublikowała w mediach społecznościowych wpisy, na których widać Agnieszkę Pomaską rozdającą ulotki na drodze przy wjeździe do Kolbud koło Gdańska. Napis na jednym z samochodów, do którego podeszła posłanka opozycji, oburzył europosłankę PiS. Na tylnej szybie widać hasło: "Głosowałeś na PiS? To w***! Żebym cię tu k*** więcej nie widział!".

15:09 Niezależnie od tego, jakie wiatry geopolityczne będą wiały, zawsze będziemy stali po stronie rolnika polskiego. Wprost mówimy władzom ukraińskim - nie róbcie tego, co idzie w poprzek interesu polskich rolników - powiedział w poniedziałek w Mikołajowicach (woj. małopolskie) premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu, który w ramach kampanii jest w drodze po Polsce, odwiedził w poniedziałek po południu gospodarstwo rolnicze w Mikołajowicach. "Jesteśmy z rolnikami na dobre i na złe" - zapewnił premier Morawiecki.

Wskazywał, że gdy zbliżał się koniec embarga na ukraińskie zboże, powiedział Brukseli "bardzo jasno, że albo przedłużycie ten zakaz wwozu zboża ukraińskiego, albo sami wdrożymy ten zakaz". "Oni nie przedłużyli, w związku z tym my zadziałaliśmy tutaj samodzielnie, bo tam, gdzie w grę wchodzi interes polskich rolników (...) tam zawsze będziemy interweniować w ich obronie" - podkreślił premier.

14:32 Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 32,3 proc. głosów; na Koalicję Obywatelską głos oddałoby 26,4 proc., a na Trzecią Drogę 12,1 proc. ankietowanych - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Jak podkreślono, sondaż przeprowadzono w sobotę i niedzielę, jeszcze przed zakończeniem Marszu Miliona Serc i konwencji PiS. Wynika z niego, że Prawo i Sprawiedliwości byłoby bez szans na większość w Sejmie, nawet w sojuszu z Konfederacją; wiele zmienia wyraźny wzrost notowań Trzeciej Drogi. Sojusz Polski 2050 i PSL zanotował najwyższe poparcie od dłuższego czasu.

14:06 W czasach rządów Zjednoczonej Prawicy przeznaczyliśmy na renowację zabytków 5,2 mld zł. W samym programie Ochrona Zabytków w ministerstwie kultury rozdajemy rocznie 250 mln zł, a w czasach naszych poprzedników, na całą Polskę, było to 80 mln zł – mówił w poniedziałek wiceszef MKiDN Jarosław Sellin.

13:53 Marsz Miliona Serc nie uderza w Prawo i Sprawiedliwość. Uderza raczej w opozycję, żeby pokazać, że to Donald Tusk jest samcem alfa na opozycji, że w przyszłej kadencji on ma być jej liderem - powiedział w poniedziałek w Studiu PAP wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w poniedziałek w Studio PAP został zapytany o niedzielny "Marsz Miliona Serc", który odbył się z inicjatywy lidera PO Donalda Tuska. W ocenie polityka wydarzenie to nie wpłynie na kampanię wyborczą. Stanowi według niego demonstrację Donalda Tuska, który "chciał pokazać, że jest samcem alfa wśród ugrupowań opozycyjnych".

13:45 Łódzka kandydatka PiS do Sejmu Agnieszka Wojciechowska van Heukelom wysłała do PKW zawiadomienie z prośbą o sprawdzenie, czy bilbordy WOŚP z hasłem "Pokonajmy zło. Wygramy" są nielegalnym finansowaniem kampanii wyborczej opozycji. Koszty kampanii są poniesione z pieniędzy zbiórkowych - twierdzi na FB WOŚP.

Plakaty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pojawiły się kilkanaście dni temu, na kilka miesięcy przed następnym finałem. Na szaro-czarnym tle bilbordu są pomarańczowo-ogniste litery "Pokonajmy zło". Pod spodem napisy: "Wygramy", przy czym pierwsze pięć liter utrzymane są w stylistyce "płonących", a dwie ostatnie czyli "my" są biało-czerwone. Obok duże logo-serce WOŚP. Na dole plakatu małym literami napisano, że to kampania przeciwko sepsie.

13:34 Program "Przyjazne osiedle", który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, zmieni oblicza naszych osiedli i poprawi komfort żyjących na nich osób - powiedział w poniedziałek w Bydgoszczy minister w KPRM Łukasz Schreiber.

