Trwa 49 kwesta na Powązkach. Dzięki niej od niemal pół wieku są ratowane cmentarne zabytki [NASZE WIDEO]

2023-10-31 15:17 aktualizacja: 2023-10-31, 18:05
Aktor Roman Szczeblewski podczas 49 kwesty na Starych Powązkach. Fot. PAP/Piotr Nowak
Aktor Roman Szczeblewski podczas 49 kwesty na Starych Powązkach. Fot. PAP/Piotr Nowak
W tym roku jak zwykle na alejkach powązkowskiej nekropolii można spotkać znane postacie, wśród nich są: Maja Komorowska, Anna Nechrebecka czy Olgierd Łukaszewicz. Od 49 lat nieprzerwanie trwa akcja zbierania pieniędzy na ratowanie zabytkowych rzeźb, nagrobków, kapliczek.

Akcja zbierania datków na ratowanie zabytków na cmentarzu Powązkowskim zaczęła się 49 lat temu z inicjatywy Jerzego Waldorffa. W 1975 roku zbiórkę rozpoczęli aktorzy teatralni i filmowi, a w kolejnych latach dołączali do nich pisarze, publicyści, politycy, dziennikarze.  

W tym roku kwesta jest prowadzona we wtorek 31.10 i środę 1.11 w godzinach od 9:00 do 19:00. W tym czasie kwestować będzie 350 osób. Zarówno ci, którzy pojawiają się tu od 1975 roku jak Maja Komorowska, Damian Damięcki czy Olgierd Łukaszewicz, jak i ci, którzy robią to po raz pierwszy. 

Organizatorzy spodziewają się, że w kweście będą uczestniczyć m.in.: Artur i Franciszek Barcisiowie, Artur Andrus, rodzina Damięckich, Krzysztof Daukszewicz, Barbara Nowacka, Irena Santor, Maciej Orłoś, Jacek Rozenek, Joanna Szczepkowska z córkami, Hanna Gil-Piątek, bracia Zdrójkowscy, Katarzyna Grochola, Krzysztof Ibisz czy artyści z Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. 

“Trzeba być patriotą, jednocześnie kochać Warszawę, kochać ludzi, a tu na Starych Powązkach jest druga Warszawa. (…) Jednocześnie to jest muzeum, kolekcja pięknych rzeźb. Najlepsi rzeźbiarze tu stawiali nagrobki. Niestety czas robi swoje. (…) Chcemy parę groszy uzbierać, żeby było na poszczególne remonty” - powiedział kwestujący we wtorek Bogusław Staroń konserwator zabytków, przewodnik i członek Społecznego Komitetu Opieki Nad Starymi Powązkami. 

Do tej pory dzięki pieniądzom ze zbiórek, środkom z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz m. st. Warszawy udało się odrestaurować 1600 obiektów.  

“W 2022 roku zakończono prace przy 30 kaplicach i grobowcach wzdłuż alei od bramy św. Honoraty do katakumb. A w roku 2023 odnowiono łącznie 10 pomników nagrobnych. Na rok 2024 zaplanowano wykonanie 16 pomników nagrobnych m.in. Anny Tymińskiej, Florianny Szałackiej, rodziny Sommerów oraz Delfiny Henrici” - podaje Urząd Miasta st. Warszawy.(PAP)

Autor: Paweł Stępniewski