O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Unia przyspiesza. KE chce zmniejszyć zależność od importu metali ziem rzadkich z Chin

Komisja Europejska chce w ciągu pięciu lat zmniejszyć zależność od importu metali ziem rzadkich z Chin. W Polsce będzie wspierać recykling zużytych baterii - pisze "Gazeta Wyborcza".

Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/ Radek Pietruszka
Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/ Radek Pietruszka

Jak czytamy, "GW" dotarła do listy 47 strategicznych projektów, które będzie wspierać Komisja Europejska.

"Są na niej kopalnie litu (rzadkiego metalu niezbędnego w produkcji baterii) we Francji, Portugalii, Czechach, Finlandii i Hiszpanii. Są też zakłady zajmujące się wydobyciem innych metali ziem rzadkich oraz przedsiębiorstwa zajmujące się ich przetworzeniem, tak by można je wykorzystać w nowoczesnym przemyśle" - pisze dziennik.

Dodaje, że Komisja chce też wspierać zakłady zajmujące się odzyskiwaniem rzadkich surowców na bazie recyklingu niesprawnych urządzeń elektronicznych lub zużytych akumulatorów.

Więcej

Flagi UE. Archiwum PAP/EPA © 2018 / STEPHANIE LECOCQ

Media o rosyjskich aktywach. "To narzędzie negocjacji, UE nie powinna z niego rezygnować"

"Komisja chce też wspierać zakłady zajmujące się odzyskiwaniem rzadkich surowców na bazie recyklingu niesprawnych urządzeń elektronicznych lub zużytych akumulatorów. Takie centra, pozyskujące lit i inne cenne pierwiastki, działają w Hiszpanii, Francji czy Szwecji, a także w Polsce" - czytamy.

"Bez litu i grafitu nie jesteśmy w stanie ich produkować, a bez germanu nie wytworzymy półprzewodników. Musimy stać się bardziej niezależni" – mówi Stéphane Séjourné, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, który zajmuje się unijną strategią dotyczącą metali ziem rzadkich i innych surowców strategicznych.

"GW" informuje, że w strategii, którą we wtorek opublikuje KE, "czytamy, że Europa ma w ciągu pięciu lat zwiększyć wydobycie litu i innych strategicznych surowców, tak by lokalne źródła zapewniały 10 proc. zapotrzebowania". (PAP)

akar/ amac/ ep/

Zobacz także

  • Premier Węgier Viktor Orban. Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

    Orban o UE: jeśli ktoś przygotowuje się do wojny, to znaczy, że sam chce atakować

  • Viktor Orban. Fot. PAP/EPA/NICOLAS TUCAT / POOL

    Orban uderza w UE: nadejdzie czas, gdy stanowisko Węgier będzie stanowiskiem większości

  • Zgromadzenie w Bukareszcie, fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

    Kilka tysięcy osób na proeuropejskim zgromadzeniu w Bukareszcie. "Nie będziemy pochylać głowy przed ekstremizmem"

  • Flagi UE. Archiwum PAP/EPA © 2018 / STEPHANIE LECOCQ

    Media o rosyjskich aktywach. "To narzędzie negocjacji, UE nie powinna z niego rezygnować"

Serwisy ogólnodostępne PAP