Schreiber, ubiegający się o ponowny wybór na posła z drugiego miejsca na liście PiS w okręgu bydgoskim (nr 4), wziął udział we wspólnej konferencji prasowej z kandydującą po raz pierwszy do Sejmu z trzeciego miejsca na tej samej liście Grażyną Szabelską, bydgoską radną i pełnomocnikiem wojewody kujawsko-pomorskiego ds. rodziny. Z dziennikarzami kandydaci PiS spotkali się na bydgoskim osiedlu Kapuściska, w części, która powstała na przełomie lat 60. i 70.

"Program 'Przyjazne osiedle' ma zmienić oblicza naszych osiedli, ale to również program bardzo ważny z punktu widzenia mieszkańców. Ocieplenie budynków to tylko jedna sprawa, która już w części została wykonana, ale druga sprawa niezwykle kluczowa to są windy, których brakuje w naszych blokach. To rzecz, o której mówią nie tylko osoby niepełnosprawne i osoby w starszym wieku, ale także młodzi rodzice z dziećmi. Kolejne sprawy to place zabaw, stan ulic, które nie zawsze są utwardzone, ścieżki rowerowych, a także kwestia parkingów osiedlowych" - wyliczał Schreiber.

13:27 Przeznaczamy 10 mln zł na Wschodnie Centrum Nauki i Robotyki w Politechnice Lubelskiej - poinformował w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w Lublinie.

Szef MEiN uczestniczył w poniedziałek w inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na Politechnice Lubelskiej w Lublinie, podczas której – razem z wiceministrem finansów Arturem Soboniem i wojewodą lubelskim Lechem Sprawką – wręczył władzom uczelni symboliczne czeki o łącznej wartości blisko 15 mln zł.

"Wiemy, że potrzebna jest robotyka na wysokim poziomie w politechnice" – uzasadnił minister Czarnek i poinformował o przeznaczeniu 10 mln zł na Wschodnie Centrum Nauki i Robotyki na Politechnice Lubelskiej.

12:35 Donald Tusk mówi o potrzebie zaprowadzenia w Polsce pewnego porządku, który mamy zawdzięczać związkom z kulturą Zachodu, a jak on to rozumie – z kulturą niemiecką; chcę Donaldowi Tuskowi jasno powiedzieć: nie będzie niemieckich porządków w Polsce - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Zbigniew Rau.

"Donald Tusk mówi o potrzebie zaprowadzenia w Polsce pewnego porządku, który mamy zawdzięczać związkom z kulturą Zachodu, a jak on to rozumie – z kulturą niemiecką. Należy pamiętać, że Niemcy najintensywniej zabiegali o wprowadzenie swoich porządków na ziemiach polskich w czasach zaborów i okupacji III Rzeszy" - napisał Rau w poniedziałek na platformie X (dawniej Twitter)

12:13 Biorąc pod wypowiedzi Roberta Fico w kluczowych z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa tematach wyniki wyborów na Słowacji mogą budzić pewne obawy - powiedział w poniedziałek szef komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel.

"Czekamy na ostateczną konfigurację powyborczą (...) Biorąc pod uwagę jego (Fico - PAP) wypowiedzi w kluczowych z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa tematach, może to budzić pewne obawy(...) Będziemy się przyglądać jaki kierunek nabierze słowacka polityka. Zwłaszcza w tematach kluczowych z punktu widzenia Polski" - powiedział Fogiel.

11:56 Chcielibyśmy żyć w Polsce, w której kobiety będą dobrze traktowane, Polsce bez dyskryminacji, gdzie ludzie są szczęśliwi, bo te wybory będą o naszej przyszłości. Zagłosujcie dla nas - mówią dzieci, które są bohaterami nowego spotu wyborczego Koalicji Obywatelskiej.

"Chciałabym żyć w Polsce w której kobiety będą dobrze traktowane" - mówi dziewczynka. "W Polsce bez dyskryminacji" - podkreśla chłopiec. "W Polsce, gdzie będziemy mogli rozwijać swoje pasje" - dodaje inna dziewczynka.

11:44 Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polski 2050: postulujemy zwiększenie wydatków na uczelnie wyższe do 2 proc. PKB, a w 2030 r. do 2,5 proc., wprowadzenie akademika za złotówkę oraz uruchomienie masowych stypendiów dla najuboższych studentów.

