Uchodźcy z Ukrainy dziękują Polkom i Polakom

2024-02-25 17:31 aktualizacja: 2024-02-26, 07:38
Poczęstunek z tradycyjnymi słodkościami przygotowali uchodźcy z Ukrainy dla mieszkańców Kielc. Fot. PAP/	Piotr Polak
Poczęstunek z tradycyjnymi słodkościami przygotowali uchodźcy z Ukrainy dla mieszkańców Kielc. Fot. PAP/ Piotr Polak
Poczęstunek z tradycyjnymi słodkościami przygotowali uchodźcy z Ukrainy dla mieszkańców Kielc w ramach podziękowania za udzieloną pomoc po wybuchu wojny. „Jechałam w nieznane, ale okazało się, że w Polsce znalazłam swój drugi dom” – powiedziała PAP Julia Kułyk, która od dwóch lat mieszka w Kielcach.

Poczęstunek dla mieszkańców został przygotowany przez uchodźców z Ukrainy, którzy współpracują z Caritas Diecezji Kieleckiej. Słodkie rogaliki, babeczki, piernik i ciastka udekorowane w niebiesko-żółte i biało-czerwone barwy rozdawano po mszy w intencji o pokój na Ukrainie i na świecie przy kościele św. Józefa Robotnika.

„Wielu to podkreśla, że polskie społeczeństwo zdało egzamin w momencie wybuchu wojny. Gotowości do dzielenia się było bardzo dużo. Dzisiaj, po dwóch latach pojawiają się inne aspekty sąsiadowania z krajem frontowym, ale w naszym osobistym, codziennym wymiarze nadal pozostaje potrzeba pomocy tym, którzy zdecydowali się tutaj pozostać. Nadal potrzebna jest pomoc z naszej strony” - powiedział podczas homilii dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej ks. Stanisław Słowik.

Zwrócił uwagę, że kielecka Caritas w dalszym ciągu udziela schronienia, zakwaterowania i wyżywienia dla około 70 uchodźców z Ukrainy. Zapewniono im bezpieczny dom w kilku placówkach, m.in.: Piekoszowie, Kaczynie, Włoszczowie i Kielcach.

„Dwa lata temu przyjechałam do Polski dosłownie w jednym ubraniu. Jechałam w nieznane, ale okazało się, że znalazłam tutaj swój drugi dom. Po przyjeździe dostałam od Polaków wszystko, co było mi potrzebne. Chcemy podziękować i pokazać, że my też – chociaż w taki symboliczny sposób - możemy dać coś od siebie” – powiedziała PAP Julia Kułyk, która od dwóch lat mieszka w Kielcach i pracuje jako psycholog w prowadzonym przez Caritas Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom.

Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku tuż przed godziną 5.00 (godz. 4.00 w Polsce). Wojska rosyjskie przekroczyły granice Ukrainy od wschodu i południa oraz od północy z terytorium Białorusi. Ukraina została również zaatakowana z okupowanego przez Rosję od 2014 roku Krymu i kontrolowanej przez zależnych od Moskwy separatystów części Donbasu.

Wojska agresora spustoszyły dużą część Ukrainy, powodując śmierć tysięcy osób i ucieczkę milionów. Inwazja spowodowała największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

gn/