W poniedziałek doszło do pożaru w Zespole Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim. W jego skład wchodzi liceum ogólnokształcące i technikum. Przed przybyciem strażaków ze szkoły ewakuowało się 60 osób.
Oficer prasowa mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie mł. kpt. Katarzyna Urbanowska przekazała w poniedziałek przed godziną 19, że pożar został zlokalizowany i już się nie rozprzestrzenia. Trwa jego dogaszanie.
Dodała, że na miejscu pracowało 50 zastępów straży pożarnej.
Pożar wybuchł około godziny 12, gdy kończyły się egzaminy maturalne z języka angielskiego. Płomienie objęły poddasze i dach budynku.
Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, w związku z pożarem niezwłoczne działania podjęły Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Bezpośrednio po uzyskaniu informacji o zdarzeniu mazowiecka kurator oświaty Wioletta Krzyżanowska wydelegowała wizytatorów do szkoły w Grodzisku Mazowieckim. "Celem działań Kuratorium jest udzielenie wsparcia dyrektorowi szkoły, organowi prowadzącemu oraz uczniom i nauczycielom. Mazowiecka Kurator Oświaty jest w stałym kontakcie z władzami powiatu, m.in. w zakresie jak najszybszego ustalenia sposobu kontynuacji nauki przez uczniów do zakończenia trwającego roku szkolnego" - podało MEN.
Poinformowało, że zdający, którzy musieli przerwać część ustną egzaminu maturalnego lub którzy w poniedziałek do niego już nie przystąpili, będą mogli przystąpić do niego jeszcze w maju. Od 14 maja egzaminy pisemne oraz ustne będą przeprowadzane dla absolwentów tej szkoły w innej lokalizacji, wskazanej przez starostwo. Dyrekcja szkoły przekaże zdającym informacje o miejscu przeprowadzania egzaminu.
W komunikacie podano także, że część pisemna egzaminu z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym zaplanowana na poniedziałek została przeprowadzona w szkole jeszcze przed wybuchem pożaru. Podkreślono, że w pożarze budynku nikt nie ucierpiał. W poniedziałek rano o godz. 9 rozpoczęły się pisemne egzaminy maturalne z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. W zależności od rodzaju egzaminu trwały 150 lub 180 minut. Egzaminy z tych przedmiotów nie są obowiązkowe. Piszą je tylko ci maturzyści, którzy zadeklarowali taką wolę.
Autorki: Marta Stańczyk, Danuta Starzyńska-Rosiecka, Aleksandra Kiełczykowska
jos/sma/