"Wspólnie jesteśmy dziś pod Politechniką Warszawską, by porozmawiać o sprawie niezwykle ważnej jaką jest szkolnictwo wyższe i działalność naukowa w Polsce. Zaczyna się nowy rok akademicki i można powiedzieć - nowy rok, stara bieda, jeżeli chodzi o szkolnictwo wyższe, badania naukowe" - powiedział Kobosko na konferencji prasowej zorganizowanej przed gmachem Politechniki Warszawskiej.

10:54 Będziemy na pewno kontynuować nasze inwestycje w sport, są na poziomie zupełnie nieporównywalnym z wydatkami za czasów naszych poprzedników; w 2015 roku było to 950 mln zł, a w 2023 r. - 3 mld 700 mln zł - powiedział w poniedziałek w Myślenicach (woj. małopolskie) premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu w poniedziałek rano odwiedził centrum treningowe Wisły Kraków w Myślenicach; podkreślał znaczenie inwestycji w sport. Morawiecki przekazał, że ustalone zostały "pewne kolejne kroki", aby rozwijać to centrum treningowe. Mówił, że służy ono dzieciom i młodzieży z całego powiatu.

"Dla mnie sport, piłka nożna, to kształtowanie charakterów, dyscyplina i coś, co jest właściwie niezbędne dla wejścia w dorosłe życie każdego młodego człowieka" - powiedział premier.

"Z mojej strony mogę powiedzieć, że będziemy na pewno dalej kontynuować nasze inwestycje w sport, które są na poziomie zupełnie nieporównywalnym do tego, co było wcześniej" - dodał Morawiecki.

10:09 We wtorek, 3 października odbędzie się konferencja prasowa, na której zaprezentuję wszystkie nasze działania, jakie zostały podjęte w sprawie uzyskania reparacji wojennych od Niemiec - poinformował w poniedziałek w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Mularczyk podkreślił, że wtorek 3 października będzie bardzo ważnym dniem. "Bo 3 października jest dniem, kiedy rok temu wysłaliśmy notę dyplomatyczną (ws. reparacji - PAP) do rządu Niemiec. I można powiedzieć, że oficjalnie ta sprawa stanęła na agendzie bilateralnej, ale też międzynarodowej, bo w ciągu tego roku poinformowaliśmy wszystkich naszych partnerów w Europie i na świecie, w ONZ, w Radzie Europy, w NATO o tym problemie" - powiedział wiceszef MSZ.

09:37 Nie możemy zgodzić się na żadne zachęty dla mafii przemytniczych, handlarzy ludźmi, którzy chcą sprowadzać tutaj nielegalnych migrantów do Europy - powiedział w poniedziałek w TVP Info Minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk.

"Polska w tej sprawie mówi bardzo jasno i konsekwentnie - mówi to rząd Zjednoczonej Prawicy od lat - nie możemy zgodzić się na żadne zachęty dla mafii przemytniczych, handlarzy ludźmi, którzy chcą sprowadzać tutaj nielegalnych migrantów do Europy" - podkreślił Szynkowski vel Sęk.

08:53 Dzisiaj mamy do czynienia z drugim zamachem na Jana Pawła II, zamachem na jego dziedzictwo, na jego miłość do Polski; dlatego wzywam wszystkich rodaków do obrony dobrego imienia naszego wielkiego rodaka - powiedział w poniedziałek w Wadowicach premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił na konferencji prasowej w Wadowicach (woj. małopolskie), że nasz wielki rodak, papież Jan Paweł II był nie tylko największym z Polaków, ale był także jedną z najwybitniejszych postaci w historii świata.

"Wpłynął na losy świata, wpłynął w sposób pokojowy, swoją pokojową, ciepłą miłością, swoją misją zmieniał narody, zmieniał na lepsze, obalał złe systemy. To na pewno jemu również zawdzięczamy naszą wolność my, w Polsce" - powiedział szef rządu.

To on - jak dodał premier - "obudził polski naród w 1979 roku w swojej pierwszej pielgrzymce". "Jest rzeczą niezaprzeczalną, że to także dzięki niemu powstała 'Solidarność'. Ten wielki, unikalny ruch w historii świata, który również doprowadził do naszej wolności" - zaznaczył Morawiecki.

