O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

W Austrii rozbito siatkę szpiegowską pracującą na rzecz rosyjskich służb

Austriacki kontrwywiad rozbił grupę pracującą na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Zajmowała się ona szpiegostwem i dezinformacją. Kierująca pracami siatki wywiadowczej Bułgarka przyznała się do postawionych jej zarzutów.

Rosyjska flaga (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ANATOLY MALTSEV
Rosyjska flaga (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ANATOLY MALTSEV

Austriacka Dyrekcja Ochrony Państwa i Wywiadu (DNS) poinformowała w poniedziałek o zatrzymaniu i postawieniu zarzutów obywatelce Bułgarii, która jest podejrzana o szpiegowanie na rzecz Rosji oraz prowadzenie szeroko zakrojonej kampanii dezinformacyjnej na terytorium Austrii. Jak podała służba prasowa DNS, celem tej tajnej akcji było manipulowanie austriacką opinią publiczną i polityczną na szkodę Ukrainy i korzyść Rosji.

Siatka została zdemaskowana dzięki analizie nośników danych, przeprowadzonej w grudniu ubiegłego roku podczas przeszukania domu podejrzanej Bułgarki. Śledztwo wykazało, że zaledwie kilka tygodni po rozpoczęciu przez Rosję agresji na pełną skalę przeciwko Ukrainę w lutym 2022 r. "komórka pracująca dla rosyjskich służb specjalnych stała się aktywna. Komórka ta zaplanowała szeroko zakrojoną kampanię dezinformacyjną w krajach niemieckojęzycznych, ze szczególnym uwzględnieniem Austrii" – czytamy w komunikacie DNS.

Jak działała komórka szpiegowska?

Celem tej kampanii było nastawienie opinii publicznej przeciwko Ukrainie i jej prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu. Próbowano osiągnąć to zarówno poprzez działalność w internecie, jak i w przestrzeni publicznej, na przykład przez wykonywanie graffiti bądź rozmieszczanie naklejek (wlepek), których treść i oprawa wizualna miała na celu stworzenie wrażenia, że ich autorami i pomysłodawcami byli proukraińscy aktywiści. Chodziło przede wszystkim o grafiki sugerujące powiązania ukraińskiej armii z ideologią nazistowską i faszystowską.

Na urządzeniach należących do podejrzanej Bułgarki odnaleziono też szczegółowy plan działania kontrolowanej przez Rosjan komórki, który był oparty na wiadomościach czatowych (przesyłanych za pośrednictwem różnych komunikatorów). Śledczy są przekonani, że podejrzana odgrywała w akcji bardzo istotną rolę, bowiem według aktualnych informacji pełniła ona funkcję osoby kontaktowej rosyjskiego wywiadu. Sama zatrzymana przyznała się do pracy na rzecz Rosjan.

Więcej

Rumuńska policja (zdjęcie ilustrujące). Fot. EPA/ROBERT GHEMENT

Sześć osób zatrzymanych w Rumunii pod zarzutem udziału w spisku i współpracy z Rosją

Do informacji odniósł się sekretarz stanu w austriackim ministerstwie spraw wewnętrznych Joerg Leichtfried: "Rozprzestrzenianie fałszywych narracji, nieprawdziwych wiadomości i manipulacyjnych treści podważa zaufanie do naszych instytucji i zagraża spójności społecznej" – powiedział. Wyraził też przekonanie, że rozprzestrzenianie dezinformacji może wpływać na wybory, zwiększać niestabilność polityczną i zagrażać demokratycznemu społeczeństwu.

"Nie możemy pozwolić, aby kształtowanie się opinii politycznej i publicznej było kontrolowane z zewnątrz. My, Austriacy, wolimy kształtować własne opinie sami" – podsumował Leichtfried.

Ślady działalności rozbitej komórki prowadzą do podejrzewanego o szpiegostwo byłego menedżera firmy Wirecard Jana Marsalka. Ten rodowity Austriak po ucieczce do Rosji kierował grupą bułgarskich agentów, którzy prowadzili operacje szpiegowskie na terenie całej Europy. Kilku członków tej siatki, w tym jej lider, zostało schwytanych w Wielkiej Brytanii w 2023 roku. Wszyscy oni zostali skazani za szpiegostwo. Niektórzy przyznali się do winy, inni zostali uznani za winnych w toku procesu. Działania w Austrii były również tematem tamtego procesu.

Tomasz Dawid Jędruchów (PAP)

tdj/ mal/ grg/

Zobacz także

  • Deska snowboardowa na stoku - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

    Dramatyczny wypadek w Tyrolu. Polak w stanie krytycznym trafił do szpitala

  • Herbert Kickl wita Viktora Orbana Fot. PAP/EPA/MAX SLOVENCIK

    Media spekulują: Kickl i Orban mogą rzucić wyzwanie UE

  • Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen. Fot. PAP/EPA/MAX SLOVENCIK

    Prezydent Austrii zaprasza na rozmowę ws. rządu lidera prorosyjskich wolnościowców

  • Wołodymyr Zełenski, fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

    Ukraina głównym tematem komentarzy po zwycięstwie Trumpa w USA

Serwisy ogólnodostępne PAP