Rada Polityczna składa się z parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości oraz 120 działaczy wybranych przez partyjny kongres. Głównym punktem spotkania ma być wystąpienie lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego.
"Posiedzenie Rady Politycznej PiS, która zbierze się w Warszawie, będzie okazją do podsumowania mijających miesięcy, w tym wyborów parlamentarnych. Przyjmiemy także pewne kierunkowe decyzje na przyszłość, zwłaszcza, że zbliżają się bardzo ważne wybory samorządowe i europejskie" - powiedział PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek.
"Będzie to pierwsze posiedzenie tak dużego ciała partyjnego po wyborach parlamentarnych i odbędzie się w +fazie opozycji+" - mówił PAP przed rozpoczęciem spotkania jeden z polityków zbliżonych do kierownictwa PiS.
Głównym punktem spotkania ma być wystąpienie lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Zdaniem polityków PiS, z którymi rozmawiała PAP, Kaczyński będzie zapewne mobilizował polityków PiS do ciężkiej pracy. "Będzie podkreślał, że przed nami wybory samorządowe i musimy je wygrać" - mówił jeden z działaczy.
"Zapewne podsumuje ostatnie miesiące i zarysuje też strategię na najbliższą przyszłość, tego co dalej, co przed nami. Jak będziemy działać w opozycji i jaki jest plan na kampanię samorządową" - dodał. "Wystąpienie prezesa powinno nadać narrację wydarzeniom, które przed nami" - mówił inny z polityków PiS.
Działacze PiS podczas sobotniego spotkania mają też głosować zmiany na stanowisku sekretarza generalnego, po rezygnacji Krzysztofa Sobolewskiego, oraz - jak wynika z informacji PAP - skarbnika ugrupowania. Sekretarzem partii ma zostać Piotr Milowański - o czym mówił PAP przed miesiącem prezes Kaczyński.
"W tej sprawie musi zebrać się Rada Polityczna, żeby dokonać wyboru. Ja kandydata mam. Pan Piotr Milowański pełni już tę funkcję" - mówił szef PiS 10 listopada, pytany kto będzie nowym sekretarzem partii.
Jeśli chodzi o stanowisko skarbnika - jak wynika z informacji PAP - działacze mają głosować nad kandydaturą Henryka Kowalczyka.
Rozmówcy PAP wskazali też, że PiS przechodzi w tryb kampanijny. Obecnie partia skupia się na listach wyborczych na zbliżające się wybory samorządowe. Jak wynika z informacji PAP, wstępne listy do zarządów województw powinny spłynąć do 20 grudnia, a do centrali partii listy sejmikowe i wstępne propozycje kandydatur na prezydentów - do 5 stycznia.
Pod koniec listopada lider PiS powołał 17 nowych szefów okręgów, które odpowiadają terytorialnie województwom, w tym oddzielnie dla Warszawy, a nie jak dotychczas 94. (PAP)
Autor: Rafał Białkowski
mmi/