07:43 Interesujemy się tym, aby od strony regulacyjnej, prawnej, polskie sieci miały sytuację równą, co do konkurencyjności na rynku; mamy do czynienia z ogromną siłą międzynarodowych dyskontów i sklepów wielkopowierzchniowych - powiedział w poniedziałek w Brzeszczach (woj. małopolskie) premier Mateusz Morawiecki.

07:38 67 – to liczba hańby Donalda Tuska, bez żadnych skrupułów podniósł Polakom wiek emerytalny do 67 lat; powiedzcie wreszcie prawdę Polakom – że przebieracie nogami w miejscu, by przywrócić wyższy wiek emerytalny - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w spocie PiS, opublikowanym w poniedziałek w mediach społecznościowych.

07:08 W dobie zagrożeń ze strony Rosji czy Białorusi potrzebny jest stabilny rząd – taki, jak funkcjonuje teraz, co pozwoliło przejść przez kryzysy w miarę suchą nogą. Plan PiS jest prosty – to bezpieczna Polska - mówili PAP politycy PiS po konwencji w Katowicach.

Marcin Przydacz w rozmowie z PAP ocenił, że konwencja była bardzo udana, m.in. ze względu na frekwencję. „Ale również i wystąpienia – koncentrowały się one na najbardziej palących tematach, które dotyczą Polski. Co z mojej perspektywy najistotniejsze, było tu bardzo dużo mowy o bezpieczeństwie Polski, polityce bezpieczeństwa, polityce zagranicznej – mówiło tym zarówno prezes Kaczyński, jak i premier Morawiecki” – zwrócił uwagę.

07:04 We wtorek, w ramach przygotowań do wyborów parlamentarnych oraz referendum, zostanie przeprowadzony test ogólnokrajowego systemu informatycznego "Wsparcie Organów Wyborczych" - przekazało PAP Krajowe Biuro Wyborcze.

Uczestnikami testu będą: Krajowe Biuro Wyborcze, delegatury KBW, koordynatorzy gminni/zespoły informatyczne w gminach/miastach oraz operatorzy obwodowych komisji wyborczych.

07:03 Wobec Ukrainy prowadzimy przemyślaną politykę zagraniczną. Także w imię własnego bezpieczeństwa - powiedział w rozmowie z "Sieci" szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz.

Polityk pytany o relacje Polski z Ukrainą podkreślił, że Ukraina jest tak samo funkcjonującą demokracją i tak samo jak wiele innych państw podlega naciskom zewnętrznym i wewnętrznym. Zaznaczył, że w polityce zagranicznej jednak nie powinno się ulegać przesadnym emocjom. "Moje rozumienie polityki w regionie jest takie, że należy stawiać przede wszystkim na te państwa, które są sprawdzonymi sojusznikami i na te, z którymi ma się wspólny interes. Na miejscu Kijowa nie zrażałbym do siebie sprawdzonych partnerów" - zaznaczył.

Jak tłumaczył, wsparcie państw Europy Zachodniej dla Ukrainy jest bardzo potrzebne, ale były czasy, kiedy nie było ono realizowane w sposób ciągły i stały. Wskazał, że zdarzały się momenty, gdy stawiano raczej na dialog z Moskwą. "Przestrzegałbym więc ukraińskich analityków, dyplomatów i decydentów przed myśleniem, że mogą poszukiwać dalszych partnerów kosztem relacji z sąsiadami. Wystąpienie prezydenta Zełenskiego w Nowym Jorku zostało źle przyjęte nie tylko w Polsce, lecz także w regionie. Wielu z nas, z grona państw wschodniej flanki, uznało, że taki sposób komunikacji i taka polityka są trudne do zaakceptowania" - mówił Przydacz.

07:00 Opinia publiczna jest podzielona na dwie niemal identyczne połowy co do tego, czy opozycja powinna sprawować władzę po wyborach - wynika z sondażu IBRIS na zlecenie „Rzeczpospolitej” i RMF FM.

IBRIS na zlecenie "Rzeczpospolitej" i RMF FM zapytał respondentów, czy ich zdaniem "po wyborach rządy w Polsce powinna przejąć obecna opozycja, czyli Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica".

Odpowiedzi przełamały grupę badanych na pół. 49,4 proc. uważa, że opozycja "powinna" rządzić, a 50,6 proc. – że "nie powinna". Podobny jest odsetek mocniej i słabiej zdeterminowanych w obu grupach. 34,3 proc. uważa, że "opozycja zdecydowanie powinna" sprawować władzę, a 34 proc. jest przeciwnego zdania.

(PAP)